19 Ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonot, uzay çalışmalarını Türkiye'de anlatacak - Son Dakika
Güncel

19 Ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonot, uzay çalışmalarını Türkiye'de anlatacak

19 Ülkeden 70\'in üzerinde astronot ve kozmonot, uzay çalışmalarını Türkiye\'de anlatacak

BURSA'da, Uzay Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers-ASE) 2 yılda bir düzenlediği Planetary Congress 25- 29 Eylül'de GUHEM'in ev sahipliğiyle, 19 ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonotun katılımıyla düzenlenecek.

23.09.2023 12:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BURSA'da, Uzay Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers-ASE) 2 yılda bir düzenlediği Planetary Congress 25- 29 Eylül'de GUHEM'in ev sahipliğiyle, 19 ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonotun katılımıyla düzenlenecek. Ay yörüngesine gidecek aracın pilotu Amerikalı Victor Grover, 2 görevde uzayda toplamda 191 gün kalan Çinli Junlong Fei, uzayda 747 gün geçiren Rus Kozmonot Sergei Andeev'in de aralarında bulunduğu ekip, 5 gün sürecek kongrede uzay çalışmalarını anlatacak.

Türkiye'nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. GUHEM ve Bursa Business School organizasyonuyla kente gelecek 70'ten fazla astronot, 5 gün boyunca birbirinden önemli etkinliklerde yer alacak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle hayata geçirilen GUHEM, Uzay Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers- ASE) düzenlediği Planetary Congress'e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 25-29 Eylül tarihlerinde Bursa'da gerçekleşecek kongrede uzayda yaptıkları çalışmalarla adını duyurmuş astronot ve kozmonotlar uzay farkındalığını artırmak için çalışmalarda bulunacak.

Kongrede, Artemis 2 ile Ay yörüngesine ikinci defa gidecek aracın pilotu Amerikalı Victor Grover'dan, iki görevde uzayda toplamda 191 gün kalan Çinli Junlong Fei'ye, uzayda 747 gün geçiren Rus Kozmonot Sergei Andeev'den, eski Kanada Genel Valisi Astronot Julie Payette'e kadar 19 ülkeden 70'in üzerinde astronot ve uzay çalışmaları konusunda öncü isimler yer alacak. Uzay konusunda dünyanın en prestijli isimlerini bir araya getirecek olan etkinliğin teknik oturumları, BTSO tarafından hayata geçirilen iş dünyasının eğitim ve gelişim merkezi Bursa Business School Uludağ Kampüsü'nde gerçekleştirilecek.

BİLGİ VE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞACAKLAR

25 Eylül'de düzenlenecek açılış organizasyonunun ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türksat CEO'su Hüseyin Ertok, Plan-S CEO'su Tugay Güzel, TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdür Yardımcısı Alime Yıldırım ve Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu gibi önemli isimler teknik oturumlarda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

TÜRKİYE'NİN İLK UZAY YOLCULARI KATILIYOR

Türkiye'nin uzaya gidecek ilk yolcuları olan Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever de etkinlikler kapsamında Türkiye'nin Gelecek Projeksiyonu oturumu kapsamında uzay meraklılarıyla buluşacak. Ayrıca Yeni Uzay Ekonomisi ile Yer Yörüngesi ve Ötesinde Çalışmalar oturumlarında da Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, Fei Junlong, John D. Olivas, Anton Shkaplerov, Denis Matveev ve Sergey Korsakov gibi dünyaca ünlü astronotlar yer alacak.

BAKAN KACIR, SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, etkinliği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Kacır, yaptığı paylaşımda, "Dünyanın dört bir yanından astronotları Türkiye'de ağırlayacak olmanın gururunu yaşıyoruz. 19 ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonotun ülkemizde olması Milli Uzay Programımızın uluslararası arenadaki yankısının göstergesidir. Tüm uzay meraklılarını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

KONGRENİN ANA TEMASI, 'İSTİKBAL GÖKLERDEDİR'

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında Bursa'da gerçekleştirilecek bu büyük organizasyonun teması ise Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İstikbal Göklerdedir' sözünden yola çıkılarak belirlendi. Ülke açısından da tarihi bir kongre niteliğindeki bu eşsiz organizasyonda 5 gün boyunca uzayla ilgili yapılacak teknik oturumların yanı sıra bilim ve toplum etkinlikleriyle, seminerler, söyleşiler ve çevrimiçi platformlarda öğrenci buluşmaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek. 27 Eylül Çarşamba günü GUHEM'i ziyaret edecek astronotlar ayrıca 'Bilim-Toplum' etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda vatandaşlar ve öğrenciler ile bir araya gelecek.

'UZAY VE HAVACILIKTA FARKINDALIK OLUŞTURACAK'

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, uzay ve havacılık teknolojilerinin dünyada büyük bir rekabet alanına dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin bu alanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın liderliğinde gerekli altyapının kurulması açısından önemli atılımlara imza attığını belirten Başkan Burkay, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ortaklığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirdikleri GUHEM'in de uzay ve havacılık alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirme misyonuyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Alanında Avrupa'nın en büyük uzay, havacılık ve deneyimleme merkezi olarak Bursa'da hayata geçen GUHEM'in uluslararası düzeyde ses getiren nitelikli organizasyonlarla da adından söz ettirdiğini dile getiren Burkay, bu kapsamda Uzay Kaşifleri Derneği'nin dev organizasyonuna Bursa'da ev sahipliği yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

ULUSLARARASI NİTELİKTE DEV ZİRVE

Bugüne kadar çok az sayıda insanın uzay sınırını aşma şansına sahip olduğuna işaret eden Burkay, "Dünyaca ünlü astronot ve kozmonotlar 5 gün boyunca GUHEM ve Bursa Business School organizasyonuyla Bursa'da bizlerle birlikte olacaklar. Uluslararası nitelikteki bu derneğin 39 yıldır farklı ülkelerde uzay çalışmaları hakkındaki yaptıkları zirvenin Bursa'da gerçekleştiriliyor olması, uzay çalışmaları hakkında deneyimleri ve yenilikçi çalışmaları değerlendirme fırsatı sunacak. Bu dev zirve, gençlerimizin de uzay ve havacılık alanındaki farkındalıklarını artırmamız açısından büyük önem taşıyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında 'İstikbal Göklerdedir' ana temasıyla ev sahipliği yapmaya hazırlandığımız kongrenin kentimiz ve ülkemiz adına şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 19 Ülkeden 70'in üzerinde astronot ve kozmonot, uzay çalışmalarını Türkiye'de anlatacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Artvin'de iş makinesi kazası: Bir kişi hayatını kaybetti
  19:43 Artvin'de iş makinesi kazası: Bir kişi hayatını kaybetti

  Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Kayadibi köyünde Sabrettin Okuyan'ın kullandığı iş makinesinin kepçesi babası İshak Okuyan'a çarptı. Yaralanan baba hastanede yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayın ardından gözaltına alınan Sabrettin Okuyan, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. İş makinesi operatörü olduğu iddia edilen Okuyan'ın arıların sokması nedeniyle aracın kontrolünü kaybettiği belirtiliyor.

 • Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu
  19:42 Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu

  Demirkapı Tüneli'nin hizmete girmesiyle açılan Yeni Konya Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafik yoğunluğu yaşanıyor. Tatilcilerin dönüş yolculuğuna geçmesiyle birlikte Konya ve Anadolu'nun diğer kentlerine dönüşte trafik yoğunluğu oluştu. Beyşehir ilçesi girişi en çok yoğunluğun yaşandığı nokta oldu. Trafik ekipleri önlem ve tedbirlerini artırırken, yoğunluğun yarın da devam etmesi bekleniyor.

 • TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi
  19:39 TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi

  Ramazan Bayramı sebebiyle TEM Otoyolu'nda İstanbul istikametinde yoğunluk yaşanıyor. Kazalar ve araç arızaları nedeniyle trafik yer yer durma noktasına geldi. Dron ile havadan çekilen görüntülerde, arıza yapan aracın itildiği anlar da kaydedildi.

 • Kanada, İsrail'e seyahat uyarısı yaptı
  19:39 Kanada, İsrail'e seyahat uyarısı yaptı

  Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İsrail'e yönelik beklenen misilleme saldırı tehdidinin artması nedeniyle vatandaşlarını İsrail, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'ya seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Bölgedeki güvenlik durumunun istikrarsız olduğunu ve aniden tırmanabileceğini belirten Joly, halihazırda bölgede bulunan Kanadalıların ise hemen ayrılmaları gerektiğini söyledi.

 • Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  19:36 Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun ve 300'e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 • Yalova'da Otomobil Takla Attı: Sürücü Yaralandı
  19:35 Yalova'da Otomobil Takla Attı: Sürücü Yaralandı

  Yalova Armutlu Karayolu'nda meydana gelen trafik kazasında sürücüsünü direksiyon hakimiyetini kaybeden otomobil takla attı. Kazada yaralanan sürücü, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

 • Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti
  19:34 Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti

  Karabük'ün Eflani ilçesinde, Tabaklar Mahallesi'nde Orhan Ünal adlı bir kişi, kestiği ağacın altında kalarak hayatını kaybetti. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi ancak Ünal'a yapılan müdahale sonuç vermedi. Ünal'ın cenazesi Eflani Entegre Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı
  19:33 Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı

  Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında, M.Y. ve M.K. adlı sürücülerin otomobilleri çarpıştı. Kazada 3 kişi yaralandı ve olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, otomobiller çekici yardımıyla kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement