Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni'nde konuştu: (2) - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni'nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni'nde konuştu: (2)

28.03.2023 19:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede kalıcı konutları bir yıl içinde tamamlayacaklarını belirterek, "3 bini Adıyaman'da olmak üzere 14 bin 600 küçük sanayi dükkanını inşa ederek, esnaf ve sanatkarlarımıza, işletmecilerimize teslim edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede kalıcı konutları bir yıl içinde tamamlayacaklarını belirterek, "3 bini Adıyaman'da olmak üzere 14 bin 600 küçük sanayi dükkanını inşa ederek, esnaf ve sanatkarlarımıza, işletmecilerimize teslim edeceğiz." dedi.

Erdoğan, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman'da "Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni"nde konuştu.

Birilerinin, milletin ne yaşadığından, devletin ne yaptığından ve insanlara hangi imkanları sunduğundan habersiz olduğunu belirten Erdoğan, yalan yanlış beyanlarla ortalığın karıştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"İşte bay bay Kemal'i biliyorsunuz. Bir şey anlatmaya gerek var mı? İşte şu mübarek ramazan ayında yine yalan, yanlış beyanlarla, yalan, yanlış haberlerle ne diyor, 'Biz geleceğiz, geldikten sonra da her şey bedava.' 11 tane büyükşehir belediyen var, senin bu büyükşehir belediyelerin acaba Adıyaman'a ulaştılar mı? Ama AK Parti'nin belediyeleri ilk günden itibaren başkanlarıyla beraber buradalar. Yıllardır afet bölgesinde canhıraş bir şekilde çalışan bakanlarımızın, kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, gönüllülerimizin emeklerini hiçe sayan bu zihniyeti, milletimizin takdirine havale ediyorum. 14 Mayıs'ta bunun hesabını sormaya var mıyız?

Bizim, bu safsatalarla kaybedecek vaktimiz yok. İşte sizler de şahitsiniz, pek çok meseleyi aynı anda çözüyor, en önemli ihtiyaç olan kalıcı konutların inşasını da inanılması zor bir hızla başlatıyoruz. İşte bugün temeli atıyoruz, bir yıl içinde 319 bin konutu ve köy evini, altyapısı, kamu binaları, sosyal tesisleri, ticari alanlarıyla birlikte teslim etmekte kararlıyız. Ayrıca 3 bini Adıyaman'da olmak üzere 14 bin 600 küçük sanayi dükkanını da bu süreçte inşa ederek, esnaf ve sanatkarlarımıza, işletmecilerimize teslim edeceğiz. Dünyada bu kadar kısa sürede, böylesine büyük bir konut inşası ancak bizim birikimimiz, tecrübemiz, azmimiz ve kararlılığımızla mümkündür."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte benzer durumlarda yaşanan rezillikleri hatırlatmaya gerek bile duymadığını ifade ederek, " Türkiye, her alanda olduğu gibi, afetlerin yaralarının sarılması hususunda da yeni bir döneme bizimle girmiştir." diye konuştu.

Erdoğan, Van, Elazığ, Malatya, İzmir'de depremleri, Kastamonu, Bartın, Giresun'da selleri, Antalya, Muğla ve Manavgat'ta yangınları yaşayanların, Türkiye'nin dört bir yanında tamamladıkları 3,3 milyon kentsel dönüşüm projesinden faydalananların bunun şahidi olduğunu söyledi.

"Afet yaralarını sarmadan biz rahat, huzur bulmayacağız"

Bugüne kadar, millete verdikleri her sözü tuttukları gibi, deprem bölgesindeki şehirleri bir yılda ayağa kaldırma sözünü de yerine getireceklerini vurgulayan Erdoğan, "Nissibi Köprüsü bunun şahididir. Şanlıurfa'yı Adıyaman'a biz bağlamadık mı? Nereyi, nereye bağladık. İşte bütün bunları yapan irade, Allah'ın izniyle bunu da yapacaktır. Afet yaralarını sarmadan biz rahat, huzur bulmayacağız." dedi.

Ramazan ayını bu kutlu mücadelenin sembolü haline getirmek için Adıyaman'da olduğunu belirten Erdoğan, Adıyaman'ın, sahip olduğu tarihi ve doğal zenginliklere rağmen uzunca bir süre hak ettiği gelişmişlik seviyesine ulaşamadığını belirtti.

Türkiye'de son 20 yılında gerçekleştirdikleri demokrasi ve kalkınma atılımları sayesinde, diğer şehirlerle birlikte Adıyaman'ın da önünde yepyeni bir dönem açıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, spordan turizme kadar her alanda kurduğumuz güçlü altyapının meyvelerini toplamaya başlayan bir Adıyaman gerçeğiyle karşı karşıyayız. Deprem, yol açtığı yıkımla Adıyaman'ın canını yakmış olabilir ama bu şehrin geleceğine ilişkin umutlarını ve hayallerini yıkmaya ne 7,7 ne de 7,6 büyüklüğündeki sarsıntı yeter. Şehrimizi yeni konutlar, yeni iş yerleri, yeni kamu binaları, yeni sosyal donatılarla ayağa kaldırırken, Türkiye Yüzyılı'nın parlayan yıldızı Adıyaman hedefine doğru yürüyecektir." diye konuştu.

Erdoğan, deprem yıkıntıları altında son nefesini veren AK Parti Milletvekili Yakup Taş'a ve ailesine Allah'tan rahmet dileyerek, "Her bir insanımıza borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Rabbimizin 'La Tahzen innallahe meana' üzülme, korkma, yeter ki inan. Allah, bizimle beraberdir diyerek, biz, yolumuza devam edeceğiz. Çünkü Rabbimiz, bu emrin devamındaki 'İnnallahe meana' derken, muhakkak ki Allah bizimle beraberdir. Allah yardımı bizimle beraber olduğu müddetçe, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur. Hiç endişe etmeyin, bunların hepsini aşacağız." dedi.

"Bu coğrafyanın her günü imtihanla geçti"

Bu coğrafyada her günün imtihanla geçtiğini, bir yandan tabii afetler, diğer yandan düşman saldırıları ve teröre kadar envaiçeşit tehditle nice sınamalara maruz kalındığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Terörle mücadeleyi başardık mı? Şu anda teröristler var mı? Şu anda PKK/ YPG nerede? Evelallah bu iktidar, bu terör örgütlerini gömdü. Bundan sonra da gömmeye devam edecek ama şu anda bakıyorsunuz, bay Kemal, PKK terör örgütünün Parlamentodaki uzantılarıyla el ele, kol kola dolaşıyor mu? Onlarla beraber bu seçime, 14 Mayıs'a hazırlanıyor mu? Bunlara cevabı en güzel şekilde nerede vereceğiz? 14 Mayıs'ta sandıkta vereceğiz. Ben, sizlerin bunu gerçekleştireceğinize inanıyorum. İşte bu 11 vilayette atacağımız adımlarla, Allah'ın izniyle bunlara gereken hesabı 14 Mayıs'ta vereceğiz. Ben, gözlerinize bakarak, buna hazır olduğunuzu görüyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Allah yar, yardımcımız olsun."

Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından tören alanından temel atma çalışmalarının yapıldığı bölgelere telekonferansla bağlanarak, Merkez Örenli Mahallesi, Kahta Belören köyü ve Kuyulu köyünde deprem konutları ve köy evlerinin temel atma çalışmasının başlatılması talimatını verdi.

Erdoğan, Örenli Mahallesi'ndeki temel atma bağlantısında, "Bay Kemal sağda solda diyor ki 'Bir yıl içinde diyor bunlar yapılır mı?' ya bay bay Kemal, biz 1 milyonun üzerinde konut yaptık, haberin yok. Bu yaptığımız konutlardan eğer arzu edersen bir tane de sana verebiliriz." dedi.

Kuyulu köyündeki köy evleri temel atma bağlantısında ise Erdoğan, "Bir yıl içinde inşallah Van'ı, Bingöl'ü, Antalya'yı, İzmir'i hallettiğimiz gibi... Yahu nasıl da yalan söylüyor? Yahu İzmir senin milletvekili olduğun il, biz oradakileri böyle bitirdik ama dediğin gibi 'Aynen öyle.' Benim Adıyamanlı kardeşim yalan makinesi kimdir diye sorsak, kim olduğunu zaten bilir. Sağ olun var olun Allah'a emanet olun." diye konuştu.

Dua edilmesinin ardından, 4 bin 431'i Adıyaman'da olmak üzere 27 bin 949 kalıcı deprem konutunun daha temeli atıldı.

Törene, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

(Bitti)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni'nde konuştu: (2) - Son Dakika


Advertisement