Fetö'nün "Mülkiye" Yapılanması Davası - Son Dakika
Güncel

Fetö'nün "Mülkiye" Yapılanması Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "mülkiye" yapılanmasına yönelik eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu biri firari 11'i tutuklu 15 eski vali ve kaymakamın yargılanmasına devam ediliyor.

18.12.2017 13:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "mülkiye" yapılanmasına yönelik eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu biri firari 11'i tutuklu 15 eski vali ve kaymakamın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dördüncü duruşmaya, tutuklu sanıklar Mutlu ve Çapkın'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 11 sanık, tutuksuz 3 sanık ve tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı sanık yakınları da izledi.

Duruşma, yoklamanın yapılmasının ardından mahkemeye gelen evrakların okunmasıyla başladı. Sanıklardan ele geçirilen dijital dökümlere ilişkin bilirkişi raporunun dosyaya geldiği belirtildi.

Evrakların okunmasının ardından duruşmada tanıkların dinlenmesine geçildi. İlk olarak İstanbul Vali Yardımcısı Necip Çakmak tanık olarak dinlendi. Tanık Çakmak, darbe girişiminde sırasında Maltepe Kaymakamı olarak görev yaptığını ifade ederek, "Huzurdaki sanıklar meslektaşlarımdır. Özel bir arkadaşlığımız yok. Darbe girişiminin yaşandığı gün Pendik Kaymakamı Osman Tunç beni aradı, 'Ne yapayım ağabey?' diye sordu. Acil gelmesini söyledim. Karşılığında ne dediğini hatırlamıyorum. Sanırım ertesi gün geldi. Neredeydi bilmiyorum." diye konuştu.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen FETÖ'nün çatı davasının tutuklu sanığı avukat Ali Çelik, emniyetin Marmara Bölgesi'nin avukatlığını yaptığını, işi gereği İstanbul'da il emniyet müdürlerini tanıdığının, müdürlüklerden vekalet alarak avukatlığını yaptığını belirterek, ayrıca diğer sanık Haluk Nadir ile Malatyalı İş Adamları Derneği'nde tanıştığını söyledi.

Bunun üzerine söz alan sanık Hüseyin Çapkın, "Tanığı tanımıyorum, hiç görmedim herhalde otomatik bir işlem." dedi. Tanık Çelik, "Doğrudur efendim, ben de onu söylüyorum otomatik yapılan bir işlemdi." diye konuştu.

-" 15 Temmuz'da Ankara'daki düğünde idi"

Daha sonra sanık Haluk Nadir'in akrabası olan emekli Tümgeneral Burhanettin Aktı da tanık olarak dinlendi. Tanık Aktı, sanık Nadir'in 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Orduevi'ndeki kızının düğününde olduğunu belirterek, sanığın örgüte iltisaklı olduğuna dair bir tespitinin olmadığını öne sürdü.

Ergenekon soruşturması kapsamında "gizli tanık" sıfatıyla yalan beyanlarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan ve FETÖ soruşturması kapsamında İzmir'de kendisini gözaltına almak isteyen polislerden kaçmaya çalışırken ayağı kırılan eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt tanık olarak dinlendi.

Tanık Bozkurt, sanıklardan Eski Erzincan Valisi Abdülkadir Demir'in FETÖ ile bağlantısının olduğunu duyduğunu öne sürerek, "Kendisiyle Erzincan Valisi'yken tanışmıştık. O dönem cemaatin İlhan Cihaner'e yönelik operasyonları vardı. Erzincan TEM Müdürü olduğunu bildiğim Murat isimli kişi bana, 'Bu operasyonları cemaat yapıyor' diyerek operasyonu yaparken yalnız olmadıklarını söylemişti." diye konuştu.

Erzincan'da FETÖ'nün MİT, yargı ve Emniyet koordinasyonunu sağlayan kişinin de avukat Talip Nayir olduğunu iddia eden tanık Bozkurt, sanık Demir'in FETÖ bağlantısının olduğunu ondan da duyduğunu, Erzincan'da söz konusu kumpas operasyonları döneminde 50'ye yakın hakim ve savcının FETÖ bağlantısı olduğunu söyledi.

Bu ifadeler üzerine söz alan sanık Abdulkadir Demir'in avukatı, tanığın 2009 yılındaki FETÖ'nün kumpas soruşturmalarında gizli tanık olduğunu ve yargılandığını, şimdi de FETÖ davalarında tanık olduğunu belirterek, eski savcı olan tanığın beyanlarına itibar edilmemesini istedi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından duruşmaya öğlen arası verildi. Bu arada duruşmaya ara verilmesinin ardından mahkemeden izin alınarak sanık Hüseyin Avni Mutlu'ya, yeni doğan torunu gösterildi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emine Kocak tarafından hazırlanan iddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır, eski Mülkiye Başmüfettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan ve eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç sanık olarak yer alıyor.

