SON DAKİKA TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU HABERLERİ

Son Dakika Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu Haberleri

 • 22 Eylül 2017 10:06 Spor Ve Sanat Aynı Dili Konuşur Spor Ve Sanat Aynı Dili Konuşur Rezan Has Müzesi'nde devam eden ve yoğun ilgi nedeniyle üçüncü kez uzatılan "Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde" sergisi kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenlendi.
 • 21 Eylül 2017 23:40 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: "Türk Ekonomisi Manipüle Edilemez" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: "Türk ekonomisi manipüle edilemez" "Hiçbir tehdite boyun eğmeyeceğiz" "Yerleşim alanları içerisinde kalmış sanayi işletmelerinin taşınması bir zarurettir" "Taşınma masraflarını kredi ile destekleyeceğiz"KOCAELİ - Kocaeli'de çeşitli ziyaretlerde...
 • 21 Eylül 2017 21:39 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali Başladı 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali Başladı 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali başladı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Gürkan Avcı: "Türkiye üzüm üretiminde 6. sırada"TEKİRDAĞ - Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali başladı.
 • 21 Eylül 2017 21:05 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali 3. Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali" Başladı Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Bağ Bozumu ve Ekoloji Festivali başladı.
 • 21 Eylül 2017 20:12 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: "Türk Ekonomisi Manipüle Edilemez" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Çevremizdeki istikrarsızlıklara, savaşlara, hain darbe girişimine ve ekonomimizi hedef alan spekülasyonlara rağmen iyi bir sınav verdik.
 • 21 Eylül 2017 19:13 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Tübitak'ı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Tübitak'ı Ziyaret Etti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Teknokent'i (MARTEK) ziyaret etti.
 • 21 Eylül 2017 18:15 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Kocaeli'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Kocaeli'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Teknokent'i (MARTEK) ziyaret etti.
 • 21 Eylül 2017 14:29 Etiyopya Aslanını Doğada İlk Kez Görüntüledi ÇEVRE bilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, doğada varlığı kesin olarak bilinmeyen siyah yeleli Etiyopya aslanını, Etiyopya'daki Bale Milli Parkı'nda hem diş, hem de erkek bireyler olarak görüntüleyen ilk kişi oldu.
 • 21 Eylül 2017 13:58 Antalya Etiyopya Aslanını Doğada İlk Kez Görüntüledi Antalya Etiyopya Aslanını Doğada İlk Kez Görüntüledi Çevre bilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, doğada varlığı kesin olarak bilinmeyen siyah yeleli Etiyopya aslanını, Etiyopya'daki Bale Milli Parkı'nda hem diş, hem de erkek bireyler olarak görüntüleyen ilk kişi oldu.
 • 21 Eylül 2017 13:46 Dha Yurt Bülteni-7 1)ÇEVRECİ ÇİFTİN KATİLİ EŞOFMAN LASTİĞİYLE BOĞULMUŞANTALYA'nın Finike İlçesi'nde doğaya zarar veren taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin cinayet zanlısı 31 yaşındaki Ali Yamuç'un cezaevindeki şüpheli ölümünün, eşofman...
 • 21 Eylül 2017 11:40 Lise Öğrencilerinin Projesi Sosyal Bilgiler Kitabına Girdi Afyonkarahisar Fen Lisesi öğrencileri Mustafa Can Kifteci ve Barış Akarca'nın, yumurtanın raf ömrünü uzatan ve TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmada Türkiye üçüncüsü olan projesi, bu yıl yenilenen müfredatta 5. sınıfların sosyal bilgiler kitabında yer aldı.
 • 21 Eylül 2017 11:29 Dha Yurt Bülteni-5 1)HELİKOPTER KAZASI ŞEHİDİNİN CENAZESİ TÖRENLE UĞURLANDI(EK)Görüntü Dökümü------------------------***CEP TELEFONU GÖRÜNTÜSÜ***Tören alanındaki ambulansŞehidin tabutunun tören alanına getirilmesiTörenden genel görüntülerŞehidin tabutunun özel harekat polislerinin omuzunda taşınarak...
 • 21 Eylül 2017 10:26 Etiyopya Aslanını Doğada İlk Kez Görüntüledi Etiyopya Aslanını Doğada İlk Kez Görüntüledi ÇEVRE bilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, doğada varlığı kesin olarak bilinmeyen siyah yeleli Etiyopya aslanını, Etiyopya'daki Bale Milli Parkı'nda hem diş, hem de erkek bireyler olarak görüntüleyen ilk kişi oldu.
