Tarihi Yargıtay binası kamu kurumu olarak hizmet vermeye devam edecek - Son Dakika
Güncel

Tarihi Yargıtay binası kamu kurumu olarak hizmet vermeye devam edecek

Tarihi Yargıtay binası kamu kurumu olarak hizmet vermeye devam edecek

Yargıtayın yeni hizmet binasının Ahlatlıbel'de faaliyete başlamasının ardından, bir dönem ülke gündemini belirleyen tarihi kararlara imza atılan Kızılay'daki binanın kamu kurumu binası olarak hizmet vermeye devam etmesi planlanıyor.

19.09.2021 11:11  Güncelleme: 12:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yargıtayın yeni hizmet binasının Ahlatlıbel'de faaliyete başlamasının ardından, bir dönem ülke gündemini belirleyen tarihi kararlara imza atılan Kızılay'daki binanın kamu kurumu binası olarak hizmet vermeye devam etmesi planlanıyor.

Divanı Ahkam-ı Adliye adıyla İstanbul'da kurulan Yargıtay, 150 yılı aşkın tarihinin 52 yılını İstanbul'da, 3 yılını Sivas'ta, 12 yılını Eskişehir'de geçirdi. Başkentin Ankara olması ve tüm devlet kuruluşlarının burada bulunması nedeniyle, Yargıtay, 10 Haziran 1935'te Ankara'da hizmet vermeye başladı.

Yargıtayın bu tarihten itibaren hizmet verdiği Alman Neo-Klasizm tarzındaki mimari üsluba sahip ana bina, TBMM, Çankaya Köşkü, Genelkurmay Başkanlığı, Güven Anıtı ve birçok bakanlığın mimarı olan Avusturyalı Mimar Prof. Clemens Holzmeister tarafından yapıldı.

İlk yıllarda Yargıtayın yanı sıra Adalet Bakanlığı ve Askeri Yargıtay tarafından da kullanılan bina, Bakanlık ve Askeri Yargıtayın kendi binalarına taşınmasına karşın, artan iş yoğunluğu karşısında yetersiz kaldı. Bunun üzerine 1956-1958 yılları arasında orijinali iki kat olan binaya üçüncü kat eklendi.

Mimar Holzmeister'in 1955 yılında adli yıl açılışı ve yüce divan yargılamaları için yaptığı "Kubbe altı" olarak adlandırılan bölüm, 1960'lı yıllarda yıkılarak, konferans salonu ve genel kurul salonları olarak kullanılan bölümler yapıldı.

Yargıtayın iş yükünün artmaya devam etmesiyle daire sayısı zaman içinde 46'ya kadar yükseldi. Bu süreçte 2010'da Yargıtaya yıllık gelen dosya sayısı da 1 milyonu aştı.

Süreç içinde iş yoğunluğu nedeniyle bazı kamu binaları Yargıtayın kullanımına tahsis edildi. Son olarak 2015 yılında Yargıtayın başkanlık katı, daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kullanılan Vekaletler Caddesi 1 numaradaki binaya taşındı.

Yargıtay, Kızılay'da Atatürk Bulvarı üzerindeki ana bina, Vekaletler Caddesi üzerindeki Hukuk Ek 1 bina ile yönetim binası, Milli Müdafaa Caddesi üzerindeki ceza ek bina, Kavaklıdere'deki TRT eski binası ve Balgat'taki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı binası olmak üzere toplam 6 ayrı binada hizmet verdi.

Bu dağınık yapı ve mevcut binalarının yetersizliği üzerine 2018'de yeni hizmet binasının inşaatına başlandı. Temmuz ayında inşaatın bitmesinin ardından taşınma süreci ağustos ayında tamamlandı.

Yargıtayın yeni binası, 1 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak bu tarihte resmen faaliyete geçti.

Yargıtayın Ahlatlıbel'de bulunan yeni binasına taşınmasıyla Kızılay'da bulunan eski binalar boşaltıldı. Yargıtayın eski ana binası ile ek binaların kamu kurumu binası olarak hizmet vermeye devam edeceği öğrenildi. Tarihi binaların hangi kamu kurumlarınca kullanılacağı ilerleyen günlerde netleşecek.

Adli yıl açılışlarına uzun yıllar ev sahipliği yaptı

Yargıtay'ın tarihi ana binasındaki konferans salonu, uzun yıllar adli yıl açılış törenlerine ev sahipliği yaptı. Çok sayıda Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakan, yabancı konukların ağırlandığı salon, son dönemde büyük davalarda da duruşma salonu olarak kullanıyordu.

Tarihi davalara tanıklık etti

Yargıtayın Kızılay'daki yaklaşık 86 yıl kullanılan binaları, Türkiye için tarihi nitelikteki davalara tanıklık etti.

Birçok önemli dosyanın temyiz incelemesinin yanı sıra ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen duruşmalarda da önemli kararlara imza atıldı. Bu binalarda alınan kararlar bir dönem ülke gündemini belirledi.

