Emine Erdoğan Antalya Diplomasi Forumu'nun Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu'nda konuştu Açıklaması - Son Dakika
Politika

Emine Erdoğan Antalya Diplomasi Forumu'nun Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu'nda konuştu Açıklaması

Emine Erdoğan Antalya Diplomasi Forumu\'nun Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu\'nda konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Unutmamalıyız ki, kalıcı ve sürdürülebilir bir barış, kimsenin geride bırakılmadığı bir süreçten doğar. Toplumun temel ve dönüştürücü bir parçası olan kadınların dahil edilmediği bir barış sürecinin başarıyla sonuçlanması beklenemez." dedi.

02.03.2024 13:29  Güncelleme: 15:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Unutmamalıyız ki, kalıcı ve sürdürülebilir bir barış, kimsenin geride bırakılmadığı bir süreçten doğar. Toplumun temel ve dönüştürücü bir parçası olan kadınların dahil edilmediği bir barış sürecinin başarıyla sonuçlanması beklenemez." dedi.

Emine Erdoğan, Nest Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu'nun Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu'nda lider eşleri ve katılımcılara hitap etti.

Lider eşlerini ve uluslararası kuruluş temsilcilerini, kadim tarihi, doğası ve kültürüyle, gözde bir şehir olan Antalya'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Emine Erdoğan, forumun bu seneki ana temasının "krizler döneminde diplomasiyi öne çıkarmak" olduğunu anımsattı.

"Yanan bizim evimiz, ailemiz, ortak değerlerimiz"

Bugün dünya olarak, hiçbir ülkenin tek başına bertaraf edemeyeceği boyutta krizlerle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi insanlık olarak bir arada tutan değerlerin ve kurumların temelleri, yakın tarihte hiç bu kadar sarsılmamıştı. Bu buluşmayı, huzurlu bir barış ortamında değil; ne yazık ki, savaşın karanlık gölgesi altında gerçekleştiriyoruz. Savaşlar ve çatışmalar, adeta adım adım ilerleyen bir yangın gibi dünyamızı kuşatmaya devam ediyor. Yanan bizim evimiz, yanan bizim ailemiz, yanan bizim ortak değerlerimiz. Kutuplaşma ve ırkçılığın arttığı, tahammülsüzlük ve tamahkarlığın nefreti körüklediği bir çağda, barışı ve düzeni korumak git gide daha da zorlaşıyor. Adil ve güçlü bir iradenin, diplomasiyle çözebileceği ihtilaflar, hızla sıcak çatışmaya evriliyor."

Erdoğan, Suriye, Irak, Yemen, Sudan Filistin ve daha birçok çatışma bölgesinden, aynı acı feryatların yükseldiğini söyledi.

Yaşayabilmek için evini ardında bırakan masum canların sığındıkları yerde zalimce katledildiğine dikkati çeken Erdoğan, şiddetin her türlüsü ile örselenen çocukların minik yüreklerinde tamiri mümkün olmayan yaralar açıldığını ifade etti.

"Dünyanın adil, cesur ve hakkaniyetli liderlere hiç olmadığı kadar ihtiyacı var"

Dünyanın tüm vicdanlı insanlarının yekpare bir sesle, "hemen ateşkes, hemen barış" diye haykırdığına işaret eden Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Artık öyle bir noktadayız ki, söylenebilecek tüm sözleri tükettik. Söylenebilecek son sözü, 6 yaşındaki Filistinli kız çocuğu Hind Recep, çapraz ateş altındayken yaptığı yardım çağrısında söyledi. 'Lütfen beni kurtarın' demişti. Ne onu ne ailesini ne canı pahasına ona yardıma giden sağlık ekiplerini kurtarabildik. Soykırımın bir parçası olma ihtimali, insanca var olma onuruna fazla gelen Erın Bruşnel, söylenebilecek son sözleri haykırarak hayata veda etti. 'Bu soykırıma ortak olmayacağım' dedi, yapılan zulüm vicdanına ağır geldiği için. İsrail'in yıkım araçlarının altında can veren Raşel Kori ile aynı yaşta, ömrünün baharındaydı. Sözün tükendiği bu noktada, barış umudunu canlı tutmak ve barışa yönelik gayretimizi artırmak zorundayız. Dünyanın adil, cesur ve hakkaniyetli liderlere, hiç olmadığı kadar bugün ihtiyacı var. Barışa inanan cesur insanlar güçlerini birleştirdiğinde, girilen şiddet sarmalını kıracağımıza, barış ve huzurlu bir düzeni, bu güç birliği ile elde edeceğimize inanıyorum."