İddianamede, 14'ü tutuklu 15 sanık hakkında, "anayasal düzeni· ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevi·ni· yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türki·ye Cumhuri·yeti· hükümeti·ni· ortadan kaldırmaya veya görevi·ni· yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile "si·lahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklar Fatih Şahin, Hüseyin Avni Mutlu, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç, Yusuf Yavaşcan ve Abdülkadir Demir hakkında ayrıca "Terörizmin Finansmanı Kanunu'na muhalefet" suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Fatih Şahin, Nurullah Çakır ve Yusuf Yavaşcan'ın örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı belirtiliyor.

Eski Vali Mutlu'nun FETÖ üyeleriyle iltisaklı olduğu ifade edilen iddianamede, Mutlu'nun FETÖ/PDY çatı örgütlenmesi içerisinde faaliyet gösteren bir s¸ahısla 10 kez irtibata geçtiği, örgütün içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren bes¸ kişiyle 36 irtibatının bulundugˆu, haklarında yasal işlem yapılan örgüt mensuplarıyla iltisakının olduğu kaydediliyor.

Hüseyin Avni Mutlu'nun telefonunda, darbe giris¸imi sonucu gözaltına alınarak tutuklanan eski Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Akın Öztürk'ün numarasının "Pas¸a Akın Öztürk" olarak kayıtlı olduğu belirtilen iddianamede, Mutlu'nun ayrıca Kimse Yok mu Dernegˆi'ne farklı tarihlerde bagˆıs¸ yaptıgˆı anlatılıyor.

Diğer sanıklar

Hakkında yakalama kararı bulunan sanık Abdülkadir Demir'in en mahrem sınıf kabul edilen mülki yapılanmaya Erzincan Valisi olarak yerleştirildiği ifade edilen iddianamede, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği raporuna göre, Demir'in görev yaptığı dönemde kamu kaynaklarının kullanımında örgüt lehine kamuyu zarara uğratarak usulsüz biçimde FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne finans sağladığı kaydediliyor.

Sanıklardan Hüseyin Çapkın'ın evinde yapılan aramada, 25 Aralık 2013 tarihli "17 Aralık Operasyonu sabahı" yaşananları el yazısıyla aktardığı dokümanda, operasyonun hiçbir aşamasından bilgisi olmadığının yer aldığı aktarılan iddianamede, Çapkın'ın personel atamalarını örgütün stratejileri doğrultusunda gerçekleştirdiği, kumpas soruşturmalarının sürmesini ve sızmamasını sağlamak amacıyla örgüte mensup olmayanların ilgili operasyonel birimlere atamasını yapmadığı, böylece usulsüz işlemlerin açığa çıkmamasını sağladığı dile getiriliyor.

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, tutuklandıktan sonra itiraz üzerine tahliye edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Avukatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gelerek teslim olan Çapkın, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fetö'nün 'Mülkiye' Yapılanması Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı
  02:00 İzmir'de trans bireyin gasp edilerek darp edilmesi olayında 6 gözaltı

  İzmir'in Konak ilçesinde, trans bireyin çantasının gasp edilerek kalabalık grup tarafından darp edilmesine ilişkin kimlikleri tespit edilen 6 şüpheli, polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

 • Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti
  02:00 Nevşehir'de Trafik Kazasında 1 Kişi Hayatını Kaybetti

  Nevşehir'de seyir halinde olan bir otomobil, sollama yapmaya çalıştığı araca çarparak trafik kazasına neden oldu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı
  01:57 19 yıl kesinleşmiş hapsi bulunan hırsız çatıda yakalandı

  Kayseri'de 'hırsızlık' suçundan 19 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan H.İ., bir binanın çatısında saklanmaya çalışırken polis tarafından yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından H.İ., cezaevine teslim edildi.

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Nevşehir'de tarlaya devrilen otomobilde 1 kişi hayatını kaybetti
  01:31 Nevşehir'de tarlaya devrilen otomobilde 1 kişi hayatını kaybetti

  Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, tarlaya devrilen otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı. Kazada yaralananlar olay yerine çağrılan polis ve sağlık ekipleri tarafından Nevşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ancak yaralılardan biri yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

 • Oy kavgası kanlı bitti: Muhtar adayı, AK Parti İlçe Başkanı'nı tüfekle vurdu
  01:27 Oy kavgası kanlı bitti: Muhtar adayı, AK Parti İlçe Başkanı'nı tüfekle vurdu

  Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Adem Irmak, muhtar adayı olan akrabası tarafından tüfekle bacağından vurularak yaralandı. Olayın sebebi ise tartışma yaşanmasıdır.

 • Sultangazi'de iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı
  01:21 Sultangazi'de iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

  Sultangazi'de meydana gelen trafik kazasında, seyir halindeki iki otomobil çarpıştı ve 2 kişi yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazada, çarpmanın etkisiyle bir araç aydınlatma direğine çarptı ve hasar aldı. Olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.


Advertisement