Son Dakika Haberleri: Taş Heykel Sempozyumunda Yapılan 10 Heykel Ordu'da 10 Noktaya Yerleştirilecek

Taş Heykel Sempozyumunda Yapılan 10 Heykel Ordu'da 10 Noktaya Yerleştirilecek

9 yıl önce

Ordu 1. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'nda Yapılacak 10 Heykel, Ordu'nun 10 Ayrı Noktasına Yerleştirilecek. Ordu 1. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu 2 Temmuz Cuma Günü Başlıyor.sanatçıların Üzerinde Çalışacakları Taş Bloklar İse, Ordu Lisesi Karşısındaki Alana Getirilerek Vinç Yardımı ile Yere İndirildi.

Taş Heykel Sempozyumunda Yapılan 10 Heykel Ordu'da 10 Noktaya Yerleştirilecek, System.String[]
Ordu 1. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'nda yapılacak 10 heykel, Ordu'nun 10 ayrı noktasına yerleştirilecek.

Ordu 1. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu 2 Temmuz Cuma günü başlıyor.Sanatçıların üzerinde çalışacakları taş bloklar ise, Ordu Lisesi karşısındaki alana getirilerek vinç yardımı ile yere indirildi. Ordu Belediyesi tarafından organize edilen 1. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu'nda kentin farklı noktalarında toplam 10 sanatçı tarafından farklı figürde 10 heykel çalışması yapılacak.

Suriye'den Aktham Abdulhamıd, Macaristan'dan Beata Rostas, Gürcistan'dan Ivane Malkhaz Tsiszkadze ve Irodıon Gvelesiani, Rusya'dan Natalia Chıstyakova, İtalya'dan Maurıcıo Perron, Bulgaristan'dan Nikolay Yotov, Türkiye'den Evrim Kılıç, Yrd. Doç Dr. Aysun Altunöz Yonuk ve Prof. Dr. Refa Emrali'nin konuk sanatçı olarak katılacakları sempozyum da sanatçılar 5 tonluk 10 adet taş bloklar üzerinde yapacakları çalışma ile eserleri ortaya çıkaracaklar.

Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ordu Valiliği ve Ünyetaş'ın katkıları ile organize edilen sempozyumda sanatçıların tamamen kendi özgür iradeleri ile heykellerdeki figürleri belirleyeceklerini söyleyerek, "Bizler figürlerin nasıl olacağı konusunda karar almadık ve tamamen heykeltıraş ustalarının yaratıcılıklarına bırakıyoruz. Onlara güvenerek Ordu'nun sahil kıyı şeridine 10 adet değişik figürlerde heykeller yerleştirilecek" dedi.

Bu sempozyumun ülkenin milli, manevi, tarihi, kültürel, sanatsal ve turistik değerlerinin yurtiçi ve yurtdışında tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Karadağ, "Çağdaş kent tanımına uyan Ordu ili insanlarının sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamak devletimizin görevleri arasındadır. Devletin geleceği, dışarıya karşı birlikteliğini kazanmış, halkın güven ve mutluluk içinde aynı yurtta sağlıklı olarak yaşamasıyla doğrudan ilişkilidir. Devlet, halk ve yurt kavramlarının harcı ise ulusal kültürdür. Binlerce yılı aşkın zamanda oluşan yerel veya ulusal kültürün tümden yok olmasını beklemeden geleneksel kültürler araştırılıp belgelenmelidir. Ulusal kültürümüzün önemli bir bölümü sayılan geleneksel taş işçiliğinin incelenip modern sanatlar ile aynı ortamda birleştirilip yeni oluşacak sentezlerin gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Ordudaki Ünye taşını Ordulu taş ustaları ve uluslar arası düzeyde heykeltıraşlarla buluşturmak ulusal kültürümüze, turistik yörelerinin tanıtılmasına ve yakın gelecekte yöre halkının kültür ve turizm gelirlerinden yararlanması çalışmalarına hizmet etmek amaçlanmıştır." diye konuştu.ABD Başkan Yardımcısı Pence'den Erdoğan'a Gizli Telefon: S-400 Almayın Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları İçin Muayene Uyarısı

Türkiye'nin En Köklü Otobüs Firmalarından Olan Ulusoy İçin İflas Kararı Verildi