Arap şeyhlerine çalışan 'Kuşların Poblo Escobar'ı: Jeffrey Lendrum - Son Dakika

Arap şeyhlerine çalışan 'Kuşların Poblo Escobar'ı: Jeffrey Lendrum

02.03.2020 14:12

Arap şeyhlerinin yırtıcı kuş tutkusu, milyonlarca dolarlık şahin yumurtası pazarı oluşturdu. Yumurtalar, profesyonel tekniklerle dünyanın dört bir yanından kaçırılıyor. Şahin mafyasının en ünlü ismi 'Kuşların Poblo Escobar'ı olarak nam salan İngiliz Jeffrey Lendrum, 35 yılda üç farklı kıtada yumurtalarla yakalandı. Lendrum'ın zor bulunan yumurtaların yerini nasıl tespit ettiği ise büyük merak konusu.

1
Şahin, doğan gibi avcı kuşlar, Arap kültüründe önemli bir yere sahip. Şahin yetiştiriciliği Arap şeyleri arasında bir statü göstergesi.

2
Öyle ki henüz yumurtadayken alınan şahinlerin sadece eğitimi bile milyonlarca dolarlık bir pazarı oluşturuyor. Ancak bu şahin yumurtalarının bulunması hiç kolay değil.
3
O noktada devreye profesyonel yumurta kaçakçıları, yani şahin mafyası giriyor. Bu dünyanın en ünlü ismi ise İngiliz Jeffrey Lendrum. Lendrum, türlü tekniklerle vahşi doğadan kaçırdığı şahinlerle 'Kuşların Pablo Escobar'ı olarak kötü şöhret edindi.
4
35 yıldır İngiltere, Kanada ve Brezilya'da yakalanan 58 yaşındaki Lendrum , Arap şeyhler için çalışıyor. 2010'da şahin yumurtaları kaçırmak için helikopterden sarkan Lendrum'ın yumurtaların yerini nasıl tespit ettiği büyük bir sır.

5
Lendrum, en son 2018'de Heathrow Havalimanı'nda karnına bağladığı 19 yumurta ile yakalandı. 130 bin dolar değerindeki kuş yumurtaları yüzünden yabani hayvan kaçırmaktan 3.5 yıl hapis aldı.

6
Lendrum ve diğer kaçakçılar, dişi yumurtalardan 12 bin, erkek yumurtalardan 6 bin dolar kazanıyor. Bu şahinler eğitildikten sonra katıldıkları yarışlardan sahiplerine 75 bin Sterlin kazandırıyor.

7
Şahinler için festivaller bile düzenlenen Katar'da tam teşekküllü bir şahin hastanesi var. Burada dünyanın en iyi şahin uzmanları, en ileri teknolojik cihazları kullanılıyor.
8

Son Dakika Arap şeyhlerine çalışan 'Kuşların Poblo Escobar'ı: Jeffrey Lendrum - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
500
Advertisement