En Acımasız 15 Nazi - Son Dakika

En Acımasız 15 Nazi

14.01.2013 13:24

1
1933-1945 yılları arasındaki Nazi İmparatorluğu, insanlık tarihinin en büyük savaşını başlattı. İşte bu yahudi soykırımının gerçekleştiği bu katliamda rol oynayan 15 Nazi Partisi üyesi…

2
Hermann Göring: 2.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın Alman Hava Kuvvetleri komutanı, 1943'e kadar polis ve ekonomi bakanlığını yaptı ve aynı zamanda Reichsmarschall (Devlet Mareşali) rütbesine sahipti. Hitler'in iktidara gelmesiyle Prusya başvekili oldu ve akabinde Gestapo'yu kurdu. Çok iyi organize edilmiş bir olay olan Reichstag yangınını kendisi planladı ve yönetti. Hitler'e toplama kampları fikrini verdi ve yahudi, çingene, komünistler ve savaş esirlerini toplamaya başladı.
3
1934 yılında Gestapo'yu Himmler'e devretti. Bu olaydan sonra önceleri gizlice, daha sonraları Versailles Antlaşmasının geçerliliğini yitirmesiyle Alman Hava Kuvvetlerini (Luftwaffe) kurdu ve geliştirdi. Savaşın başlamasıyla beraber Luftwaffe dünyanın en etkili ve güçlü hava kuvvetleriydi. Bunun tek sebebi Herrman Göering'in eski bir pilot olması ve gerek pilotluğun gerekse hava kuvvetlerinin sıkıntılarını yakından bilmesidir.
4
Savaş bittikten sonra,karısı ve çocuğuyla beraber bir Amerikan karargahına gidip teslim oldu. Göring o kadar büyük bir isim yapmıştı ki Amerikan askerleri bile kendisine çok büyük saygı gösteriyordu. Bazı Nazi subayları suçlarını inkar ederken, Herrman Göring çoğu suçlamayı kabul etti ve Hitler'e bağlılığını son dakikaya kadar sürdürdü. Mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra, potasyum siyanür kapsülünü içerek hayatına son verdi.
5
Ilse Koch: Siyasi suçlu hapishaneleri'nin komutanı Karl Otto Koch'un eşi olan Ilse Koch, Buchenwald Toplama Kampı'nda mahkumlara karşı sadist davranışları ve acımasızlığından dolayı Buchenwald Cadısı olarak ünlenmiştir. Dövmeli vücutlara düşkünlüğü ile tanınan Ilse Koch öldürttüğü esirlerin derilerindeki dövmeleri kesip çanta, eldiven, gece lambası, hatta işlemeli iç çamaşırı yapmıştır.
6
15 Ocak 1951′de yayınlanan kararla, cinayet ve ciddi fiziksel istismara teşvik suçundan müebbet hapis cezası aldı. 1 Eylül 1967′de hücresinde demir parmaklığa bağladığı çarşaf ile kendini asarak intihar etti.
7
Joseph Goebbels, 1933-1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacıdır. Adolf Hitler'in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşıydı. Goebbels 1921 yılında Heidelberg Üniversitesi'nde 18. yüzyıl romantik draması üzerine yazdığı tezle felsefe doktorasını tamamladıktan sonra, önce gazeteci daha sonra da banka memuru ve borsacı olarak çalıştı.
8
1933'de Nazilerin iktidara gelmeleriyle propaganda bakanı oldu. İlk işlerinden biri Yahudiler ve Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış tüm kitapları Berlin'in Bebel Meydanında yaktırmak oldu. Sonrasında giderek Almanya'daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.Goebbels son ana kadar Hitler ile Berlin'de kaldı. Hitler'in intihar etmesinin ardından Üçüncü Reich'ın Şansölyeliğini yaptı. Son saatlerinde karısı Magda Goebbels ve altı çocuğu ile beraber yaşamına son verdi.
