Amanpour, Davutoğlu'na Sordu: IŞİD'le Savaşa Neden Geç Katıldınız? - Son Dakika
Güncel

Amanpour, Davutoğlu'na Sordu: IŞİD'le Savaşa Neden Geç Katıldınız?

Başbakan Davutoğlu, Erdoğan'ın sıklıkla eleştirdiği "CNN International"a konuk oldu. Amanpour'un IŞİD ve PKK'ya yönelik operasyona ilişkin sorularını yanıtladı.

27.07.2015 22:20  Güncelleme: 09:51

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıklıkla eleştirdiği CNN International'a konuk oldu. IŞİD ile mücadele için ABD ile varılan mutabakatın, Suriye'nin geleceği için ılımlı muhalifleri desteklemeyi de içermesi gerektiğini söyledi. Başbakan, Esad rejimine karşı uluslararası camianın harekete geçmemesi nedeniyle IŞİD'in ortaya çıktığını belirtti.

Davutoğlu, Amerikan "CNN International" kanalında Gazeteci Christiane Amanpour'un IŞİD ve PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyona ilişkin sorularını yanıtladı.

"SAVAŞA NEDEN GEÇ KATILDINIZ?"

Amanpour'un "Savaşa geç katıldınız. Bu ani tavır değişikliğin nedeni nedir?" sorusuna Davutoğlu, "Aslında ani bir dönüş değil. Suriye toprağındaki tüm terörist varlıklara başından beri son derece aktif şekilde karşıyız. Ancak bu kez IŞİD , geçen pazartesi Suruç'ta 32 vatandaşımızı öldürdü. Perşembe günü, sınırda 1 askerimizi şehit etti. Dolayısıyla sınırımızı IŞİD'den temizlemek gereklilik halini aldı ve operasyona hemen başladık" yanıtını verdi.

GÜVENLİ BÖLGE SORUSU

Davutoğlu, Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin soru üzerine, "Suriye krizinin başından beri iki nedenle güvenli bölge oluşturulmasını istiyorduk. Birincisi, bu alan mültecilerin kendi ülkeleri içinde barınabilmeleri için bir alan olacak. Şu an Türkiye tek başına sadece Suriye'den gelen yaklaşık 2 milyon mülteciyi ağırlıyor. İkinci sebep ise, bu alan terörist grupların gelmesini önleyecek. O alanda siviller, rejim ve terörist grupların saldırılarına karşı kendilerini güvende hissedecekler. Şimdi, özellikle IŞİD saldırılarına karşı bu güvenli bölgeyi oluşturmanın zamanı geldi" değerlendirmesinde bulundu.

"SURİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BİR STRATEJİYE SAHİP OLMALIYIZ"

Amanpour'un "Güvenli bölgenin muhaliflerin silahlanabileceği ve eğitim alabilecekleri" bir alan olup olmayacağı sorusu üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

"Evet. Şu anda bütüncül bir yaklaşım sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. IŞİD'i ortadan kaldırmak tabii ki stratejik bir hedef, ancak başka unsurlar da olmalı. Geçen hafta IŞİD ve Suriye'deki bütün terörist gruplara karşı savaşmak için ABD ile hava üslerimizi açmak ve koalisyonla beraber savaşmak konusunda anlaştık. Aynı zamanda Suriye'nin geleceği için bir stratejiye sahip olmalıyız. Bu nedenle ılımlı muhalif güçleri desteklemeliyiz."

"IŞİD'LE SAVAŞMALIYIZ ANCAK..."

Davutoğlu, IŞİD'in eylemlerine uluslararası camiadan tepki gelmemesinden istifade ettiğini belirterek, "IŞİD bu insanlara 'Uluslararası camia sizi desteklemiyor. Sadece ben sizi kendi araçlarımla savunabilirim' dedi. Bu IŞİD'in tek kaynağıydı" ifadesini kullandı.

IŞİD'in eylemlerini artırmasından Esad rejiminin sorumlu olduğunu söyleyen Davutoğlu, IŞİD ile etkin mücadele kararının daha önceden alınmış alınmış olması durumunda, sivil kayıpların ve mülteci krizinin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Davutoğlu, IŞİD'in Türkiye, Avrupa, ABD ve tüm dünya için tehdit olduğuna dikkati çekerek, "IŞİD'i ortadan kaldırmak için savaşmalıyız ancak, Suriye'de yeni bir durum da yaratmalıyız ki bir daha bu tür terörist gruplar oluşmak için fırsat bulamasın" dedi.

"SAVAŞ KÜRTLERİMİZE KARŞI DEĞİL, PKK'YA KARŞIDIR"

Davutoğlu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili soruya, "Öncelikle, bu savaş 'Kürtlerimize' değil, PKK'ya karşıdır" şeklinde yanıt verdi.

Son haftada örgütün polis, asker ve sivilleri hedef alan eylemler gerçekleştirdiğini hatırlatan Davutoğlu, "Operasyonların iç siyasete yönelik olduğu" iddiasına karşılık şunları kaydetti:

"Bu, sahadaki gerçekliğe karşı bir iddia. 7 Temmuz seçimleri Türkiye'de yeni bir siyasi tablo yarattı ve biz de koalisyon hükümeti kurmaya çalışıyoruz. Tüm siyasi aktörler, terörle mücadelede birleşmelidir. Bu yüzden IŞİD saldırılarından sonra, tüm siyasi parti liderlerine ortak deklarasyona imza atmak için çağrı yaptım. Sadece HDP kabul etmedi. Çünkü PKK ile bazı bağları var. Tekrar tekrar onları terörle ortak mücadeleye davet ettim. HDP ye karşı değil. HDP, bir ikilemle karşı karşıya. PKK'nın terörist faaliyetlerini reddetmiyorlar, kınamıyorlar. Siviller ve polis PKK tarafından öldürüldüğünde, kınamaları için çağrıda bulunduk. Bunu bile yapamadılar."

ERDOĞAN, CNN MUHABİRİNE "DALKAVUK" DEMİŞTİ

Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde Taksim'de Gezi'nin yıldönümünde CNN International İstanbul muhabiri Ivan Watson'ın gözaltına alınmasıyla ilgili sert sözler söylemişti. Erdoğan, Ivan Watson için dalkavuk ve ajan ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, yabancı basına sert çıkışlarının birinde CNN için "Ey CNN hadi bunu da gizle" demişti. Christiane Amanpour da özellikle Gezi Parkı eylemleri sürecinde hedef haline gelmişti.

Amanpour, Davutoğlu\'na Sordu: IŞİD\'le Savaşa Neden Geç Katıldınız?
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Amanpour, Davutoğlu'na Sordu: IŞİD'le Savaşa Neden Geç Katıldınız? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • YOLSUZLUKLAR SORULMASI SUC OLAN TEK ÜLKE: işiti yaratan kimler akp hükümeti degilmi silah dolu tırlar nerye gitti bir bilen varmı bilen subay ve savcılar hapiste öbür bilenler ne zaman hapse girecek vatana ihanetten cesur savcılara ihtiyac var türkiyede 7 12 Yanıtla
  • o kadar..: sanane kaşar..her devletin kendine göre politikaları var,sizin talimatlarınızlamı saldıracaktık.? işimize ne zaman gelirse o zaman saldırırız çatlak...o kadar.. 7 6 Yanıtla
  • da vinci: bu savaşı şer odakları başlatı 4 4 Yanıtla
  • Zeki: Allahını seversen soruya bak.. İşidle savaşa neden geç kaldınız? Özellikle soruyorlar. Bunlar savaşın iki devlet arasında olacağını biliyorlardır. Bu kadar cahil olamazlar. 5 0 Yanıtla

Advertisement