İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor - Son Dakika
Güncel

İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor

İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze\'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın sona ermesi ve insani yardımın ulaştırılması amacıyla Uluslararası Özgürlük Filosu'nu hazırlıyor. Filoya 10 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılıyor. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mart ayının sonunda yola çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, Güney Afrika'nın başvurusu sonucu çıkan karara göre dünyanın bu gemileri korumakla sorumlu olduğunu vurguladı.

10.02.2024 15:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdürdüğü Uluslararası Özgürlük Filosu ile ilgili basın açıklaması düzenledi. 10 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Hedefimiz Mart'ın sonunda yola çıkmak. Bu arada yine Libya'dan ve başka yerlerden gemiler, Refah kapısını açmak için yola çıkacaklar. Güney Afrika'nın başvurmuş olduğu adalet divanında çıkan karar gereği bütün dünya bu gemileri korumakla sorumludur" dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşu ve aktivist tarafından oluşturulan Uluslararası Özgürlük Filosu, İsrail tarafından Gazze'ye uygulanan insani yardım ambargosunun sona ermesi amacıyla yola çıkmaya hazırlanıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Fatih'te bulunan genel merkezinde, 10 ülkeden gelen aktivistlerin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında filo ile ilgili detaylı bilgilendirilmelerde bulunuldu.

"HEDEFİMİZ MART AYININ SONUNDA YOLA ÇIKMAK"

Gazze'ye kapatılan bütün kapıları açmak için yola çıkacaklarını ifade eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Bu kapılar sadece İsrail tarafından örülmedi. Refah kapısı da bu kapılardan birisi, denizden karadan ve havadan bu ambargoyu inşallah deleceğiz. Bunun için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Biden bir taraftan diyor ki 'Bu savaş dursun, kapıları da refah kapısını da Sisi açmıyor' diyor. Sisi de, 'bu kapıyı İsrail açmıyor' diyor. Çocuklar da diyor ki bize ekmek verin, ilaç verin. Koskoca adamlar yalan söylüyor, tiyatro yapıyor. Tiyatro yapanlar dünyayı yönetiyor. Bunlarda asla bir merhamet yok. İslam dünyası da ne yazık ki bir araya gelip birleşerek bir karar veremediler, bir sonuç üretemediler. İnşallah bu gemiler yola çıkacak. Hedefimiz Mart'ın sonunda yola çıkarmak. Bu arada yine Libya'dan ve başka yerlerden gemiler, Refah kapısını açmak için yola çıkacaklar. Gazze ambargosunu sadece İsrail yapmıyor ki, Sisi de yapıyor. Ne demek yani ben kapımı açacağım da İsrail engel olacak. Sen bağımsız devlet değil misin? Buradaki hedef bütün kapıların açılmasıdır. Gazze'ye giden bütün kapıların açılmasıdır. Gazze Limanı'nın, Refah kapısının açılması, her taraf gazellere açılmalıdır" dedi.

"DÜNYA BU GEMİLERİ KORUMAKLA SORUMLU"

Güney Afrika'nın başvurmuş olduğu adalet divanında çıkan karar gereği bütün dünyanın çıkacak olan gemileri korumakla sorumlu olduğuna da vurgu yapan Yıldırım, "Akdeniz gemilerle tekrar tanışacak. Gazze limanı da, refah kapısı da açılana kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Bu arada sadece gemilerle olmayacağız. Londra sokaklarında olacağız, Paris'te olacağız. Washington sokaklarında olacağız. İstanbul'da olacağız, Ankara'da olacağız. Bütün her tarafta var olacağız. Kapıyı kim açmadıysa ona yönelik eylemler olacak. Gemiler satın alınmaya başlandı. Bu gemiler Avrupa'dan da yola çıkacak. Buradan da yola çıkacak. Başka ülkelerden de yola çıkacak. Ömürlerini Filistin için harcayan bu insanlara bakın İslam dünyasına örnek olsun, İslam dünyası buna baksın ve utanç duysun" ifadelerini kullandı.

"DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİ GAZZE ABLUKASINI KIRMAK İÇİN DAYANIŞMA HAREKETİNE DAHİL OLDU"

Basın bildirisinde ise şu ifadelere yer verildi; "Özgürlük Filosu Koalisyonu (FFC) olarak İsrail'in hukuksuz ve ölümcül Gazze kuşatmasını sonlandırmak amacıyla denize açılmayı planlıyoruz. Yakın zamanda, binlerce ton acil insani yardımı taşıyan bir filoyu doğrudan Gazze'deki Filistinlilere ulaştırmayı hedefliyoruz. Özgürlük Filosu Koalisyonu, Mısır hükümetinden Gazze'ye insani yardımın tesliminin kolaylaştırılmasını istemektedir. Özgürlük Filosu Koalisyonu Hanzala Gemisiyle 'Gazze'nin Çocukları İçin' kampanyası için Kuzey Avrupa'dan birçok limana yeniden hareket edecektir. Bu kampanya kapsamında koalisyonun üyeleri olan aramızda Kanada'dan, Amerika'dan, Yeni Zelanda'dan, Avustralya'dan, Norveç'ten, Malezya'dan, İsveç'ten, Güney Afrika'dan, Türkiye'den ve dünyanın birçok ülkesinden sivil toplum kuruluşlarıyla Gazze ablukasını kırmak için uluslararası dayanışma hareketine dahil olmuşlardır." şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İHH, Uluslararası Özgürlük Filosu ile Gazze'ye Yardım Ulaştırmaya Hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrailli Bakan Ben-Gvir: Şimdi ezici bir saldırıya ihtiyacımız var
  08:47 İsrailli Bakan Ben-Gvir: Şimdi ezici bir saldırıya ihtiyacımız var