9
Franz Stangl,2.Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nda Sobibor İmha Kampı ve Treblinka İmha Kampı'nın komutanıydı. 1931′de yasadışı NSDAP üyesi oldu. Odilo Globocnik'in altında çalışarak 1942 yılında Polonya'ya nakledildi. Stangl Eylül 1942 Mart arasında Sobibor İmha Kampı komutanı oldu. Savaşın sonunda Stangl kimliğini gizledi ve Sobibor İmha Kampından arkadaşı SS subayı Gustav Wagner ile İtalya'ya kaçtı.
10
Roma Katolik Piskoposu Alois Hudal, bir Nazi sempatizanı olduğu için bir Kızıl Haç pasaportu kullandırtarak Suriye'ye kaçması için yardımcı oldu. Stangl eşi ve ailesi 1948′de üç yıl geçirecekleri Suriye'ye kaçtılar ve oradan 1951 yılında Brezilya'ya göç ettiler. Nazi avcısı Simon Wiesenthal tarafından izi sürülerek Brezilya federal polis tarafından 28 Şubat 1967′de tutuklandı.
11
Treblinka İmha Kampında 400.000 Yahudinin öldürülmesinden sorumlu tutuldu fakat ifadesinde sadece görevini yaptığını ve vicdanının rahat olduğunu belitti. Stangl ömür boyu hapse mahkum edildi. 28 Haziran 1971 tarihinde Düsseldorf cezaevinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.
12
Potsdam şehrinde doğan Blobel 1.Dünya Savaşı'ndan sonra, mimar olarak çalıştı ve 1924′ten 1931′e kadar bu mesleği icra etti. İşini kaybettik sonra Nazi Partisine ve SS'e katıldı. Sovyetler Birliği'nin Alman istilası esnasında, Ukrayna'da aktif olan “Einsatzgruppe C'in Sonderkommando 4a” ekibini yönetti. Einsatzgruppen'in siyasal ve ırksal istenmeyen kişilerin olduğu “Tasfiye etme” programından sorumlu oldu. Kiev'de Babi Yar katliamı'nda Blobel, öncelikle sorumluydu.
13
Alkol bağımlılığı yüzünden 13 Ocak 1942′de görevinden kovulan Paul Blobel, Eylül 1947′de Einsatzgruppen duruşmasında 59,018 kişinin infazından sorumlu tutuldu ve 8 Haziran 1951′de Landsberg Hapishanesinde asılarak idam edildi.
14
Josef Kramer: Belsen kasabı olarak bilinen Kramer 1931′de Nazi Partisine, 1932′de SS'e üye oldu. 1934′de Dachau'da gardiyan oldu. 1940′da Rudolf Höss'ün yardımcılığına getirildi. 1942′de Hauptsturmführer rütbesine yükseltildi. 1944′de Auschwitz Birkenau toplama kampından Bergen köyü yakınlarındaki Belsen'e transfer oldu.
15
Belsen toplama kampında, gaz odalarından sorumlu subay olarak atandı. 1945 yılında müttefik kuvvetler kampı ele geçirdiğinde 13000 ceset ile karşılaşmıştı. Savaştan bitmesiyle beraber Hamelin hapishanesinde idam edildi.
16
Josef Kramer: Josef Kramer: Avusturya doğumlu Kaltenbrunner, bir avukatın oğluydu. Linz devlet lisesinde ve Graz Üniversitesi'nde eğitim gördü.1926 yılında Linz ve Salzburg'da avukat olarak çalışan Kaltenbrunner boyu 2.01 cm idi.Kaltenbrunner 1932 yılında Avusturya'da Nazi Partisi ve SS'e katıldı. Ocak 1934 yılında Gauredner (belediye konuşmacısı) ve SS Tümeni VIII Hukuk Müşaviri (yasal danışman) oldu.
17
11 Eylül 1938 günü SS-Brigadeführer rütbesine terfi etti. Haziran 1942′de öldürülen Reinhard Heydrich'in yerine RSHA başkanı olarak atandı. 2.Dünya Savaşı sonunda Sovyet Kızıl Ordu'sunun Almanya'ya çok yaklaştığı sırada bütün toplama kamplarındaki esirlerin ölüm emrini verdi. 12 Mayıs 1945 tarihinde bir devriye sırasında Amerikalılar tarafından yakalandı ve tutuklandı. Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanan Kaltenbrunner 16 Ekim 1946 yılında asılarak idam edildi.
18
Friedrich Jeckeln: 2.Dünya Savaşı sırasında işgal edilen Soyyetler Birliği'nde SS-Obergruppenführer ve polis lideri idi. Friedrich Jeckeln III. Reich'da 100000 Yahudi, Slav ve Roman'ın ölümünden sorumluydu. 2.Dünya Savaşı'nın sonunda Jeckeln Riga askeri bölgesinde hizmet eden diğer Naziler'le beraber Kızıl Ordu tarafından yakalandı ve Riga'da Sovyetlere ait askeri bir mahkemede önce 26 Ocak-3 Şubat 1946 tarihleri arasında yargılandı. 3 Şubat 1946′da Riga'da asılarak idam edildi.
19
Oskar Dirlewanger: Bu arada 1922′de Frankfurt am Mein Üniversitesi'nde siyaset bilimi doktorası tamamlayan Dirlewanger, Nazi döneminde Waffen-SS komutanlığı yapmıştır. 1923′te NSDAP'a kaydolmuş ancak parti tarafından ihraç edilmiştir.
20
1924′de tekrar partiye giren Dirlewanger, 1934′te Bund Deutscher Mädel üyesi olan 13 yaşındaki kıza tecavüz ettiği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca işi, doktorası ve ordudaki onurlarını da kaybetmiştir. Ludwigsburg Hapishanesi'nden tahliye edildikten sonra Welzheim Toplama Kampı'nda çalışmaya başlamış ve kampta SS-Hauptamt Başkanı Gottlob Berger ile tanışmıştır.
21
1936 – 1939 yılları arasında Kondor Lejyonuna gönüllü olarak katılmış ve doktorası ve ordudaki onurlarını tekrar elde etmiştir. Varşova Ayaklanmasını bastırmakla görevi alan Dirlewanger, birliğiyle beraber Varşova'da savaşmaktan ziyade yağma ve tecavüz ile meşgul oldukları için SS arasında da sevilmeyen birlik haline gelmiştir.
22
15 Şubat'ta Oder Cephesinde ağır yaralanarak Bavyera'ya gönderilmiştir. Orda Özgür Fransa Ordusu tarafından tutuklanıp Altshausen'deki tutsak kampına gönderilmiştir. Orda Özgür Fransa Ordusu'na hizmet eden polonyalılar tarafından dövülüp işkence edilmiş ve 5 Haziran 1945′te ölü olarak bulunmuştur.
23
Odilo Globocnik: Milyonlarca insanı yakarak öldüren Globocnik, Sloven asıllı bir Avusturyalıydı. 29 yaşında 1933′te ülkenin tümü için bir vekil Gauleiter (Nazi Partisi Şube Başkanı) oldu ve Nasyonel Sosyalistler tarafından Avusturya'nın işgalinde anahtar bir rol oynadı.Globocnik çalışkanlığı sayesinde ödüllendirildi ve Adolf Hitler tarafından 24 Mayıs 1938′de Viyana'nın Gauleiter'i yaptı.
24
Himmler de Globocnik'i beğendi ve 1939′da SS-Brigadeführer rütbesine terfi ettirdi ve Lublin vilayetine tayin etti. Odilo Globocnik'in ana görevi yugoslav partizanlarla mücadele etmekti. Müttefik askerlerinin ilerlemesi ile Globocnik Avusturya'da Karintiya'nın içine çekildi ve nihayetinde Weissensee yakınlarındaki bir dağ kulübesinde saklandı. 31 Mayıs 1945′te İngiliz askerler tarafından yakalanınca, ağzında gizli sakladığı siyanür kapsülünü ısırarak intihar etti.