Öcalan'ın ölüm cezası, Yargıtay'daki temyiz duruşmasında onanmıştı

Ankara 2 No'lu DGM tarafından "terör örgütü PKK'yı aldığı kararlar ve verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemlerde bulunduğu" gerekçesiyle "ölüm" cezasına çarptırılan terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan hakkındaki davanın Yargıtay'daki temyiz duruşması, 7 Ekim 1999 Perşembe günü yapılmıştı. Öcalan'ın avukatlarının katıldığı, yerli yabancı çok sayıda kişinin izlediği duruşmalarda karar, 25 Kasım 1999'da açıklandı. Yargıtay 9. Dairesi heyeti, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında Ankara 2 No'lu DGM'ce verilen ölüm cezasını oybirliği ile onadı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu görevinden ihraç edilen eski yüksek yargıçlara yönelik davalar, son dönemde Yargıtayda duruşmalı yapılan önemli yargılamalar olarak öne çıktı.

FETÖ'nün "Selam Tevhid" soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının yargılandığı dava da Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görüldü.

Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili 9 üst düzey kamu görevlisinin yargılandığı dava ise Yargıtay 5. Ceza Dairesince karara bağlandı.

Ergenekon, Balyoz, Futbolda Şike gibi kumpas davalarının temyiz duruşmaları da bu davalarda görev alan FETÖ'cü hakim ve savcılara yönelik yargılamalar da Yargıtayın tarihi binalarındaki duruşma salonlarında yapıldı.

Yargıtayda görülen önemli davalardan biri de 2014'te FETÖ mensuplarınca Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin dava oldu.

Ülkenin her yerinden gelen milyonlarca temyiz dosyası, Yargıtayın tarihe tanıklık eden binalarındaki müzakere salonlarında karara bağlandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tarihi Yargıtay binası kamu kurumu olarak hizmet vermeye devam edecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kütahya'da kavga sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı
  12:19 Kütahya'da kavga sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

  Kütahya'nın Parmakören Mahallesi'nde asker eğlencesinin ardından çıkan kavgada, 42 yaşındaki Hakan Zengin silahla vurularak hayatını kaybetti, 40 yaşındaki Mustafa Açıkgöz ise başına aldığı cisim darbesiyle yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı ancak Zengin kurtarılamadı. Olayın ardından kaçan zanlıların yakalanması için polis ekipleri çalışma başlattı.

 • Sivasspor, Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı
  12:19 Sivasspor, Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı

  Sivasspor, Kasımpaşa ile 0-0 berabere kalarak Süper Lig'deki yenilmezlik serisini 6 maça çıkardı. Bu sezon ilk kez 6 maç üst üste kaybetmeyen Sivasspor, 3 galibiyet, 3 beraberlikle 12 puan elde etti.

 • Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat Beşiktaşlılık Kavramını Anlattı
  12:18 Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat Beşiktaşlılık Kavramını Anlattı

  Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beşiktaş'ın bir kent olduğunu ve burada yaşayan herkesin kentli olarak nitelendirildiğini belirtti. Başkan Akpolat, Beşiktaş'a emek veren, sokaklarına neşe katan, ağaçlı yolda duygulanan, bir nefes almaya bu semte gelen ve kalbi Beşiktaş'la atan herkesin Beşiktaşlı olduğunu vurguladı.

 • Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Otogar Projesi Hakkında Konuştu
  12:17 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Otogar Projesi Hakkında Konuştu

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, otogar projesinin AKP-MHP oylarıyla reddedildiğini ve ikinci dönemde otogarı aynı yerinde yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, Yumurtalık ve Ceyhan ilçelerinde yapılan hizmetler ve açılışlar hakkında bilgi verdi.

 • Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, Narenciye Sektörü Çalışanlarıyla Buluştu
  12:17 Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, Narenciye Sektörü Çalışanlarıyla Buluştu

  Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, narenciye sektörü çalışanları ile bir araya gelerek, gerçekleştirecekleri projelere dair açıklamalarda bulundu. Soydan, sektörün taleplerini dinleyip çözüm üreteceklerini belirtti.

 • Kimya sektörü şubatta yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi
  12:17 Kimya sektörü şubatta yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, şubatta kimya sektörünün, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve Türkiye ihracatından yüzde 12,4 pay alarak ikinci sektör olduğunu belirtti. Türkiye'nin ihracatının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 artışla 21 milyar dolar olarak gerçekleştiği açıklandı.

 • İzmit Körfezi'nde Sis Etkisi
  12:17 İzmit Körfezi'nde Sis Etkisi

  Kocaeli'nin İzmit Körfezi'nde sabahın erken saatlerinden itibaren sis etkili oldu. Sis sebebiyle bazı gemilerin adeta silueti göründü. Hava sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü Kocaeli'de, İzmit Körfezi'nde ve Derince ile Körfez ilçelerinin sahil kesimlerinde sis yoğunluğu arttı. Sis sebebiyle gemi trafiğinde herhangi bir aksama yaşanmadı.

 • Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor
  12:16 Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor

  Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Akgümüş köyünde köylüler, meralarına gübre atmakta zorlanıyor. Köylüler, önceki yıllarda yapılan ancak 4 yıldır yapılmayan gübre yardımın tekrar yapılmasını istiyor. Köy muhtarı Necati Keten, gübre atmanın otun yetişmesi için önemli olduğunu belirterek devletten gübre yardımı talep ettiklerini ifade etti.

 • Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor
  12:15 Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ahievran Mahallesi'nde yapılan engelli çocuklar için özel bir okulun inşaatını kontrol etti. Başkan Çolakbayrakdar, engelli çocukların aileleriyle birlikte daha mutlu olacakları bir eğitim ortamı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.


Advertisement