Bakanlık suç duyurusunda bulundu! İYİ Partili vekilin çocuk yurtlarıyla ilgili iddiaları korkunç - Son Dakika
Güncel

Bakanlık suç duyurusunda bulundu! İYİ Partili vekilin çocuk yurtlarıyla ilgili iddiaları korkunç

Bakanlık suç duyurusunda bulundu! İYİ Partili vekilin çocuk yurtlarıyla ilgili iddiaları korkunç

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, devlete ait çocuk yurtlarında yaşandığı iddia edilen skandal olayları, yurttan kaçan iki çocuk üzerinden sosyal medyadan duyurdu. Çocuklar, yurtta hakaret, tehdit, tecavüz ve uyuşturucu olaylarının olduğunu öne sürdü. Çömez'in yayınladığı video sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İYİ Partili vekil hakkında suç duyurusunda bulundu.

25.06.2024 22:33

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Ankara'daki yurttan kaçtığı iddia edilen çocuklarla bir video çekti. Videoda iki çocuğun tecavüz, bıçaklanma ve uyuşturucu gibi itirafları infiale yol açtı. Konuya ilişkin ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından açıklama geldi.

İYİ Partili Çömez, sosyal medya hesabından uzun bir video paylaştı. Videoda kameraya arkası dönük iki çocuğun itirafları kan dondurdu.

İYİ Partili Çömez'den, devlete ait çocuk yurtlarına ilişkin skandal iddia! Bakanlık harekete geçti

"UYUŞTURUCU KULLANAN ÇOCUKLAR VAR"

Ankara Sincan'daki yurttan kaçtıklarını ve Balıkesir'in Bandırma ilçesine geldiklerini iddia eden iki çocuk, yurtta yaşadıkları kötü olayları anlattı. Yurt personeli tarafından tehdit ve hakarete maruz kaldıklarını iddia eden çocuklar, "Yaşları 16 ve 17 yaşında olan iki çocuk uyuşturucu kullanıyordu. Sigara içenler de var." ifadelerini kullandı.

"YURTTA BIÇAKLANDIM VE TECAVÜZE UĞRADIM"

Çocuklardan biri, yurtta bıçaklandığını öne sürerek, "Ben korkudan artık geceleri altıma kaçırıyorum. Korkmanın nedenlerinden biri yurtta bıçaklanmam. Yurdun en büyük çocuğu beni bıçakladı." dedi. Sözlerine devam eden çocuğun tecavüz sözleri ise tüyler ürpertti. Çocuk, "Yurttaki bir çocuk tarafından tecavüze uğradım. Çocuğa dava açıldı. Çocuk yurttan atıldı. Olaydan sonra herhangi bir psikolojik destek almadım. Yaşananlar sonrası yanımdaki arkadaşımla yurttan kaçtık." ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Çömez'den, devlete ait çocuk yurtlarına ilişkin skandal iddia! Bakanlık harekete geçti

"UMARIM TÜM BU REZİLLİKLERİN ÜZERİNE GİDEBİLİRİZ"

Çocukların itiraflarını paylaşan Çömez ise, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ı, gönderiye etiketleyerek iddialara tepki gösterdi. Çömez, "Defalarca uyardık, soru önergesi verdik, lütfedip muhatap olmadın. Bak, Sincan'daki yuvadan kaçan çocuklar neler anlatıyor; Hakaret, darp, bıçaklama, uyuşturucu, tecavüz… Konuyu İYİ Parti TBMM gündemine taşıyacağız. Umarım AK Parti ve MHP'li arkadaşlar onay verir ve tüm bu rezilliklerin üzerine gidebiliriz." dedi.

BAKANLIKTAN ÇÖMEZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise, haklarında koruma kararı olan ve kuruluştan izinsiz ayrılan iki çocukla sosyal medya hesabından yayın yapan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakanlık, Çömez'in sosyal medya hesabından yaptığı yayına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çömez'in, haklarında koruma kararı olan ve kuruluştan izinsiz ayrılan iki çocukla kurgulanmış ve yasa dışı bir yayın gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, yayındaki iddialarla ilgili halihazırda adli ve hukuki süreçlerin devam ettiği bildirildi.

İYİ Partili Çömez'den, devlete ait çocuk yurtlarına ilişkin skandal iddia! Bakanlık harekete geçti

Açıklamada, "Ancak Turhan Çömez, çocuklarımızla bu yayını gerçekleştirerek hem devam etmekte olan adli ve hukuki süreçlerin güvenliğini tehlikeye sokmuştur hem de çocuklarımızın daha fazla zarar görmesine sebep olmuştur. Gizlilikle ve titizlikle yürütülen soruşturmalara dair bilgileri bu şekilde yayınlayan bu kişinin çocukların can güvenliğini tehlikeye attığı unutulmamalıdır." ifadeleri kullanıldı.

"BUGÜNE KADAR ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINI KİMSENİN SİYASİ EMELLERİNE FEDA ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ"

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereği Bakanlığın tüm çocukların üstün yararını gözettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Türkiye Cumhuriyeti milletvekili sıfatını taşıyan bir kişinin Anayasamıza ve ilgili kanunlara uyması beklenmekte, aynı hassasiyeti gözeterek çocuklarımızı siyasi bir malzeme olarak kullanmak yerine onları güçlendirmek ve korumak için yapılabilecekleri yapıcı bir dille dile getirmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken şey; çocukların siyaset üstü olduğudur. Bugüne kadar çocuklarımızın hayatlarını ve güvenliklerini kimsenin siyasi emellerine feda etmedik, etmeyeceğiz. Ayrıca devlet kurumlarından herhangi izin almadan devlet korumasında olan çocuklarla zorla gerçekleştirilen, kurgu dolu yayına dair çocukların bu yayının yapıldığı yere götürülmesinde başta Turhan Çömez ve dahli bulunan tüm ilgililer hakkında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, çocuğun kaçırılması ve alıkonulması, bakım ve gözetim altındaki kişinin rıza dışı kaçırılması ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından suç duyurusunda bulunuyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bakanlık suç duyurusunda bulundu! İYİ Partili vekilin çocuk yurtlarıyla ilgili iddiaları korkunç - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (2)

  • Alper Elma: yaşanmış şeyler için neden suç duyurusunda bulunuyorsunki, demekki yasaniyorki konuyu TBMM ye getiriyorlar çözüm uretmek yurtlardaki kontrolü devletin elinde tutması gerekiyor zira yoksa herşey açığa öyle yada böyle çıkınca suçu baskasinda değil kendimizde aramaliyiz 30 6 Yanıtla
  • Recep Özdemir: konunun detaylı şekilde araştırılması gerekmez mi konuyu detaylarıyla araştırırsın sonra kimi gerekirse onu mahkemeye verirsin bu ülkede samimi denetimciler milletin arasına sızmadığı sürece o denetim mekanizması kıravat ceket yada haber vererek geldiği sürece herşey beklenir kardeşim kimse kusura bakmasın devlet işletmelerine denetimcilerine memuruna sahip çıkacak devletin memuru başına buyruk hareket etmyecek 13 1 Yanıtla

Advertisement