25
Adolf Eichmann: Nazi Almanyası'nın, yahudiler konusundaki politikasının belirlenmesinde önemli katkıları olan ve bu konudaki nazi uygulamalarında etkin rol oynayan bir nazi subayıdır. 1 Nisan 1932'de Avusturya Nazi Partisi'ne üye olan Eichmann, 1933 yılından itibaren 14 ay avusturya bölüğünde askeri eğitim aldı. 1935 yılının başında Yahudi problemi ile yakından ilgilendi ve 18 ay içerisinde 150000 Avusturyalı Yahudi'nin toplama kamplarına aktarılmasını sağlamıştır.
26
Alman Ordusu'nun 1939 yılında Polonya'ya girmesiyle beraber Eichmann Gestapo'ya transfer oldu. Gestapo'nun IV B4 bölümü yani yahudi sorunu bölümünün başına geçti. Bu yılı takip eden 6 yıl boyunca “Nihai Çözüm” projesinin karargahı burası oldu. Nihai Çözüm, yahudi nüfusun kitleler halinde yok edilmesini amaçlayan projenin kod adıydı. 1941 yılında toplama kamplarının yenilenip elden geçirilmesi, yeni kampların açılması, gaz ve tren sistemlerinin geliştirilmesiyle bizzat ilgilendi. 20 Ocak 1942 yılında yapılan Wannsee Konferansı sonrası Adolf Eichmann “Yahudi Uzmanı”, diğer deyişle soykırım uzmanı haline gelmişti.
27
Himmler, Eichmann'a dozajı arttırma emrini verince hiç tereddüt etmeden Mobilize Ölüm Birlikleri'ni (Einsatzgruppen) kullanmaya başladı. Bu şekilde 2 milyona yakın yahudiyi öldürdüğü tahmin ediliyor. Savaş bittikten sonra 1946 yılında gözaltına alındığı kamptan kaçıp Arjantin'e gitti. 2 mayıs 1960 yılında İsrailli bir ajan tarafından yakalandı ve 2 yıl süren davası sonucunda 31 Mayıs 1962 tarhinde Ramleh hapishanesinde idam edildi.
28
Joseph Mengele: Nazi toplama kampı Auschwitz-Birkenau`da yaptığı ölümcül deneylerle bilinen bir Alman Nazi doktoru Mengele, Münih Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitesi'nde tıp antropoloji de doktora yapmıştır. 1937 yılında Nazi Partisi'ne katıldı. Haziran 1941 yılında Ukrayna cephesindeki çabaları için İkinci Sınıf Demir Haç verildi.
29
Rus cephesinde mücadele etti ve yaralandı. Üç Alman askerinin hayatını kurtardığı için SS-Hauptsturmführer (Yüzbaşı) rütbesine terfi etti. Toplama kamplarında mahkumlar üzerinde tüyler ürpertici insan deneyleri gerçekleştirdiği için kendisine “Ölüm Meleği” adı verildi.
30
2 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mengele, savaşın bitmesinden sonra ilk olarak başka bir isimle Avusturya'da saklandı. Daha sonra ölene kadar kalacağı Güney Amerika'ya kaçtı. Brezilya'nın Bertioga kasabasında denizde yüzerken inme inmesi sonucu hayatını kaybetti.
31
Reinhard Heydrich: Konservatuvar müdürü ve besteci bir babanın oğlu olan Heydrich, 1922`de Reich Deniz Kuvvetleri`ne katıldı. Temmuz 1932`de, Himmler tarafından Güvenlik Teşkilatı`nı (Sicherheitsdienst) kurmak ve başkanlığını yapmakla görevlendirildi. 1933`de Bavyera Siyasi Polis Amiri, 1934`de Berlin`de Gizli Devlet Polis Kurumu (Gestapo) Başkanı, Haziran 1936 `da Asayiş Polisi ve Eylül 1939`da Reich'ın Güvenlik Başdairesi (RSHA) Başkanı oldu.
