PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu - Son Dakika

PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

13.01.2021 12:28

Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi'ne ait sulama pompa istasyonun elektrik borcu nedeniyle dağıtım şirketi çiftçiye, PTT yoluyla önce borç ödeme emri ardından icra tebligatı gönderdi. PTT tebligatı 64 gün sonra ulaştırınca kooperatif üyesi 170 çiftçi icralık oldu.

Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooepratifi'ne ait sulama pompa istasyonun elektrik borcu tebliğini 64 gün sonra ulaştıran PTT yüzünden köylüler icralık oldu. Tarlalarına su basan pompa istasyonun da elektriği kesildi.

"ELEKTRİK KESİLDİ, MAĞDUR OLDULAR"

Müşküleli çiftçiler PTT'nin kendilerine geç ulaştırdığı borç tebligatı yüzünden icra şoku yaşıyor. CHP İznik ilçe Başkanı Asiye Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri ile Müşkülelileri ziyaret ederek sorunlarını dinleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Köylünün ciddi bir elektrik borcu sorunu var. Tebligatların yanlış ve geç yapılmasından dolayı köylülerin elektriği kesiliyor ve yöre halkı mağdur ediliyor. Bu haksız uygulamanın biran önce son bulması için yetkilileri bir kez daha göreve çağırıyoruz" dedi

PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

"İHBARNAME VE İCRA YAZISI AYNI GÜN GELDİ"

Müşküleli çiftçinin PTT'nin yanlışı yüzünden cezalandırıldığını dile getiren Orhan Sarıbal şöyle konuştu: "Elektrik dağıtım şirketinin köylüye gönderdiği belge 6 Kasım 2020'de PTT'den yola çıkmış. Köye varış tarihi 8 Ocak 2021 tam 64 gün sonra ulaşmış. Elektrik kurumu çiftçiden alacağına dair bir ihbarname gönderiyor diyor ki; 'Sizin borcunuz var, ödemezseniz işlem yapacağız' diyor. Fakat bu yazı çiftçiye tam 64 gün sonra geliyor. O tebligattan sonra bu defa da icra işlemi ile ilgili olarak bir yazı daha gönderiliyor kooperatife, bu belgenin gönderilme tarihi ise 2 Aralık 2020 yani 36 gün sonra ulaşıyor. Şirketin ihbarı, ilgili yazının devamı ve icra kağıdı hepsi 2,5 aylık süreçte çiftçiye aynı günde geliyor."

PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

"PTT'NİN CİDDİ BİR KUSURU VAR"

PTT'nin adeta çiftçiyi cezalandırdığını söyleyen Orhan Sarıbal, "Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin bir talebi var. Özellikle Limak yetkililerine, ortada PTT'nin ciddi bir kusuru ve hatası var. Köylüyü kimsenin cezalandırmaya hakkı yok. Çiftçi elbette borcunu ödeyecek. Ama bir kurumun hatası yüzünden cezalandırılması doğru değil. Zar zor ödediği elektrik parası üzerine birde avukatlık ve takip ücreti yüklenerek yarın faiz diyecekler. Çiftçi bunun altından kalkamaz" ifadelerini kullandı.

"BORCUMUZ BORÇ FAKAT İCRA NİYE"

Müşküle Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Turan Yılmaz, "Yaz ayında yaptığımız sulamadan dolayı Limak Elektrik Dağıtım Şirketi'ne belirli bir borcumuz vardı. Bilindiği üzere pandemiden dolayı geciken bir borcumuz oldu. Ancak, gönderilen tebligatlardan hiç birinden haberdar olamadık. 64 gün sonra elimize ulaşan tebligat ile bunların hepsini ödemek zorunda bırakıldık. Borcumuz borç evet ödeyeceğiz. Fakat bu icra da neyin nesi. Hükümetten bu konuda yardım istiyoruz" diye konuştu. (Sözcü)

PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu

Son Dakika Ekonomi PTT, ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırınca çiftçiler icralık oldu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Son Dakika! 2020 bütçe açığı hedeflenen 239,2 milyar liranın altında 172,7 milyar lira olarak gerçekleşti Karın keyfini çıkaran ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından peş peşe paylaşım yaptı Survivor 2021'e 4 yeni yarışmacı geliyor! Sergen'in parkur hızı Acun Ilıcalı'nın ağzını açık bıraktı Vatandaşları isyan ettiren durum: Dolar düştü ancak fiyatlar düşmüyor Freni boşalan yolcu midibüsü bir evin bahçesi girdi Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor