Odunpazarı'na Artankara'dan Özel Davet - Son Dakika

Odunpazarı'na Artankara'dan Özel Davet

15.03.2018 14:22
Odunpazarı'na Artankara'dan Özel Davet, System.String[]

Sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda katılımın gerçekleştiği açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt da katıldı.

Odunpazarı Belediyesi'nin özel davet ile katıldığı; Türkiye ile bölge ve çevre ülkelerin sanat piyasalarına ivme kazandırmayı amaçlayan ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı, ATO Congresium'da dördüncü kez sanatseverlerle buluştu.

ÇAĞDAŞ SANATLAR GALERİSİ 'ÖZEL PROJELER' KAPSAMINDA FUARDA

Resim, heykel, seramik, özgün baskı, cam, fotoğraf, enstalasyon ve kavramsal sanat eserleri sergileneceği fuarda 600'e yakın sanatçıya ait 2 bini aşkın eser yer alıyor. 4 gün sürecek olan fuar kapsamında Çağdaş Türk Sanatının önemli isimlerinin katılacağı söyleşi, konferans ve çalıştaylar düzenlenecek. Müzik performanslarının da yer alacağı fuarda, bu sene özel projeler kapsamında Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi de yer alıyor. Özel davetle fuara katılan Çağdaş Sanatlar Galerisi'ne ücretsiz bir stant tahsis edildi. Çağdaş Sanatlar Galerisi, bu stantta çağdaş sanatın camla buluşmasını canlandıran eserleri sergiliyor. Odunpazarı Belediyesi'nin standına ilginin yoğun olduğu fuarda standı, İsmet İnönü'nün torunu CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, DSP Eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Küratör İbrahim Karaoğlu, sanatçılar Uğur Çalışkan, Metin Yurdanur, Ekrem Özen, Şekip Oğuz, Devrim Erbil; gazeteci-yazar Şükrü

Küçükşahin, Şair Ahmet Telli gibi önemli isimler ziyaret etti.

Özgün sanat eserlerinin görülebildiği, uluslararası düzeyde sanatçıların katılımlarıyla evrensel

sanatın buluşmasına zemin hazırlayan, sanat aktörlerinin fikir alışverişinde bulunduğu önemli bir platform haline gelen ARTANKARA, 18 Mart 2018 Pazar Gününe kadar yerli ve yabancı galerileri aynı anda ziyaret etme fırsatı sunacak. 2015 yılında 17 bin, 2016 yılında 32 bin, 2017 yılında ise 40 bin sanatseverin "ortak buluşma noktası" haline gelen ARTANKARA'ya bu sene Türk katılımcıların yanı sıra Güney Kore, İtalya, İngiltere, Avusturya, Fransa, İran, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Ukrayna, Kırgızistan, Bulgaristan, Macaristan, Rusya, Makedonya, Kazakistan, Irak, İran, İzlanda, Meksika, Norveç, Çin, Ermenistan, Yugoslavya, Estonya, Özbekistan, Kanada, Almanya ve Gürcistan'dan galeriler, sanatçılar ve koleksiyonerler katıldı. Resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, enstalasyon ve kavramsal sanat eserlerinin görülebileceği fuarda100'ü aşkın galeri ile sanatla ilgili kurum, kuruluş ve sanat inisiyatifleri bulunuyor.

"ODUNPAZARI BELEDİYESİ İLERİ BİR DEMOKRATİK TOPLUM VE KÜLTÜR ORTAMINI YARATMAYI AMAÇLIYOR"

ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı'nın açılışına katılan Başkan Kurt, fuar alanında yer alan stantları gezdi. Odunpazarı Belediyesi'nin özel davetli olarak ARTANKARA Çağdaş Sanat Fuarı'na katılmasını değerlendiren Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi'nin kültürel gelişmeyi; siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeyle bir bütünün parçası olarak gördüğünü söyledi. Kültürel gelişmeyi ve onun en önemli unsuru olan sanatın ve sanatçının kamu tarafından desteklenmesini savunduklarını kaydeden Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi'nin kültürde ve sanatta asimilasyonu değil, bireysel kültürel haklara saygı içinde entegrasyonu benimseyen, ileri bir demokratik toplum ve kültür ortamını yaratmayı amaçladığını belirtti.

"Kent güzelliği sadece fiziksel değildir; kent, ruhuyla görünür hale gelir. Bir kentin ruhunu da sanatla kurtarabilirsiniz ancak" diyen Başkan Kurt, sözlerine şu şekilde devam etti: "İnsan

ruhunun soluk alıp veremediği durumlarda sanat kahramanları girer devreye. Yeni düşler, sanatçı algısıyla işlenip yeniden biçimlenerek sunulur bizlere. Bu da kenti medeniyetle yarışa sokar ve kentin yaşanır hayatını çoğaltıp zenginleştirir. Bize bu şenliği yaşatan sanatçılar, ruhlarımızın mimarıdır. Onların düş gücüyle şekillendirdikleri nesneler; doyurucu estetik yaşantılar oluşturur bizde. Biliyoruz ki; ortak kültürümüzün özü tarihimizdir, coğrafyamızdır, ulus devlet kimliğimizdir, laik demokratik Cumhuriyetimizin temel nitelikleridir. Kültürel köklerimiz, "Mevlana'sı, Yunus Emre'si, Hacı Bektaş-ı Veli'si, Şeyh Edebali'si" ile 13. yüzyıl hümanizmasına hem de ulusal kurtuluş mücadelemizin ahlakî ve felsefî değerleriyle Atatürk devrimlerinin çağdaş, evrensel birikimlerine dayanmaktadır. Bu anlamda öncü olan Eskişehir, kültür-sanat kenti kimliğiyle sanatın devleriyle buluşmaya devam ediyor ve bunu hak ediyor."

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Odunpazarı'na Artankara'dan Özel Davet - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü