Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

(ak/eş) (02.01.TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Adana'nın sivil toplum gönüllüsü bir kent olduğunu söyledi.

02.01.2012 - 17:33,

(ak/eş) (02.01.2012)

//////////////////////

ADSİAD, iş dünyasını buluşturdu

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Adana'nın sivil toplum gönüllüsü bir kent olduğunu söyledi.

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ADSİAD) ev sahipliğinde Park Zirve Tesisleri'nde gerçekleşen buluşmada konuşan Çenesiz, daha iyiyi yapabilme çabası içinde olduklarını söyledi. TÜRKONFED Başkanlığı'na vesile olduğunu belirttiği, Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça'nın, önemli bir isim olduğunu kaydeden Çenesiz, "Adana, bana büyük mutluluk verdi. Sivil toplum örgütlerinin son dönemlerdeki, ortak çalışmaları örnek teşkil ediyor. Bakanlar ve milletvekilleriyle, Ankara'da buluşup, kentin sorunlarını aktarmaları, kent adına önemli bir kazanımdır" dedi. Çenesiz, önümüzdeki yıl Adana'da ADSİAD'ın ev sahipliğinde 'Bölgesel Kalkınma Semineri' gerçekleştireceklerini söyledi. Onatça ise, ADSİAD'ın altından kalkamayacağı bir organizasyon olamayacağını vurguladı. Onatça, "Sayın Çenesiz, organizasyonların en iyisi Adana'dadır. En iyi organizasyonun adresi Adana'dır" diye konuştu.

ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez de, buluşmaya katılan tüm iş insanlarına teşekkür ettiği konuşmasında, ADSİAD'ın Adana'nın gelişimine katkı sunmaya devam edeceğini söyledi.

ADSİAD'ın Atatürk'ün çizdiği, Türkiye vizyonu, çağdaş, uygarlık hedefini esas alarak, bölgesel, sektörel potansiyelin harekete geçirilmesi, sivil toplum kuruluşlarıyla çalışılması, sanayici ve işadamlarının sorunlarına sahip çıkacak bir öncü kuruluş olma amacı taşıdığını dile getiren Sönmez, çok çeşitli Adana sanayisinde, ADSİAD'ın her sektörden üyesi bulunduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından TÜRKONFED Başkanı Çenesiz, Onatça ve Sönmez'e teşekkür plaketi sundu.

Adana, (DHA)

//////////////////

Arıkan, yeni yıla Van'da girdi

Adana'nın merkez Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Vanlı depremzedeleri 2012'ye girerken yalnız bırakmadı. Başkan Arıkan, Van'daki Sosyal Yaşam Çadırı'nda düzenlenen yılbaşı eğlencesi ile yeni yıla depremzedelerle birlikte girdi. Mimar Sinan İlköğretim Okulu bahçesine kurulan çadır kentteki programa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan 2011 yılının son günlerini, Van'daki Mimar Sinan İlköğretim Okulu bahçesinde kurulan ve 440 ailenin barındığı, çadır kentteki depremzedelerle geçirdi. Sosyal Yaşam Çadırı'nda, Çukurova Belediyesi tarafından depremzedeler için düzenlenen yılbaşı eğlencesine katılan Arıkan, sosyal belediyecilik örneği sergilediklerini söyledi. Arıkan, "Çadır kentteki kalan yurttaşlarımızı, yeni yıla girerken yalnız bırakmayarak, eğlence düzenledik. Çocuklar şarkı, şiir yarışması, ilizyon gösterisi, aşuk-maşuk, ateş üfleyen adam, komedi dans üçlüsü ve düzenlenen çeşitli animasyonlarla yeni yıla girdi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet de, çadır kentteki yeni yıl etkinliklerini izledi. Kılıçdaroğlu, Vanlıları sevdiğini söyleyerek, "Sizlerin sorunlarını çözmek için elimden gelen her türlü çabayı göstereceğim. Bundan emin olmanızı istiyorum. Çocuklarımız eğleniyorlar. Onlar bizim geleceğimiz. Onlar bizim umudumuz. Onlara güzel bir gelecek armağan etmek bizim elimizde. Biz çalıştıkça, onlara daha güzel bir Türkiye armağan edeceğiz. Doğusu batısı, kuzeyi güneyi, bütün Türkiye'nin gönlü Van ve Erciş diye attı. Van'ı, Erciş'i, burada yaşayanları, zor koşullarda yaşayanları, saygı ile selamlıyorum" diye konuştu.

Çocukların gönüllerince eğlendiği etkinlik öncesi, çadır kentte yaşayan 4 bin 500 kişiye akşam yemeği ikram edildi.

Adana, (DHA)

///////////////

Terör saldırısına uğrayan karakola yeni bina

Hatay'ın İskenderun İlçesi, Denizciler Beldesi Şehit Polis Kazım Şengül Polis Merkezi Amirliği binasına, bir gurup terörist tarafından yapılan silahlı saldırı sonucu, bir polisin şehit, 3 polisin yaralanmasının ardından, hayırsever işadamı tarafından yapılan yeni karakol binası, törenle hizmete açıldı.

Denizciler Beldesi E-91 yolu üzerinde bölgede, Ali Uysal tarafından 80 günde yapılan Şehit Polis Kazım Şengül Polis Karakolu'nun açılış törenine, AK Parti Hatay milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İskenderun, Dörtyol ve Belen kaymakamları ile davetliler katıldı.

Kısa sürede modern bir polis merkezi yaparak, teslim etmenin gururunu yaşadığını ifade eden hayırsever işadamı Ali Uysal, "Maruz kaldığımız hain saldırıda, kahramanca çarpışarak, can kaybının artmasını önleyen, Şehit Polis Memuru kardeşimiz Kamil Avcuoğlu'nu buradan rahmetle anıyoruz" dedi.

Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ise, polisin görevinin vatandaşın can ve mal emniyetini, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak olduğuna değinerek, "Anayasamızda güvence altına alınan, bireylerin temel hak ve özgürlüklerini güven içinde yaşayacakları ortamı oluşturmaktır. Halkımızın güvenlik ihtiyaçlarını zamanında uygun şartlarda ve hukuk çerçevesinde karşılamaktır" diye konuştu.

Uysal'a plaket veren Vali Lekesiz, davetlilerle beraber açılış kurdelesini kesti. Daha sonra hizmete açılan binayı gezen Lekesiz, odaları ve dünya standartlarındaki nezarethaneyi inceledi.

Bu arada açılışa davetli vatandaşlar da, dünya standartlarındaki nezarethaneyi gezme, inceleme ve yakından görme imkanı buldu. Nezarethaneye giren ve yatağı inceleyen bir bayan vatandaş da, "Çok rahat ama Allah kimseyi düşürmesin" dedi.

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay), (DHA)

(02.01.2012, FOTOĞRAFLI)

/////////////

Vali Lekesiz öğrencilere hediye dağıttı

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Turgut Reis Anaokulu'nu ziyaret ederek, öğrencilere hediye verdi.

Kent mimarisine uygun olarak, örnek proje şeklinde inşa edilen anaokulunda eğitim gören çocukları ziyaret ederek, bir süre beraber vakit geçiren Lekesiz, 2009 yılında okul öncesi eğitimde kentin okullaşma oranının yüzde 30 olduğunu, ancak yapılan müstakil anaokulları ve mali durumu yetersiz ailelere destek olunarak, okul öncesi eğitimin öneminin farkında olmayan ailelere de, eğitimler verildiğini söyledi. Lekesiz, "Tüm bunların sonucunda, ilimizin bu sene geldiği rakam, her yüz öğrencimizden 96'sı, okul öncesi eğitime devam ediyor. Bu oran, Hollanda, Almanya, İngiltere, İsviçre gibi ülkelerin oranıdır. Hükümetimiz de, biz de okul öncesine önem veriyoruz. Çünkü insanoğlu hayat boyu öğrendiğinin, yaklaşık yüzde 85'ine kadar olanını 0- 6 yaş arasında öğrenir" dedi.

Çocuklara çeşitli hediyeler veren Vali Lekesiz, ziyaretin Samandağ Kaymakamlığı'nda toplantıya geçti.

Mehmet EZER/Hatay, (DHA)

(02.01.2012, FOTOĞRAF)

//////////////////

Vali Cerrah: 'Zeytinyağı fabrakaları yetersiz'

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, ilde çok sayıda genç zeytin ağacı olduğunu belirterek, bu ağaçların meyvelerini işleyecek fabrikalara, süratle ihtiyaç olduğunu söyledi.

Özgıda Zeytinyağı Fabrikası'nda incelemelerde bulunan Vali Cerrah, fabrika sahibi Metin Özdemir'den bilgi aldı. 2003 yılından bu yana, fabrikalarının faaliyette olduğunu ifade eden Özdemir, ürettikleri zeytinyağının, 'Boncuktepe' markasıyla, piyasaya sürüldüğünü anlattı. Daha sonra fabrikayı dolaşan Vali Cerrah, zeytinyağının üretim aşamalarını tek tek inceledi. Cerrah, Osmaniye'de zeytin alanlarında yüzde 220'lik bir artış olduğunu, bu artışa rağmen zeytin ve türevlerini işleyecek fabrika sayının yeterli olmadığını ifade ederek, "İlimizde çok sayıda genç zeytin ağacı var. Bu ağaçlar önümüzdeki yıllarda çok miktarda meyve verecek. Bunları işleyecek fabrikalara, süratle ihtiyacımız var" dedi.

Osmaniye'de faal olarak çalışan 9 fabrikada, sadece salamura zeytin ve zeytinyağının üretildiğini belirten Cerrah, "Zeytinin pek çok türevi var. Bu türevleri üretecek fabrikalar kurmamız gerekiyor. Zeytinyağı fabrikaları, yılın 3 ayı çalışıyor. Eğer diğer türevleri de üretirsek, fabrikalar 12 ay boyunca çalışır ve çok sayıda insana, istihdam yaratılmış olur" diye konuştu.

Vali Cerrah, ayrıca Zeytin Birlikleri ve Zeytin Borsasının biran önce kurulması gerektiğini de vurgu yaparak, "Bu konuda Tarım İl Müdürlüğümüz, Ziraat Odamız ve Ticaret Odamız, ortak bir çalışma yapıyorlar. En kısa sürede bu oluşum gerçekleşecek" dedi.

İbrahim EMÜL/Osmaniye, (DHA)

(02.01.2012, FOTOĞRAFLI)

////////////////

Turnuvanın ilk hamlesi Başkan Kara'dan

Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun, 90'ıncı yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen satranç turnuvasında, ilk hamleyi Belediye Başkanı Kadir Kara yaptı.

Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde iki gün sürecek olan ve üç kategoride düzenlenen turnuvaya, küçüklerde 120, yıldızlarda 50, gençlerde ise, 40 öğrenci olmak üzere, toplam da 210 yarışmacı katıldı. Öğrenciler yarışma heyecanı yaşarken, anne ve babaların da, çocukları kadar heyecanlı.

Kentin kurtuluş etkinliklerine satranç turnuvası ile başlamalarının ayrı bir önemi olduğunu kaydeden Başkan Kara, yaşamın her anının, aslında bir satranç olduğunu söyledi. Kara, "Ülkemiz için, düşünce geliştirme yeteneğini artıran bir nesil yetiştirmek zorundayız. Çünkü günümüzde, bazı şeyler silahla olmuyor. Günümüzde dünyayı yönetebilmek ve insanlara hizmet edebilmek için, en büyük silah düşünen beyinler yetiştirmektir. Bu beyinlerde gençlerimizdir" diye konuştu.

Başkan Kara, konuşmasının ardından, 2 gün sürecek satranç turnuvasının başlangıç hamlesini gerçekleştirdi.

İbrahim EMÜL/Osmaniye, (DHA)

(02.01.2012, FOTOĞRAFLI)

//////////////////

Yuva çocuklarına polis şefkati

Mersin Çocuk Yuvası'nda ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 100 çocuk, Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü'nün konuğu olarak, yılbaşı eğlencesinde doyasıya eğlendi.

Mersin Polis Evi'nde düzenlenen kutlamaya, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Selahattin Bulut, Toplum Destekli Polis Şube Müdürü Mehmet Güngör, Çocuk Yuvası Müdürü Faruk Azgıt, ÇOGEM Müdürü Mustafa Sarı, Çocuk Hakları Mersin Çocuk Komitesi Başkanı Yasin Burak Koşar, çocuklar ve polisler katıldı. Çocuklara yakından ilgilenen Öksüz, emniyet teşkilatı olarak, sosyal hizmetlere bağlı kuruluşlarla önceden olduğu gibi, bundan sonra da işbirliği ve yardımlaşma duygusuyla, devam edeceklerini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürü Selahattin Bulut ise, yoğun bir çalışma içinde olduklarını, yapılanla yetinmeyerek, daha iyiyi en daha kısa zamanda yapma çabası içinde olduklarını söyledi.

Gecede minik çocuklar, polis ağabeyleriyle kucaklaşarak doyasıya eğlendi. Mersin Çocuk Yuvası çocuklarının hazırladıkları İstiklal Marşı konulu skeç, büyük ilgi topladı.

Mersin, (DHA)

(02.01.2012, FOTOĞRAF) - Adana

Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri - Son Dakika


Advertisement