"Kadınların karar verici noktalarda olduğuna emin olmalıyız"

Emine Erdoğan, savaşta her kesim zarar görse de bilhassa kadınların orantısız biçimde etkilendiğini dile getirdi.

Savaşın derinden etkilediği kadınların, barış için söyleyecek çok sözünün olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Büyük bir incelikle inşa ettiği yuvası yanıp küle dönen, canından parça evladının acısını gören, kök saldığı toprakları terk etmek zorunda kalan kadınlar, barışın kıymetini herkesten çok daha iyi bilir. Bu konuda, 24 yıl önce, küresel bir irade ortaya konmuş; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1325 sayılı kararı ile kadınların, barış süreçlerine katılımı güvence altına alınmıştı. Ancak ne yazık ki çatışmanın birincil mağduru, toplumların inşasının ana aktörü olan kadınların, arabuluculuk ve barış süreçlerine etkin bir şekilde dahil edilmediğini görüyoruz. Oysa araştırmalar, kadınlar sürece dahil olduğunda uzlaşma olasılığının yükseldiğini ve barışın daha uzun soluklu hale geldiğini gösteriyor. Kadınların, farklı gruplarla işbirliği yapma ve birlikte çalışmaya yatkın tabiatı ve sosyal meselelere olan duyarlılıkları, barış süreçlerindeki başarı şansını artırıyor. Unutmamalıyız ki kalıcı ve sürdürülebilir bir barış, kimsenin geride bırakılmadığı bir süreçten doğar. Bilhassa, toplumun temel ve dönüştürücü bir parçası olan kadınların dahil edilmediği bir barış sürecinin başarı ile sonuçlanması beklenemez. Bu nedenle, diplomasiyi öne çıkarırken, kadınların karar verici noktalarda olduğuna emin olmalıyız."

Erdoğan, savaş yorgunu bir çağda, kadın bakış açısıyla tesis edilecek barışın, daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve hakkaniyetli olacağına, bütün kalbiyle inandığını vurguladı.

Filistin, Ukrayna, Suriye ve Yemen'de barış hedefiyle öne çıkan hareketlerin kadınlardan güç aldığına dikkati çeken Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Lider eşleri olarak bizlere ve karar alıcı düzeyde bulunan tüm kadınlara, bu anlamda sorumluluklar düşüyor. Bu çerçevede, Ukrayna Devlet Başkanının eşi Olena Zelenska hanımefendi ile işbirliği halinde Ukraynalı 1500'e yakın savaş mağduru çocuğu ve refakatçilerini ülkemizde misafir ediyoruz. Bu grup arasından bugün aramızda bulunan Kırım Tatarı çocuklarımız, söyleyeceği şarkılarla sevginin ve umudun tek dil olduğunu bize yeniden hatırlatacak. Benzer şekilde, yakın zamanda Gazze'den tedavileri için getirdiğimiz savaş mağduru çocukları ülkemizde misafir ediyoruz. İnanıyoruz ki insanlığın zulümle bükülen belini, mazlumlar arasında ayrım gözetmeyerek doğrultabiliriz."

"İsrail'in sözde mağduriyetinin giderilmesi için daha kaç can feda edilecek"

"Büyük bedeller ödenerek kazanılan uluslararası hukuk ve adalet sistemini, ruhundan kopararak, yazılı birkaç ifadeye indirgemeye çalışanlara asla boyun eğmeyeceğiz." diyen Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Birlikte insanca yaşamamızın teminatı olan bu kaidelerin, suçu işleyen ülkeye ve mazlumun milliyetine göre eğip bükülmesine nasıl sessiz kalabiliriz? Buradan sormak istiyorum, 25 kişi öldürüldüğünde, Paris'te kol kola yürüyüş düzenleyen dünya liderleri, bugün ekseriyeti kadın ve çocuk olan 30 bin insan vahşice katledilirken, hangi gerekçeyle sessiz kalabiliyor? Çocukları, kadınları, masum insanları kurtarması beklenen medeni ülkeler, ateşkes çağrısı dahi yapamayacak kadar bu korkunç karanlığa teslim olmuş durumda. İsrail'in sözde mağduriyetinin giderilmesi için daha kaç can feda edilecek? 25 Avrupalının hayatını kaybetmesinin vicdanlarda oluşturduğu öfke ve acıyı uyandırmak için, kaç bin Filistinlinin ölmesi gerekecek? Tarih sayfaları, bu utanç verici soykırım yaşanırken, karşısında cesaretle duran barış neferlerini de yazacak."

"Çocukların ölüme terk edilmediği, adil bir dünya diliyorum"

Emine Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere, hak ve adaletin tecellisi için adım atan tüm ülkelere minnettarlığını ifade etti.

Geçen kasım ayında, 20 lider eşi ve ülke temsilcisiyle "Filistin için Tek Yürek Zirvesi" kapsamında aynı amaçla bir araya geldiklerini anımsatan Erdoğan, "Davetime icabet ederek gelen, mazlumların haklı davası için güçlü bir duruş sergileyen kız kardeşlerime, buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Sözlerime son vermeden, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, bu kıymetli organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyor, oturumumuza katılımlarınız için hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Savaşların, yerini kapsayıcı bir barış düzenine bıraktığı, her şeyden önemlisi, çocukların ölüme terk edilmediği, adil bir dünya diliyorum." dedi.

Oturumda, aktivist Tevekkül Karman, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı ve Türkiye'den Sorumlu Bölge Müdürü Ivana Zivkovic, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı'nın Kadın, Barış ve Güvenlik Özel Temsilcisi Bineta Diop, Bulgaristan Cumhurbaşkanı eşi Desislava Radeva ve Sırbistan Cumhurbaşkanı eşi Tamara Vucic de katılımcılara hitap etti.

Emine Erdoğan'ın konuşmasının ardından, Türkiye'nin misafir ettiği savaş mağduru Ukraynalı ve Kırım Tatarı çocuklardan oluşan folklor topluluğunun dans gösterisi izlendi. Emine Erdoğan ve lider eşleri daha sonra, Kurşun Geçirmez Düşler: Gazzeli Çocuk Ressamlar Sergisi ve Afrika standını da ziyaret etti.

Emine Erdoğan ve lider eşleri, folklor gösterisi sunan Ukraynalı ve Kırım Tatarı çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Emine Erdoğan Antalya Diplomasi Forumu'nun Kadın, Barış ve Güvenlik Oturumu'nda konuştu Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Milletvekili: İktidar Uyuşturucu ile Mücadele İçin Hiçbir Şey Yapmıyor
  23:02 CHP Milletvekili: İktidar Uyuşturucu ile Mücadele İçin Hiçbir Şey Yapmıyor

  CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2023 yılı faaliyet raporunu değerlendirerek, uyuşturucu ile mücadele konusunda iktidarın hiçbir şey yapmadığını belirtti. İlgezdi, 2023 yılında 251 bin 103 uyuşturucu olayının meydana geldiğini ve bu durumun vatandaşları uyuşturucu batağına sürüklediğini ifade etti. Ayrıca, 2023 yılında ele geçirilen uyuşturucu miktarlarının da endişe verici boyutta olduğunu vurguladı.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük: Organize bir saldırıyla karşı karşıyayız
  22:43 Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük: Organize bir saldırıyla karşı karşıyayız

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, belediyeye yönelik başlatılan inceleme ve soruşturmalara ilişkin açıklama yaptı. Başkan Küçük, sistematik olarak bayrak, marş gibi değerler üzerinden organize bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını belirtti.

