Ve NASA'nın Aracı Dünya'ya O Fotoğrafları Gönderdi! - Son Dakika

Ve NASA'nın Aracı Dünya'ya O Fotoğrafları Gönderdi!

11.09.2016 15:41

1
NASA'nın Mars'taki uzay aracı Curiosity, dün gezegenin yüzeyinde çıktığı gezintiden bugüne kadarki en detaylı jeolojik katman görüntülerini Dünya'ya gönderdi. (BBC Türkçe)

2
Bu yakın plan fotoğrafta Mars'taki kayaç yapısı ve milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş jeolojik katmanlar net olarak görülebiliyor.

3
Curiosity'nin bu karesi hem eğimli tepeciklerin hem de kaya tabakalarının bulunduğu ve 'Murray Tepeleri' olarak bilinen bölgeden.

4
Bu fotoğraftaysa, ufukta Gale kraterinin çeperi görünüyor.

5
Curiosity'nin yakın plandan çektiği bu fotoğrafta, jeolojik katmanlar net olarak görülebiliyor.

6
Bu kayaç yapısıysa, kumtaşından. Bilim insanları bu yapıları 'Çapraz katmanlaşma' olarak tanımlıyor.

7
NASA'nın yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı'nın da (ESA) Mars görevi sürüyor. ESA'nın Mars Express uydusu, gezegeni kuşbakışı görüntüleyerek, geçmişte Mars'ta yaşam olup olmadığını araştırıyor.

8
Mars'ta görevini sürdüren ve dünyaya fotoğraf geçmeye devam eden Curiosity paylaştığı fotoğraflarla sıkça gündeme geliyor. İşte Mars'tan bugüne kadar gönderilen kafa karıştıran o fotoğraflar...

9
Curiosity'nin çektiği fotoğraflardan birine yakından bakıldığında daha çok tropikal iklimde yaşamını sürdüren iguana benzeri bir cisim dikkat çekiyor.

10
Her ne kadar bilim adamları bunların birer kaya parçası olduğunu dile getirse de fotoğrafı görenler NASA'nın kendilerinden gerçekleri gizlediğini düşünüyor.

11
Görünen objenin bir timsahtan farkı yok.

12
Görünen objenin bir timsahtan farkı yok.

13
Bir insan silüeti...

14
Yüzler...

15
Kalpler...

16
Hep varlığı tartışılagelen bir uzaylı kafa iskeleti sanki...

17
Mars yüzeyinde bulunan uzay aracı Curiosity tarafından çekilen fotoğrafa dikkatli bakıldığında ortalara doğru alt taraflarda tıpkı balığı andıran bir nesne göze çarpıyor.

18
NASA'nın Mars'tan Dünya'ya geçtiği bir başka görüntüde ise objektife yakalanan objenin ayıyı andırdığı iddia edilmişti.

19
Mars yüzeyinde; gözlere, bir buruna, üst çeneye ve iyi korunmuş bir kafa tasına sahipmiş gibi duran tuhaf biçimli bir kaya dikkat çekiyor.

20
NASA'nın Mars'tan yayınladığı fotoğraflardaki bir detay sosyal medyada olay yaratmış, NASA'nın keşif aracı Curiosity'nin çektiği fotoğraftaki görüntü uzayda saklanan kadına benzetilmişti.

21
Bu da aynı objenin farklı bir açıdan görüntüsü...

22
Yine NASA'nın yayınladığı bu görüntü örümceğe ve yengeçe benzetildi.

23
6,4 milyar kilometre yol yapıp 67P kuyruklu yıldızına ulaşan uzay aracı Rosetta'nın gönderdiği görüntülerde uzayda rüzgarın varlığına işaret eden ipuçları kafaları karıştırıyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ve NASA'nın Aracı Dünya'ya O Fotoğrafları Gönderdi! - Son Dakika


Advertisement