32
Heydrich, 1938`den itibaren yahudilerin Avrupa`dan sürülmeleri ve katledilmelerinde büyük rol oynamıştır. 26 bin Yahudi`nin Almanya`daki toplama kamplarında gönderilmelerinden sorumludur.
33
Heydrich, 31 Temmuz 1941`de Göring`den aldığı vekâlet uyarınca yahudi sorununa nihai bir çözüm getirmek amacıyla 11 milyon Avrupalı yahudinin katliamını organize etti. Heydrich, 29 Mayıs 1942′de sabah yazlık villasından Prag'daki şatosuna arabasıyla giderken Çek direniş örgütü militanları tarafından saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti.
34
Almanya`nın Sovyetler Birliği seferinde, emrindeki işgal kuvvetlerine yetişkin yaştaki komünistlerin ve yahudilerin katledilmeleri talimatını vermiştir. Heydrich`in bu talimatları doğrultusunda işgal kuvvetleri, Sovyet bölgesinde yaşamakta olan bütün yahudileri sistemli ve toplu olarak katletmeye başlamıştı
35
Adolf Hitler: Aslında birçok insan için 1 numarada olabilecek olan Hitler, listede Himmler'in arkasında 2.sırada yer alıyor. 1921-1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin başkanlığını yapan Hitler, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştirerek Führer ünvanı altında devlet başkanlığı yapmıştır.
36
Alman ırkının üstün ırk olduğunu söyleyen Hitler, bütün Almanya'yı da buna inandırmayı başardı ve tarihin en büyük soykırım faaliyetine girişti. Vasiyetinde “Almanya'nın, bütün milletler için zehir gibi tehlikeli olan yahudileri ve bolşevizmi kovalamaktan asla vazgeçmemesi” gerektiğini belirtmekteydi. Hitler, savaşa girmekte haklı olduğunu savunuyor ve yenilgiden korkak yalancı generalleri sorumlu tutuyordu.
37
İkinci vasiyeti ise tüm hayatı boyunca topladığı sanat eserleriyle, doğduğu şehir olan Linz'de bir müze kurulmasını istedi. 30 Nisan 1945′te Berlin'de eşi Eva Braun'la birlikte aynı anda siyanür hapı içip, önce Eva Braun'u sonra da kendisini bir tabancayla vurarak intihar etti ve bedenleri benzinle yakıldı.
38
Heinrich Himmler: Nazi saflarına katılmadan önce ziraat fakültesinde kümes hayvancılığı üzerine eğitimini sürdürmekte olan Himmler, 1929′da ise SS'in başına getirildi. 30 Haziran 1934′ü 1 Temmuz 1934′e bağlayan gece gerçekleştirilen Adolf Hitler'in pek çok üst düzey SA (Sturmabteilung) elemanının öldürülmesini emrettiği ve Uzun Bıçakların Gecesi olarak bilinen katliamı yönetti. Bu olayla beraber, liderliğini yaptığı SS'ler tüm Almanya'da kontrolü ele geçirdi.
39
Nazi ideolojisinin yayılmasına fikirleri ile katkıda bulundu. Hitler'in yahudilerden kurtulma isteği üzerine, tüm Avrupa'daki yahudileri sistematik bir şekilde öldürmek üzere “nihai çözüm” adını verdiği soykırım planını hazırladı. Zyklon-B adlı zehirli gazın kullanıldığı odalarda, yahudiler toplu şekilde öldürülecekti. 1945 yılında savaşın bitimine kadar toplamda 6 milyon yahudi, toplama kamplarında katledildi.
40
Savaşın son dönemlerinde müttefiklerle barış yolları aramaya başlayan Himmler'in bu çabaları Hitler tarafından öğrenilince, vatan haini olarak ilan edildi ve bütün yetkileri elinden alındı. Heinrich Hitzinger adı ile Danimarka sınırından kaçmaya çalışırken, İngiliz polisi tarafından yakalandı ve 23 Mayıs 1945′de hapishanede siyanür içerek intihar etti.

YORUMLAR
500

Son Dakika En Acımasız 15 Nazi - Son Dakika


Advertisement