CHP'li 2 Belediye Başkan adayı seçimden çekildiklerini duyurdu - Son Dakika
Politika

CHP'li 2 Belediye Başkan adayı seçimden çekildiklerini duyurdu

CHP'nin Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk, adaylıktan çekildiğini açıkladı. İstifanın ardından CHP'nin Alaca adayı Hüseyin Çinkaya oldu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise adaylıktan çekildi.

21.02.2024 10:43  Güncelleme: 11:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

31 Mart 2024 yerel seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin kesinleşmiş aday listeleri de il seçim kurullarına teslim edilerek süreç tamamlandı. Cumhuriyet Halk Partisi'nde ise 2 adayın son dakikada adaylıktan çekilmeleri dikkat çekti. Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk ve İzmit Belediye Başkanı ve adayı Fatma Kaplan Hürriyet seçim yarışından çekildiklerini duyurdu.

SON GÜN İSTİFASINI DUYURDU

Çorum'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk, son gün istifa ettiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hüseyin Türk, 'Bana değer veren büyüklerim, küçüklerim ve kardeşlerim, desteğini çekmeyen, her konuda yardımcı olan siyasi arkadaşlarım, üzgünlüğüm ile adaylığımdan çekildim. Bu durumdan CHP Alaca Teşkilatı'nın hiçbir suçu yoktur, kendi düşüncelerimle ve sıkıntılarımla adaylıktan çekildim. Herkese başarılar dilerim' ifadelerini kullandı.

CHP'li 2 belediye başkan adayı seçim yarışından son dakikada çekildi

İSTİFANIN ARDINDAN ADAY DEĞİŞTİ

CHP, Alaca Belediye ve İl Genel Meclis üyesi aday listelerini İlçe Seçim Kuruluna teslim etti. CHP Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk'ün istifasının ardından aday değişti.

CHP'nin Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Çinkaya olarak değiştirilerek, başvuru resmileştirildi.

CHP'li 2 belediye başkan adayı seçim yarışından son dakikada çekildi

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

CHP İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İlçe Başkanı Gökhan Ercan ile Belediye Meclisi'ne ilişkin yaşadığı tartışmanın ardından adaylıktan yerel seçimler için aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilmesine kısa bir süre kala adaylıktan çekildiğini duyurdu. Hürriyet, İzmit İlçe Başkanlığına adaylıktan çekildiğine dair dilekçeyi gönderdi.

CHP'li 2 belediye başkan adayı seçim yarışından son dakikada çekildi
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ LİSTESİ TARTIŞMAYA NEDEN OLDU

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, liste konusunda CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan ile tartışma yaşamıştı.

Kendisine ön seçimde rakip olan Eski İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız'ın listeden çıkarılmasını istediği öğrenilen Hürriyet'in, listeler değişmediği takdirde "adaylıktan çekilirim" dediği öğrenildi.

İlçe Başkanı Gökhan Ercan yaşananlara ilişkin yerel bir gazeteye açıklamalarda bulundu: "Fatma başkanımızla Pazar günü listeleri hazırlamak konusunda mutabakata varmıştık. Kendisi ilçe örgütü listeyi hazırlasın ben karışmayacağım demişti. Bizde bunun ardından listeyi hazırlamaya koyulduk. Hatta kendisi Parti Meclis Üyemiz Volkan Demir'e de oy potansiyeli yüksek kazandıracak isimlerin listede olması gerektiğini belirtmişti. Emre Andız'ın da listede olmasını istedi. Kuruçeşme'de tanınırlığı ve oy potansiyelinin olduğunu belirtmişti. Andız da listede dördüncü sırada yer alıyordu.

CHP'li 2 belediye başkan adayı seçim yarışından son dakikada çekildi
CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan

"NE İSTEDİĞİNİ BİZ DE ANLAMADIK"

Pazartesi günü kendisine ulaşmaya çalıştık ama ulaşamadık. Biz listeleri tamamlamaya uğraşırken dün de istifa dilekçesinin ilçe başkanlığına geldiğini söyledi arkadaşlar. Genel Merkezi de aramış. Bize ne olduğunu asla söylemedi. Fatma başkanın ne istediğini biz de anlamadık. Emre Andız bu tartışmalardan sonra kendisi aradı ve isminin listeden çıkarılmasını istedi."

YENİ ADAY MERAK EDİLİYOR

Fatma Kaplan Hürriyet'in yerine aday olacak ismin, ön seçimde sandıktan ikinci olarak çıkan Hakan Tanta olabileceği konuşuluyor.

CHP'li 2 belediye başkan adayı seçim yarışından son dakikada çekildi
Hakan Tanta
CHP\'li 2 Belediye Başkan adayı seçimden çekildiklerini duyurdu

Son Dakika Politika CHP'li 2 Belediye Başkan adayı seçimden çekildiklerini duyurdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (3)

 • Gokhan Turan: Siz kendi aranızda çekişmeye devam edin. Ülke elden gidiyor umurunuzda değil. 89 17 Yanıtla
 • Beşiktaş 1903: Keyfiniz bilir. CHP herzaman payidar kalacak 22 58 Yanıtla
 • Ali Arslan: Çok ilginç Fatma Hanım'ın İzmit te kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu,chp li değiliz ama Fatma hanimi taktir etmemek mümkün değil,hiç prensiplerinden taviz vermedi,hiç çıkar menfaat gözetmeksizin makam falan umrunda olmadı,şimdi CHP nede bu tür insanlarla ters düşüyor oturup düşünmeleri lazım 52 13 Yanıtla
 • Kuzey Kosova'da Arnavut Belediye Başkanlarının Görevden Alınması Seçimi Sırpların Boykotuyla Sonuçlandı
  21:38 Kuzey Kosova'da Arnavut Belediye Başkanlarının Görevden Alınması Seçimi Sırpların Boykotuyla Sonuçlandı

  Kuzey Kosova'nın kuzeyindeki 4 belediyede yapılan Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevden alınması seçimi, bölgede çoğunluğu oluşturan Sırpların boykotuyla sonuçlandı. Seçimde yüzde 0,54 katılım sağlanırken, Kosova'daki en büyük Sırp partisi olan Sırp Listesi, seçim kurallarındaki zor maddeleri gerekçe göstererek boykot etti. Bölgedeki mevcut Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevlerini sürdürmesi bekleniyor.

 • Malatya'da Gazze ablukasının kaldırılması için yürüyüş düzenlendi
  21:24 Malatya'da Gazze ablukasının kaldırılması için yürüyüş düzenlendi

  Malatya Kudüs Kardeşlik Platformu tarafından Gazze'deki ablukanın kalkması için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte konuşan İmam Hatip Mehmet Refik Metin, Gazze'ye sahip çıkmanın önemini vurguladı. Yapılan konuşmanın ardından Gazze'de hayatını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirildi.

 • TÜGVA, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilen yurt protokolünün iptaline tepki gösterdi
  20:52 TÜGVA, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilen yurt protokolünün iptaline tepki gösterdi

  TÜGVA Kocaeli Temsilciliği, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilmiş öğrenci yurdunun protokolünü iptal etme kararına tepki gösterdi. TÜGVA üyeleri, protokolün komisyona gönderilmeden belediye meclisinde kabul edilmesini eleştirdi. TÜGVA İl Temsilcisi Mustafa Salın, belediyenin vakfı siyasi emellerine alet etmeye çalıştığını savundu. Salın, ayrıştırıcı söylemlerle iftira atanları hukuk önünde cevaplayacaklarını belirtti.

 • Irak'tan kaçan 2 PKK'lı terörist Habur'da teslim oldu
  20:45 Irak'tan kaçan 2 PKK'lı terörist Habur'da teslim oldu

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK'lı teröristin, Habur'da Hudut Karakolu'na teslim olduğunu bildirdi. Etkin ve kararlı operasyonlar sonucunda gerçekleşen teslimat, terörle mücadeledeki başarının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 • Gökan Zeybek:
  19:09 Gökan Zeybek: "İktidar Belediyeleri Cezalandırmanın Milleti Cezalandırmak Olduğunu Görmeli"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, iktidarın yurt içi ve yurt dışından yüksek maliyetlerle borçlandığı bedelleri öderken her türlü kaynağı kullandığına dikkati çekti, tasarrufa yerel yönetimlerin kaynaklarını kısarak yönelmemesi gerektiğini vurguladı, Zeybek, "İktidarın, belediyeler üzerinden yapacağı cezalandırmanın milleti cezalandırmak olduğunu görmesi gerekir" dedi.

 • Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi
  19:09 Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi

  Esenler'de 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi Festivalde Gazzeli ve Esenlerli çocuklar dünya barışı için ekmek pişirdi Esenler Belediyesi tarafından 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali düzenlendi.

 • Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor
  19:08 Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'da, yapımına başlanan çarşı projesinde inşaatlar hızla ilerliyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, yapılan açıklamada çarşı inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini ve çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. Proje kapsamında Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Şire Pazarı'nın yeniden inşa edileceği ve çalışmaların hızla ilerlediği ifade edildi. Malatya'ya bugüne kadar yapılan yatırımların miktarı da açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

 • İHH ve Özgürlük Filosu Gazze'yi Unutma Yürüyüşü Düzenledi
  19:07 İHH ve Özgürlük Filosu Gazze'yi Unutma Yürüyüşü Düzenledi

  İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu tarafından Beyazıt Meydanı'ndan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne "Gazze'yi Unutma" yürüyüşü düzenlendi.

 • Dışişleri Bakanı Fidan:
  18:44 Dışişleri Bakanı Fidan: "Irak'ın savaşla, çatışmalarla anılmasını istemiyoruz"

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Irak'ın iç karışıklarla, savaşla, çatışmayla anılmasını istemediklerini belirtti. Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Irak ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve Türkiye'nin Irak ile ilişkilerini geliştirmek ve kurumsallaştırmak istediklerini ifade etti.


Advertisement