 • Erdoğan'ın kritik ziyareti öncesi Irak'tan açıklama: İlişkilerde sıçrama yaşanacak
  22:32 Erdoğan'ın kritik ziyareti öncesi Irak'tan açıklama: İlişkilerde sıçrama yaşanacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 12 yıl aradan sonra Irak'ı ziyareti, komşu ülkede büyük yankı uyandırdı. Irak Hükümet Sözcüsü Basim el-Avvadi, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ziyaretiyle Irak-Türkiye ilişkilerinde önemli ve niteliksel bir sıçrama yaşanacak.'' ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da, ''Biz, Irak-Türkiye ilişkilerinin bölgemizde önemli bir örneklik teşkil edeceğine inanıyoruz.'' dedi.

 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Milli Egemenlik Konseri'ni izledi
  22:03 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Milli Egemenlik Konseri'ni izledi

  TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 23 Nisan Milli Egemenlik Konseri'ni izledi. Konserde, Hacıoğulları'nın özel olarak bestelediği '23 Nisan Marşı' dört çocuk solist tarafından ilk kez seslendirildi. Konserin ardından, geçmişten günümüze Türk tarihini anlatan ışık ve mapping gösterisi yapıldı.

 • Kuzey Kosova'da Arnavut Belediye Başkanlarının Görevden Alınması Seçimi Sırpların Boykotuyla Sonuçlandı
  21:38 Kuzey Kosova'da Arnavut Belediye Başkanlarının Görevden Alınması Seçimi Sırpların Boykotuyla Sonuçlandı

  Kuzey Kosova'nın kuzeyindeki 4 belediyede yapılan Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevden alınması seçimi, bölgede çoğunluğu oluşturan Sırpların boykotuyla sonuçlandı. Seçimde yüzde 0,54 katılım sağlanırken, Kosova'daki en büyük Sırp partisi olan Sırp Listesi, seçim kurallarındaki zor maddeleri gerekçe göstererek boykot etti. Bölgedeki mevcut Arnavut kökenli belediye başkanlarının görevlerini sürdürmesi bekleniyor.

 • Malatya'da Gazze ablukasının kaldırılması için yürüyüş düzenlendi
  21:24 Malatya'da Gazze ablukasının kaldırılması için yürüyüş düzenlendi

  Malatya Kudüs Kardeşlik Platformu tarafından Gazze'deki ablukanın kalkması için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte konuşan İmam Hatip Mehmet Refik Metin, Gazze'ye sahip çıkmanın önemini vurguladı. Yapılan konuşmanın ardından Gazze'de hayatını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirildi.

 • TÜGVA, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilen yurt protokolünün iptaline tepki gösterdi
  20:52 TÜGVA, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilen yurt protokolünün iptaline tepki gösterdi

  TÜGVA Kocaeli Temsilciliği, İzmit Belediyesinin vakfa tahsis edilmiş öğrenci yurdunun protokolünü iptal etme kararına tepki gösterdi. TÜGVA üyeleri, protokolün komisyona gönderilmeden belediye meclisinde kabul edilmesini eleştirdi. TÜGVA İl Temsilcisi Mustafa Salın, belediyenin vakfı siyasi emellerine alet etmeye çalıştığını savundu. Salın, ayrıştırıcı söylemlerle iftira atanları hukuk önünde cevaplayacaklarını belirtti.

 • Irak'tan kaçan 2 PKK'lı terörist Habur'da teslim oldu
  20:45 Irak'tan kaçan 2 PKK'lı terörist Habur'da teslim oldu

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK'lı teröristin, Habur'da Hudut Karakolu'na teslim olduğunu bildirdi. Etkin ve kararlı operasyonlar sonucunda gerçekleşen teslimat, terörle mücadeledeki başarının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.


Advertisement