  İran'ın yüzlerce füze ile saldırı düzenlediği İsrail'de aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir yine skandal bir çağrıda bulundu. Ben-Gvir, "Şu ana kadar etkileyici bir savunma; şimdi ezici bir saldırıya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

 • Acı detay: Bayram tatili dönüş yolundaki kaza, baba ve kızını hayattan kopardı
  08:44 Acı detay: Bayram tatili dönüş yolundaki kaza, baba ve kızını hayattan kopardı

  Kuzey Marmara Otoyolu'nda meydana gelen feci kazada, otomobile arkadan çarpan kamyonetin devrilmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Kazada hayatını kaybedenlerin baba ve kız olduğu öğrenildi. Aile, Ramazan Bayramı sebebiyle Hatay'a gittiği ve dönüş yolunda kaza geçirdi.

 • Alanya'da bir kişinin öldüğü feci kaza kamerada
  08:43 Alanya'da bir kişinin öldüğü feci kaza kamerada

  Antalya'nın Alanya ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir sürücü hayatını kaybetti. Kaza anı bir iş yerinin güvenlik kamerasıyla kaydedildi. Kazada, Erhan D. yönetimindeki araç, ters yöne giren motosiklete çarptı ve motosiklet sürücüsü yola savruldu.

 • Nesli tükenme tehlikesi altındaki akbaba Kars'ta görüntülendi
  08:28 Nesli tükenme tehlikesi altındaki akbaba Kars'ta görüntülendi

  Korunması için acil önlem alınması gereken canlılar listesinde üst sırada yer alan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Küçük Akbaba Kars'ta görüntülendi. Leşlerle beslendiği için 'doğanın çöpçüsü' olarak bilinen ve nesli tehdit altında olan Küçük Akbaba, Kars-Erzurum Karayolu Dikme Köyü bölgesinde yiyecek ararken kameralara yansıdı. Rengiyle dikkatleri üzerine çeken Küçük Akbaba, daha sonra Kars semalarında uçarak gözden kayboldu.

 • Küçük Akbaba Kars'ta Görüntülendi
  08:23 Küçük Akbaba Kars'ta Görüntülendi

  Korunması için acil önlem alınması gereken canlılar listesinde üst sırada yer alan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Küçük Akbaba, Kars-Erzurum Karayolu Dikme Köyü bölgesinde yiyecek ararken kameralara yansıdı. Rengiyle dikkatleri üzerine çeken Küçük Akbaba, daha sonra Kars semalarında uçarak gözden kayboldu.

 • Erzincan Valisi, çobanlık yapan çocuklarla şeker tadında buluştu
  08:22 Erzincan Valisi, çobanlık yapan çocuklarla şeker tadında buluştu

  Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Otlukbeli ilçesine giderken yolda büyükbaş hayvan sürüsü otaran çocukları görerek aracını durdurdu. Vali Aydoğdu, çocuklarla yakından ilgilenerek onlara şeker ve hediye verdi. Ayrıca çocuklardan derslerine iyi çalışacaklarına dair söz aldı. Vali Aydoğdu, çocukların ihtiyaçları olduğunda kendilerine ulaşmalarını istedi.

 • Erzincan-Erzurum Karayolu Ulaşıma Kapandı
  08:22 Erzincan-Erzurum Karayolu Ulaşıma Kapandı

  Erzincan-Erzurum karayolunda yurtdışından Türkiye'ye malzeme taşıyan bir TIR'ın devrilmesi sonucu yol uzun süre ulaşıma kapandı. Kazada sürücü yara almadan kurtulurken, yol üzerinde uzun araç kuyrukları oluştu. TIR'ın kaldırılması ve malzemelerin temizlenmesinin ardından yol 3 saat sonra yeniden trafiğe açıldı.

 • İran, İsrail'e
  08:22 İran, İsrail'e "Gerçek Vaat" operasyonu! 300'e yakın füze ve İHA ile saldırdılar

  İsrail'in Suriye'de İran Konsolosluğu'nu vurmasının ardından Tahran'dan beklenen misilleme geldi. "Gerçek Vaat" adını verdiği operasyonu başlatan İran, İsrail'e 300'e yakın füze ve insansız hava aracıyla saldırdı. İsrail güvenlik kaynakları balistik füze ve İHA'ların yüzde 99'unun engellendiğini duyururken saldırılarda bir kız çocuğunun yaralandığı ve bir askeri tesiste hasar meydana geldiği aktarıldı. İran'ın BM yetkilisi "Saldırının sonuçlandığı varsayılabilir" açıklamasında bulundu.


Advertisement