İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar - Son Dakika
Güncel

İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında açtığı davanın ilk duruşması Lahey'de başladı. Duruşmada Güney Afrika'nın davasını temsil eden avukat Adila Hassim, cesetlerin gömüldüğü toplu mezarların fotoğraflarını gösterdi. Ayrıca İsrail'in işlediği suçlar da tek tek sayıldı.

11.01.2024 11:21  Güncelleme: 13:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, İsrail'in Gazze'deki fillerinin Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında (ICJ) açtığı davanın ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin duruşması başladı. Duruşmada Gazze'deki toplu mezarlara ait fotoğraflar gösterilirken İsrail'e, Gazzelilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı suçlaması yöneltildi.

İSRAİL YARIN SAVUNMA YAPACAK

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde yer alan Divan'da tarafların hazır bulunduğu salonda halka açık yapılan duruşma canlı yayımlanıyor. Bugünkü duruşmada Güney Afrika'nın ihtiyati tedbir talepleri dinlenecek, yarınki duruşmada ise İsrail heyeti savunmasını yapacak.

Güney Afrika'nın İsrail aleyhine açtığı 'soykırım' davası Lahey'de görülmeye başlandı

Duruşma, Güney Afrika tarafını temsil eden hukukçuların başında yer alan Profesör John Dugard'ın sunumuyla başladı. Dugard, apartheid döneminde Güney Afrika'da yaşamış ve aktif şekilde apartheide karşı durmuş bir hukukçu olarak öne çıkıyor. 2001-2008 yıllarında BM Filistin İnsan Hakları Özel Raportörü olarak görev yapan Dugard, Divan'da çeşitli davalarda geçici yargıç olarak da görev aldı. Daha önce iki saat olarak açıklanan duruşmaların süresi, İsrail'in talebi üzerine 3 saate çıkarıldı.

CESETLERİN FOTOĞRAFLARINI GÖSTERDİLER

Duruşmada İsrail'e, Gazzelilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı suçlaması yöneltildi. Güney Afrika'nın davasını temsil eden avukat Adila Hassim, çoğunlukla kimliği belirlenemeyen cesetlerin gömüldüğü toplu mezarların fotoğraflarını gösterirken, ilk soykırım eyleminin Gazze'deki Filistinlilerin toplu öldürülmesi olduğunu söyledi.

İsrail'in saldırılarında hedef gözetmediğini ölenler arasında çocukların da bulunduğunu belirten Hassim'e göre, İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere ciddi bedensel ve zihinsel zarar vermesi Soykırım Sözleşmesi'nin 2B Maddesini ihlal ediyor.

Güney Afrika'yı temsil eden ikinci avukat Tembeka Ngcukaitobi de "İsrail'in siyasi liderleri, askeri komutanları ve resmi makamlarda bulunan kişiler, sistematik ve açık bir şekilde soykırım niyetlerini beyan ettiler" dedi.

Güney Afrika'nın İsrail aleyhine açtığı 'soykırım' davası Lahey'de görülmeye başlandı

9 TALEPLERİ VAR

Güney Afrika, 29 Aralık'taki yazılı başvurusunda, mahkemeden İsrail aleyhine 9 ihtiyati tedbir kararına hükmedilmesini talep etti. Güney Afrika'nın istediği ihtiyati tedbirler arasında İsrail'in;

 • Gazze'deki askeri operasyonları derhal durdurması,
 • Filistinlilere yönelik soykırımın önlemesi için gerekli tedbirleri alması,
 • yerlerinden edilenlerin evlerine dönerek yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemeleri, barınak ve giysi dahil olmak üzere insani yardıma erişimlerini sağlaması,
 • soykırıma karışanların cezalandırılmaları için gerekli adımları atması,
 • soykırımın delillerini muhafaza etmesi,
 • verilen tedbirleri uyguladığına ilişkin Divan'a düzenli rapor sunması yer alıyor.

Uluslararası Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu sorunların çözümü konusunda BM yargı organı olarak görev yapıyor.

Güney Afrika'nın İsrail aleyhine açtığı 'soykırım' davası Lahey'de görülmeye başlandı

NE OLMUŞTU?

İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'de katliam yapıyor. 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin 9. maddesi uyarınca, bir devletin sözleşmenin maddelerini ihlal etmesi durumunda, sözleşmeye taraf herhangi bir devlet, ihlalci devlet aleyhine ICJ'de dava açabiliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti de İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de işlediği fiillerle Soykırımın Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık'ta ICJ'de dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etti. Güney Afrika, durumun aciliyeti sebebiyle ICJ'den tedbir kararına hükmetmesini talep ederken duruşmaların tamamlanmasının ardından Divan, tarafların beyanlarını ve delillerini inceleyerek karar için müzakerelere başlıyor.

Kararının açıklanması için hakimleri bağlayan bir son tarih bulunmamakla birlikte, Divan'ın önce yargılamalarına bakıldığından soykırım gibi aciliyet gerektiren durumlarda bu sürenin birkaç hafta olduğu görülüyor.

İsrail\'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • ben irfo: tum musluman ulkeler birlik olsaydi bugun buyle yasanmazdi ayrica ne abd nede avrupa çit bile demezlerdi ama gel gurki bu birlik mucize olur . 161 5 Yanıtla İslam Solmaz: O birlik olacak ama bu çağın sözde müslümanları ile değil, Kur'an da geçen geçen müslümanlar ile. 0 0
 • Aydın Bedir: Ne acı Avrupa’dan adalet bekliyoruz burdan birşeyler bekleyenler yanıldıklarını görecekler 103 2 Yanıtla
 • Ozay Metin: hele şükür aklı başında aynı düşüncede olduğum biri yorum yazdı. herşeyi avrupaya yüklemeye çalışan avrupa ses çıkarmıyor diyenleredir bu yorumlarımız. neredeyse dünyanın 3 de 1.5 unu oluşturan müslüman ülkeler napıyorda avrupaya ses çıkarmıyor diyorsunuz. 59 5 Yanıtla
 • Mehmet Aydın: Cumhurbaşkanı Erdoğan adalet divanına dava açacağını söylemişti ne oldu Türkiyenin adı dahi geçmiyor 54 0 Yanıtla
 • Mehmet Aydın: Hani bizde dava açmıştık İsrail'e ne oldu Öyle diyordu birileri 44 0 Yanıtla
 • 1071 History: Mazlumların ahı hepimizi yakacak kaçış yok 36 2 Yanıtla
 • Volki Tolki: Çok çok dikkat edilmedi , maddi gücü çok iyi olan müslüman ülkeler kenardan izliyor , kuyruklarına basıldığında bir gün ki basacaklar, israil e böyle fırsat verildiği sürece , sesssiz kaldıkları sürece , sonra kime sarılacaklar !!! 29 2 Yanıtla
 • Mehmet Ali Kirsan: Güney Afrika kadar yüreği olamayanlar kameralar önünde şov yapıyor. Cennette gazzelilerden yer kalmayacak .cehennemde sessiz kalıp ticaretine bakanlarla dolacak.Bu mübarek gecede bu zulme sessiz kalanlar cehennemden ebedi cikamasinlar. 18 0 Yanıtla
 • mesut dundar: Güney Afrika gibi bir ülke mahkemeye gidebiliyor öncelikle biz ve bizim gibi Müslümanlık naraları atan ülkeler gitmiyor. Sonrada biz Müslümanız diyorsunuz.yonetim ya gereğini yapsın yada belediye seçimlerine devam etsin cokmu önemli seçimler bir millet gözler önünde tüm İslami değerler ayaklar altına alınarak katlediliyor bunu görmezden geliyorlar bakın başta c.baskani olmak üzere tüm siyasiler bu konu hakkından konuşmuyorlar işte size bop projesinin gostergesi 0 0 Yanıtla
 • Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
  07:04 Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı

  Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kaza sebebiyle otoyolun İstanbul istikametinde trafik tek şeritten sağlanıyor. Jandarma ekipleri tarafından kontrollü geçişler sağlanırken, uzun araç kuyrukları oluştu.

 • Kuzey Marmara Otoyolu'nda kaza: 1 ölü, 5 yaralı
  06:13 Kuzey Marmara Otoyolu'nda kaza: 1 ölü, 5 yaralı

  Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kazanın etkisiyle otoyolun İstanbul istikametinde trafik tek şeritten sağlanıyor. Kaza sonucunda uzun araç kuyrukları oluştu.

 • İstanbul'da Bayram Tatili Dönüşünde Trafik Tedbirleri Uygulanıyor
  06:05 İstanbul'da Bayram Tatili Dönüşünde Trafik Tedbirleri Uygulanıyor

  İstanbul'da Ramazan Bayramı tatili dönüşü dolayısıyla trafikteki olası olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirler uygulanmaya başlandı. Kamyon, tır, çekici, tanker ve ağır tonajlı araçların şehre girişleri saat 05.00 itibarıyla durduruldu. Ağır tonajlı araçların yarın saat 05.00 itibarıyla yeniden kente giriş yapmalarına izin verilecek.

 • Kahramanmaraş'ta okul bahçesinde çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı
  05:29 Kahramanmaraş'ta okul bahçesinde çıkan silahlı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

  Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde bulunan Ali Sezai Efendi İlkokulu bahçesinde çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Cengiz K, silahla Mehmet Y. ile Özkan Özal'a ateş etti. Olayda Özkan Özal hayatını kaybederken, yaralanan Mehmet Y. hastaneye kaldırıldı. Polis ekipleri, kaçan şüphelinin yakalanması için çalışma başlattı.


Advertisement