Erdoğan'ın Avukatı, Eski Başyavere 'Fuat Avni Siz Misiniz?' Diye Sordu - Son Dakika
Güncel

Erdoğan'ın Avukatı, Eski Başyavere 'Fuat Avni Siz Misiniz?' Diye Sordu

15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi davasında Erdoğan'ın eski Başyaveri Albay Ali Yazıcı ifade verdi. Avukatların 'Fuat Avni siz misiniz' sorusuna Yazıcı "Benden önce de mesajlar atılıyordu" cevabını verdi.

08.03.2017 19:46  Güncelleme: 20:25

20 Şubat'ta başlayan Cumhurbaşkanı'na suikast girişimi davasında tutuklu 44 sanığın ifadelerinin alınması tamamlandı.

Son olarak ifadesi alınan isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski Başyaveri sanık Albay Ali Yazıcı oldu. İfadesi alınan Yazıcı, ifadenin ardından sorulan soruları cevaplandırdı. Mahkeme Başkanı'nın 'O gece olayların yaşandığı esnada askeri bir birliğe girmeniz makul mü' diye sorusuna sanık Yazıcı, "Şu anki ruh halimle değil. Ama o gün olaylar başladığı için daha emniyetliydi' cevabını verdi.

SÖZLERİ SALONDA GÜLÜŞMELERE NEDEN OLDU

Mahkeme başkanının 'O gece Cumhurbaşkanı ile temasa geçtiniz mi' sorusuna Yazıcı, 'Birebir kendisi ile görüşmedim. Yanındakiler ile görüştüm. Emri olup olmadığın sordum. Herhangi bir emrinin olmadığını söylediler" dedi.

Mahkeme Başkanının 'Ramazan Elmas'ın odasında askeri hattı kullandınız mı' sorusuna ise Yazıcı, "Kullandım ama neden kullandığımı hatırlamıyorum. Ama kullanmadım" cevabı vermesi salonda gülüşmelere neden oldu.

"'CUMHURBAŞKANI NEREDE?' DİYE SORDU"

Emin Yarbay ile darbe konusunu konuştunuz mu sorusuna ise Yazıcı, "Emin Yarbay ile bir sohbetimiz oldu. 'Cumhurbaşkanı nerede' diye sordu. Ben cevap vermedim. O esnada kendisi telefonda internette bir şeyler yapıyordu. Emin Yarbay'a olaylar ile ilgili ne düşündüğünü sordum. 'Belli bir grubun kalkışması' şeklinde cevap verdi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hadi Çakan, "15 Temmuz günü Emin Yarbay sizi muhafız alayında bir grup asker ile masa üstünde haritada çalıştığınız yönünde ifadesi var' sorusuna Yazıcı, "Benim orada harita üstünde çalışmam olmadı" cevabını verdi.

"PARALEL LİSTESİ" İDDİASINI REDDETTİ

Avukatı Hadi Çakan sanığa, 'Sizin hakkınızda Cumhurbaşkanının yerini öğrenirim. Öğrenemezsem elimde paralel listesi bulunduğunu, bu listeyi kendisine ulaştırarak yerini öğrenirim' dediğiniz iddia ediliyor' sorusuna Yazıcı, "Elimde öyle bir liste yoktu" diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanının avukatı Ahmet Özel, "14 Temmuz'da kendi odanızda Cumhurbaşkanının bütün Yaverleri ile toplantı yaptığınızı, 'Cumhurbaşkanının yerini koordinatlı olarak bulup bana bildireceksiniz' dediniz mi?' sorusuna sanık, "Ben öyle bir soru sormadım. Talimatım olmadı. Öğrenmek istesem bu şekilde onlara sormam" diye cevap verdi.

"FUAT AVNİ SİZ MİSİNİZ?"

Aynı avukat bu defa Yazıcı'ya 'Fuat Avni siz misiniz' diye sordu. Yazıcı, "Sayın Cumhurbaşkanı ile 2015 tarihinde göreve başladım. Ama o daha önceden mesaj atıyordu. Değilim" dedi.

"BUNU DEDİYSEM YAPACAK BİR ŞEY YOK"

Avukat Ahmet Özel son olarak "Yurt dışı yolculuklarının birinde bazı gazetecilere 'Gülmeye devam edin. Haftaya darbe yaptığımızda nasıl güleceksiniz' dediniz mi" sorusu üzerine sanık Yazıcı, "Bunu anlamıyorum. Eğer bunu dediysem yapacak bir şey yok" diye konuştu.

"YURTTA SULH KONSEYİNE ÜYE OLDUĞUMU GÖRDÜM"

Duruşma Savcısı'nın 'Yurtta Sulh Konseyi'ne üye misiniz?' sorusuna sanık Yazıcı, "Evet. Gazetelerde o listeye dahil edildiğimi gördüm' dedi.

"BEN SUÇSUZUM DEMİYORUM"

Salonda bulunan sanıkların suçsuz olduğunu söyleyen Yazıcı "Burada bulunan tüm sanıklar benim kendilerine yardım etmediğimi söyledi. Ben suçlu olabilirim. Ben suçsuzum demiyorum. Ama onlar suçsuz" dedi.

"'SENİN BURADA NE İŞİN VAR?' DİYE SORDU"

Yazıcı "Beni bu göreve Cumhurbaşkanımız seçti. 27 Temmuz tarihinden 15 Temmuz tarihine kadar hep Cumhurbaşkanımızın yanındaydım. Sadece özel programlarında yanında yer almazdım. O dönem ben resmi olduğum için yanında olamazdım. Bayram dolayısıyla beni serbest bıraktı. Ben de Tokat'a ailemin yanına gittim. 14 Temmuz tarihinde Ankara'ya geri döndüm. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına gittim. Orada beni Muhafız Alayı Albayı görünce 'Senin burada ne işin var' diye sordu. Ben de ailemin Tokat'ta olduğunu söyledim. O bana Cumhurbaşkanı nerede diye sordu? Ben de kendisine 'bilmiyorum' dedim. Bana internetten Cumhurbaşkanının Marmaris'te olduğunu gösterdi. Ben yine 'bilmiyorum' dedim. Daha sonra Kara ve Hava Yarbaylarını arayarak "Cumhurbaşkanı Marmaris'teymiş. İnternette gördüm. Bir araştırın bakalım dedim" dedi.

"4 AYDIR BUNU KENDİME İZAH EDEMİYORUM"

Eski Yaver Yazıcı, "Cumhurbaşkanının Antalya'da programı vardı. Uluslararası bir futbol organizasyonuydu. Ben de oraya gitmek için uçak bileti ayırttım. Daha Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından ayrılırken yanıma Emin Yarbay diye birisi geldi. Sivil kıyafetliydi. Bana 'Komutanım ben de Antalya'ya gideceğim. Sizinle gelebilir miyim' diyerek arabama bindi. Bunu nasıl izah edeceğimi bilmiyorum ama Emin Yarbay'ı ilk defa gördüm. Ben arabayı kullanırken benim cep telefonumu karıştırmaya başladı. Bu arada Mahkeme Başkanı Yazıcı'ya 'Sizin alt rütbenizde olan birisi nasıl sizin telefonunuzu kurcalar' diye sordu. Yazıcı, "Bunu izah edemiyorum. Akla mantığa sığmıyor. Bende 4 aydır bunu kendime izah edemiyorum. Size nasıl izah edeyim" dedi.

"EMİN BANA ÇİĞLİYE GİDELİM DEDİ"

Muğla 2'nci ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada ifade veren sanık Ali Yazıcı, 15 Temmuz gecesini anlatarak, "Saat 21.30 gibi genel sekreterimiz aradı. Ayrıca, Danışmanı Davut Kavranoğlu aradı, neler olduğunu sordular. Bir Watsapp grubumuz vardı. Özel Kalem Müdürümüz Hasan Doğan'ın kurduğu. Oradan da bana sordular. Bir şey var mı diye. Bir süre sonra beni Whatsapp grubundan çıkardılar. Bu arada Özel Kalem Müdürümüz Hasan Doğan ve Cumhurbaşkanımızın doktoru ile görüştüm. Yanımdaki yabancı biriyle Marmaris'e gitmek istemediğim için İzmir'e yöneldik. Ben orduevine gidecektim. Emin bana Çiğli'ye gidelim dedi ve Çiğli'ye gittik birlikte. Bunu da kendime izah edemiyorum. Normalde ben orduevine gitmek istiyordum. Saat gece 02.30 gibi televizyonlar Cumhurbaşkanımızın İstanbul'a gittiğini söyledi. Ben de çıkıp Ankara'ya gitmek istedim ama nizamiye kapatılmıştı. Misafirhaneye geçtim" dedi.

"İSTANBUL'A GELMEMİ SÖYLEDİLER ANKARA'YA GİTTİM"

"Basın baş danışmanı ile görüştüm Lütfullah Göktaş'la görüştüm. O bana İstanbul'a gelmemi söyledi. Kısıklı'ya gelmemi istedi. Yiğit Nadir Alpaslan aradı. Ankara'ya bekliyoruz dedi. Ankara'ya gittim. O akşam eve gittim. Gece evde kaldım. Gece Külliyeye gitmek istedim. Gidemedim. 17'si sabahı 07.30'unda koruma arkadaşlar gelip beni Külliyeye götürdüler. Gece 01.00'a kadar sorgulandım. Daha sonra spor salonuna götürüldüm. 2-3 saat gözüm bağlı kaldım. Daha sonra adliyeye götürüldüm. Sonra da tutuklanarak Sincan'a götürüldüm. Olayda bir failler var. 12.30'da olan olaylar var. Birde 03.30 ve 03.40'da başlayan darbe var. Ben bu iki olayı neresindeyim? İnanın ben işin içinden çıkamadım. Ben 2 olayın da içinde olmadığımı düşünüyorum" dedi.

Erdoğan\'ın Avukatı, Eski Başyavere \'Fuat Avni Siz Misiniz?\' Diye Sordu
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Erdoğan'ın Avukatı, Eski Başyavere 'Fuat Avni Siz Misiniz?' Diye Sordu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement