Başkan Altepe, Zehir Saçan Tesisler İçin Bakanlıktan Yetki İstedi - Son Dakika

Başkan Altepe, Zehir Saçan Tesisler İçin Bakanlıktan Yetki İstedi

07.12.2015 13:04
Başkan Altepe, Zehir Saçan Tesisler İçin Bakanlıktan Yetki İstedi, System.String[]

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe, çevreyi zehirleyen sanayi kuruluşları konusunda yerel yönetimler olarak Bakanlıktan yetki istediklerini belirterek, "İstiyoruz ki, kurallara uymayan bacalar dursun, üzerine gidilsin.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe, çevreyi zehirleyen sanayi kuruluşları konusunda yerel yönetimler olarak Bakanlıktan yetki istediklerini belirterek, "İstiyoruz ki, kurallara uymayan bacalar dursun, üzerine gidilsin. Deşarjı düzenli yapmayan firmalar gerekli tedbirleri alsın. Tarihi eserler  konusunda yetkileri aldığımızda nasıl restore edip Bursa'nın adını UNESCO'ya yazdırdıysak, çevre konusunda da yetkileri alıp aynı ödülleri almak istiyoruz" dedi.

Sağlıklı Kentler Birliği, çevreci tesisleri ödüllendirdi. İstanbul'da yapılan ödül törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

Başkan Recep Altepe, şehirlerin asıl doktorlarının belediye başkanları olduğunu belirterek, "Kamunun çabaları yeterli olmayacaktır. özel sektör ve sivil toplumla hedefe ulaşabiliriz. Kurum kuruluşlar birlikte çalışmalı. Uyuşturucu ile mücadelede, satılmasıyla ilgili çalışmalar önlenmesiyle ilgili çalışmalar emniyetle sürdürülmekte, binaların yapılanmasından ekip ekipmanlarından kameralandırılmasına kadar destek vermekteyiz. tedavi konusunda sağlık kurumlarımızdan sağlık bakanlığımızdan ilgili birimleriyle çalışmak bu konulara çözüm üretmek el birliği ile olmaktadır" dedi.

"BELEDİYELER OLARAK YETKİ İSTİYORUZ"

Türkiye'nin ilk OSB uygulamasının Bursa'da kurulduğunu hatırlatan Başkan Altepe, "55 yıl önce İstanbul yakınlığı imalat sanayi yıllar içinde önemli aşamalar geçirdi. 25 0SB bulunmakta, 15 büyük sanayi sitesi bulunmakta. 40 adet sanayi sitesi bulunmaktadır. planlı sanayi olanları dıışa8da kaçak sanayi kuruluşları, zemin suyu çekilmesi, tekstil boyanelerinn zararlı atıklarının akarsuya verilmesiyle tarımsal toprakların zarar görmesi ve çevre kirliliğini  yol açmaktadır. 6 ilave arıtma tesisi ile birlikte dereler artık yavaş yavaş temizlendiğini sahilin çok daha temizlendiğini 400 trilyon bu işe yatırım yapıyoruz. İstanbul Kocaeli ve Bursa adım attılar.  Tüm konularda olduğu gibi çevre ve sağlık konusunda da yetkileri istemeye gayret ediyoruz. çevresini zehirleyen sanayi kuruluşu yerel yönetimi ilgilendiriyor. istiyoruz ki kurallara uymayan bacalar dursun, üzerine gidilsin. deşarj düzenli yapmayan firmalar bu konuda gerekli tedbirlerini alsın. tarihi eserler yetkileri aldığımızda restore ettiysek, tüm semtleri UNESCO'ya yazdırdıysak, çevre konusunda aynı ödülleri almak istiyoruz.  En çok üretim Marmara'da. Bursa, İstanbul ve Kocaeli sanayinin öncülüğünü yapmış oluyor. Marmara bölgesinin kirliliğine büyük oranda  tuna nehri tehdit oluşturuyor . 10 ülke 80 şehri ilgilendiren tuna nehrinin temiz akması için Marmara ve Türkiye sağlıklı kentler birliği birlikte çalışma başlatıyoruz. önümüzdeki günlerde güzel bir toplantıyı İstanbul'da yapacağız.  Marmara'nın en önemli kirliliği tuna nehrinden geliyor. bizi ilgilendiriyor" şeklinde konuştu.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin ödüle layık gördüğü firmalar şunlar:

"Bursa'dan Fompak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.

Denizli'den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.

Gebze'den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.

Hatay'dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.

İstanbul'dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)

İzmir'den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Polyester AŞ.

Kahramanmaraş'tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli'den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin'den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ, Mezitli'den Derya Group,

Nilüfer'den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidrolik Pompa, Ferroalloys Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.

Pendik'ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi". - İSTANBUL

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Başkan Altepe, Zehir Saçan Tesisler İçin Bakanlıktan Yetki İstedi - Son Dakika


Son Dakika

Merih Demiral'lı Juventus, evinde Dinamo Kiev'i 3-0 mağlup etti İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Kur'an-ı Kerim ayetleri hakkındaki tepki çeken sözleri sonrası istifa etti Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Son Dakika: Başakşehir, Leipzig'e Sörloth'un son dakika golüyle 4-3 mağlup oldu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor