Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Bakanlık devreye girdi - Son Dakika
Yaşam

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Bakanlık devreye girdi

Doktor Ender Saraç'ın, kendi çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiası üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yayımladı. Bakanlığın açıklamasında, ''Çocuklara yönelik en ufak istismar şüphesi bizim için ihbar niteliğindedir. Çocuk ve anne için psikososyal destek süreci başlatılmıştır. Hukuki süreç takip edilmektedir.'' ifadeleri kullanıldı.

08.12.2023 22:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ünlü Doktor Ender Saraç'ın, kendi çocuğuna yönelik cinsel istismar iddialarına karşı harekete geçti. Bakanlıktan, "Oğluna istismarda bulunduğu iddia edilen ünlü doktor" haberine ilişkin yapılan açıklamada, "Çocuklara yönelik en ufak istismar şüphesi bizim için ihbar niteliğindedir. Çocuk ve anne için psikososyal destek süreci başlatılmıştır. Hukuki süreç takip edilmektedir." ifadesi kullanıldı.

BAKANLIK ANNE VE ÇOCUK İLE GÖRÜŞTÜ

Bakanlık açıklamasında, bazı basın organlarında yer alan haberlerin ardından, haberlere konu olan çocuk ve annesi ile görüşme gerçekleştirildiği bildirildi.

"ÇOCUK VE ANNE İÇİN PSİKOSOSYAL DESTEK SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR"

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Çocuklara yönelik en ufak istismar şüphesi bizim için ihbar niteliğindedir. Çocuk ve anne için psikososyal destek süreci başlatılmıştır. Çocuğun üstün yararı ilkesince ve çocuğun ilgili haberlerden olumsuz etkilenme olasılığı göz önünde bulundurularak, yayın yasağı talebinde bulunulmuştur. Hukuki süreç takip edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti

NE OLMUŞTU?

Sık sık televizyon programlarında boy gösteren Doktor Ender Saraç'ın 8. sınıfa giden oğlunu istismar ettiği öne sürülmüştü. Saraç'ın oğlu M. Saraç, 5 Aralık 2023 günü okuldaki rehber öğretmenine mide bulandıran bir iddiadan bahsetmişti.

Okuldaki rehber öğretmen tarafından tutulan raporda şu ifadeler yer aldı: "Bu sabah rehber öğretmeniyle babasının cinsel istismarı ile ilgili bilgi paylaşımı yapmış. Bunun üzerine anne ile yapılan görüşmede olay detaylandırılmıştır. M. Saraç 2 hafta önce annesine babasının gereksiz yere özel bölgesine dokunması, sürekli banyoya sokmaya çalışması, sürekli kızdığı, krem sürme bahanesiyle ön özel bölgesini ovalaması, cinsel içerikli film seyrettirmesi (Bu esnada çocuğun istememesi, kapat deyince kapatmaması, omzunu okşaması)nı aktarmıştır. Anne avukat ile konuşmuş, ancak istediği aksiyon alınmamıştır. Anne başka avukat ile görüşmüş avukatı telefon ile görüşmeye katıldığı ve okuldan ilçe, milli eğitime bildirmemizi talep etti. Alınan kararlar: Bu tutanakla birlikte okul müdürüne bilgi verilip gerekli aksiyon alınacak, anneye süreç ile ilgili bilgi verilecektir."

İşte o tutanak:

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti

SARAÇ'TAN İLK AÇIKLAMA: İFTİRA OLDUĞUNU KANITLAYACAĞIM

İddiaların ardından ilk kez Haberler.com'a açıklama yapan Dr. Ender Saraç, iddiaları kesin bir dille yalanlayarak "Kesin ve net iftira. Bunu kanıtlayacağız." ifadelerini kullandı. Ulaştığımız okul yetkilileri ise yasal sürecin devam etmesi nedeniyle konuya ilişkin bilgi veremeyeceklerini belirttiler.

EŞİNİ SUÇLADI

Avukatı aracılığıyla başka bir açıklama daha yapan Saraç, yayınlanan videoların montaj olduğunu belirterek boşanma aşamasındaki eşini suçladı. Yapılan açıklamada "Kamuoyunun takdir edeceği üzere gerçekten böyle bir olay olsaydı hiçbir anne yıllarca bu videoyu uhdesinde tutarak şantaj amaçlı kullanmazdı." ifadelerine yer verildi.

Ünlü doktorun eşi Benan Saraç'ın avukatı Yücel Önder, Haberler.com'dan Melis Yaşar'a konuştu. Ender Saraç'ın müvekkili hakkında söylediklerini kabul etmeyen Önder, "Ender Saraç ilerde böyle bir şey yaşanacağını tahmin ettiği için hazırlığını buna göre yaptı." dedi.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti

"ENDER SARAÇ'IN EŞCİNSEL OLDUĞUNU 2018 YILINDA ÖĞRENDİ"

İşte Yücel Önder'in yaptığı o açıklama; " Benan Saraç, Ender Saraç'ın eşcinsel olduğunu 2018 yılında öğrendi. Ender Bey, müvekkilimin eline ayağına kapanıyor. Müvekkilim de çocuklarım babasız büyümesin diye evliliği devam ettirmeye çalışıyor.

"ENDER SARAÇ, ŞOFÖRÜYLE 20 YAŞINDAN 27 YAŞINA KADAR İLİŞKİ YAŞADI"

Müvekkilim, Ender Bey'in eş cinsel olduğunu öğrenince, Ender Bey'i hal ve hareketlerini yakından incelemeye başlıyor. Ender Bey'in, iş yerinde sürekli eş cinsel erkekleri çalıştırdığını fark ediyor. Ender Bey ayrıca şoförüyle 20 yaşından 27 yaşına kadar eş cinsel ilişki yaşıyor.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti
Benan Saraç ve Ender Saraç

"ÇOCUĞUNU 'KOKUYORSUN' DEYİP BANYOYA SOKUYOR"

Sebep yokken çocuğuna 'kokuyorsun' deyip banyoya sokuyor. Çocuk bu durumdan rahatsız oluyor. Benan Saraç ise, Ender Bey'in eş cinsel olduğunu öğrendikten sonra bu olayların normal bir olay olmadığını daha iyi algılamaya başlıyor. Çocuk, babasının tavrını anlayınca aile grubundan bir mesaj atıyor. Babasına diyor ki: 'Sen benim arka tarafıma saatlerce kremler sürmüştün...' Babası bu mesaja cevap vermiyor. Ender Saraç çok akıllı ve kurnaz bir adam. Ender Saraç bu olay üzerine benim müvekkilim hakkında uzaklaştırma kararı aldırıyor, basında 'şizofrendi' gibi yayınlar yaptırıyor."

"ÇOCUK OKULUN REHBERLİK SERVİSİNDEN YARDIM İSTİYOR"

Çocuk artık tacizlere dayanamıyor. Okulun rehberlik servisinden yardım istiyor. Okul bu olayla ilgili harekete geçmedi. Ben de Milli Eğitim Müdürlüğü'nü aradım. Onlar da okulu aradı, böylelikle tutanak işleme alınmış oldu. Çocuk korkuyor. Ender Saraç bunları sindirmiş. Ender Saraç, 'Benim Ankara'da dayım var, valiyle beraberim, bakan benim arkadaşım, seni Silivri'ye gönderirim' diyerek aileyi psikolojik baskı altına alıyor."

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti

"DUŞ VİDEOSUNDAKİ KİŞİ ENDER SARAÇ'IN ERKEK SEVGİLİSİ"

Sosyal medyada infial yaratan duş videosuyla ilgili de açıklama yapan avukat Yücel Önder, "Video Ender Saraç'ın erkek sevgilisiyle olan videosu, çocuğuyla bir ilgisi yok. Eşcinsel olduğunu kanıtlamaya yönelik bir görüntü. Elimizdeki verileri yargı mercilerine sunacağız" diye konuştu.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Bakanlık devreye girdi
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Yaşam

Son Dakika Yaşam Oğlunu istismar etmekle suçlanan Doktor Ender Saraç hakkında Bakanlık devreye girdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şahinbey Belediye Başkanı Sarıkaya Köyü'nde çocuklara unutulmaz bir gün yaşattı
  16:42 Şahinbey Belediye Başkanı Sarıkaya Köyü'nde çocuklara unutulmaz bir gün yaşattı

  Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Sarıkaya Köyü'nü ziyaret ederek çocuklara söz verdiği eğlenceyi gerçekleştirdi. Çocuklar, Şahinbey İlçesi'nde cami ve spor merkezini gezdi.

 • Mardin Savur'da Trafik Kazası: 2 Yaralı
  16:31 Mardin Savur'da Trafik Kazası: 2 Yaralı

  Mardin'in Savur ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Savur ilçesinde meydana gelen kazada, bir otomobil şarampole yuvarlandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis, kaza ile ilgili inceleme başlattı.

 • Manisa'da 2. Şifalı Otlar Festivali düzenlendi
  16:21 Manisa'da 2. Şifalı Otlar Festivali düzenlendi

  Manisa'da bu yıl ikincisi düzenlenen Şifalı Otlar Festivali'ne eski TBMM Başkanı Bülent Arınç katıldı. Arınç, şifalı otların alternatif tıp kaynağı olduğunu ifade ederek, hastanelerin adının şifahane olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 • Adana'da seyir halindeki yolcu otobüsünde yangın çıktı
  16:19 Adana'da seyir halindeki yolcu otobüsünde yangın çıktı

  Adana'nın Pozantı ilçesinde seyir halindeyken çıkan yangında, 63 E 4144 plakalı yolcu otobüsü hasar gördü. Sürücü tarafından yol kenarına çekilen otobüste bulunan 29 yolcu tahliye edildi. Olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi ve yangın itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.

 • Zihinsel engelli adam 19 saat sonra ormanlık alanda bulundu
  16:19 Zihinsel engelli adam 19 saat sonra ormanlık alanda bulundu

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kaybolan 70 yaşındaki zihinsel engelli M.Y., 35 personel, 9 AFAD gönüllüsü ve 49 vatandaşın katılımıyla yapılan arama çalışmaları sonucunda 19 saat sonra ormanlık alanda bulundu. Kayıp adam tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldı ve ailesi sevinç yaşadı.

 • Erciyes Kayak Merkezi Yerli ve Yabancı Turistlerin Akınına Uğradı
  16:04 Erciyes Kayak Merkezi Yerli ve Yabancı Turistlerin Akınına Uğradı

  Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Binlerce kayak severin kayağın tadını çıkardığı Erciyes'te teleferik sırasında da uzun kuyruklar oluştu.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nı Kent'e Kazandırıyor
  15:53 Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nı Kent'e Kazandırıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç'ın, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ölüm yıl dönümünde bir vefa örneği göstererek merhum Erbakan'ın ismini verdiği 6 kilometre uzunluğunda yeni bulvarı kente kazandırıyor. Yatırım bedeli 150 milyon TL olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı, şehrin doğusundan Kayseri Havalimanı yeni terminal binasına ulaşımda önemli bir kolaylık sağlayacak.

 • Antalya'da bahar havası, sıcaklığı hisseden denize koştu
  15:50 Antalya'da bahar havası, sıcaklığı hisseden denize koştu

  Antalya'da hava sıcaklığının 20 dereceye ulaşmasıyla adeta bahar havası yaşandı. Sıcaklık değerleri karşısında kendisini dışarı atanlar dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk oluşturdu. Çok sayıda kişinin ise yüzdüğü görüldü. Türkiye'nin doğu illeri soğuk ve karlı hava ile mücadele ederken turizm kenti Antalya'da sıcaklık 20 dereceleri bularak adeta bahar havası yaşandı. Hafta sonuyla birlikte yerli yabancı birçok kişi sahil ve parklarda yoğunluk oluşturdu. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili de ziyaretçi akınına uğradı. Deniz suyu sıcaklığının 19 dereceye ulaşmasıyla birlikte birçok kişinin Akdeniz'in mavi sularında kulaç attı. Sahildeki yoğunluk bugün düzenlenen ve binlerce kişinin katılım gösterdiği 19'uncu kez koşulan ve Türkiye'nin en büyük lifestyle maraton ile daha da arttı. Koşunun ardından çok sayıda kişi soluğu Akdeniz'in mavi sularında ve sıcak kumsalında aldı. Sahildeki yoğunluk ve sporcuların kürek etkinliği dron ile de görüntülendi. Maratona katılmak için İstanbul'dan Antalya'ya gelen ve ardından denize koşarak yüzen Emre Köroğlu, 'Hava biraz esse de deniz suyu sıcaklığı iyi. Maratondan buraya geldik. Hava çok güzel, denize girdik. Denize girince kendimize geldik. İstanbul'un ardından Antalya güzel geldi' dedi.

 • Kayseri Yahyalı'da Doğalgaz Patlaması Sonucu Ev Yanarak Kül Oldu
  15:42 Kayseri Yahyalı'da Doğalgaz Patlaması Sonucu Ev Yanarak Kül Oldu

  Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde müstakil bir evde meydana gelen doğalgaz patlaması sonucu yangın çıktı. Patlama sonrası alevler evi sardı. Olayda yaralanan olmazken, ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor. Jandarma ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışma başlattı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Rize'nin Pazar ilçesinde çıkan yangın söndürüldü
  15:34 Rize'nin Pazar ilçesinde çıkan yangın söndürüldü

  Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Seslidere köyünde gece geç saatlerde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin 5 saatlik çalışması sonucu kontrol altına alındı. Yangında, 20 dönüm ormanlık alan zarar gördü.

 • Adıyaman'da Asansörde Ölü Bulundu
  15:34 Adıyaman'da Asansörde Ölü Bulundu

  Adıyaman'ın Siteler Mahallesi'nde bulunan bir binanın asansöründe yaşlı bir adamın cansız bedeni bulundu. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, adamın hayatını kaybettiğini belirledi. Ölüm nedeni ise yapılacak incelemeler sonucunda belirlenecek.


Advertisement