 • 20 Eylül 2017 17:55 Kore, Türkiye'nin Yardımını Asla Unutmayacak" Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi (KAST) Başkanı Myung-Chul Lee, Kore Savaşı yıllarında Türk askerlerinin de başarıları sayesinde ülkelerinin, Asya'nın önde gelen bir demokrasi ülkesi olduğunu ve bugün dünyanın en dinamik ekonomik güç merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, "Kore...
 • 20 Eylül 2017 14:14 10. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Konferansı" Başladı Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından organize edilen, yerli ve yabancı bilim adamlarının katıldığı "10. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Konferansı" Karabük'te başladı.
 • 20 Eylül 2017 13:46 Hidroana Hidroana" Gözünü Yerli Araç Üretimine Dikti Anadolu Üniversitesi (ANAÜ) Mühendislik Fakültesinden bir grup öğrenci tarafından 2007 yılında kurulan, bugüne kadar hidrojen ve elektrikle çalışabilen 10 araç yapan "Hidroana" takımı, elde ettikleri tecrübeyle Türkiye'nin yerli otomobilini yapacak ekipte çalışmayı istiyor.
 • 20 Eylül 2017 12:12 YÖK'te "Türk Dili ve Edebiyatı Çalıştayı" Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, edebiyat fakültelerinden mezun öğrencilerin yüzde 10'unun KPSS ile Milli Eğitim Bakanlığına atandığını, yüzde 4'ünün ise okutman veya akademisyen olduğunu belirterek, geriye kalan öğrenciler için çözüm bulunması gerektiğini bildirdi.
 • 20 Eylül 2017 03:20 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Açıklaması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Rusya'ya ihracat yapan 16 firmadan 9'u Tarsus'tan çıkmış.
 • 19 Eylül 2017 16:59 Güneş Enerjili Araçlar Avustralya Kıtasını Kat Edecek 30 yıldır gerçekleştirilen uluslararası yarışlarda, 2. ve 3. sınıf mühendislik öğrencilerinin geliştirdiği ve sadece güneş enerjisi ile çalışan araçlar mücadele ediyor.
 • 19 Eylül 2017 16:52 Kadem 3. Girişimcilik Kampı Başvuruları KADEM ve TÜBİTAK MARTEK işbirliği ile başlatılan İnovasyonda Kadın Projesi, III. Girişimcilik Kampı başvuruları başladı.
 • 19 Eylül 2017 15:15 Bartın'da "Bitkilerde Generatif Vejetatif Üretimi" Projesi Bartın Üniversitesi Orman Fakültesinde, TÜBİTAK 22-29 Bilim İnsanı Yetiştirme Programı kapsamında "Bitkilerde Generatif Vejetatif Üretimi" projesi eğitimi başladı.
 • 19 Eylül 2017 14:13 Brisa'nın Desteklediği İtü Ekibi Türkiye'yi Temsil Edecek Brisa'nın Desteklediği İtü Ekibi Türkiye'yi Temsil Edecek Güneş Enerjili Araçlar, Bridgestone Desteğiyle Avustralya Kıtasını Kuzeyden Güneye Kat Edecek
 • 19 Eylül 2017 13:31 Türkiye'nin Siyasal Değer Haritası Açıklanacak Türkiye'nin Siyasal Değer Haritası Açıklanacak Türk siyasetini ve seçmenini anlamak açısından anahtar niteliğindeki projede sona gelindi.
 • 19 Eylül 2017 12:21 Engelli Araçları Engelli Araçları "Akıllanıyor" Dokuz Eylül Üniversitesinde, tekerlekli sandalye kullanan engellilerin ellerine ihtiyaç duymadan, göz ve baş hareketleriyle istediği yere gitmesini sağlayacak "akıllı engelli aracı" geliştirildi.
 • 19 Eylül 2017 11:10 Engelli Araçları "Akıllanıyor" Dokuz Eylül Üniversitesinde, tekerlekli sandalye kullanan engellilerin ellerine ihtiyaç duymadan, göz ve baş hareketleriyle istediği yere gitmesini sağlayacak "akıllı engelli aracı" geliştirildi.
 • 18 Eylül 2017 14:58 Ali Yalçın: Ali Yalçın: "Teog Toptan Lağvedilmemeli, Eksikler Giderilmeli" Ali Yalçın: "TEOG toptan lağvedilmemeli, eksikler giderilmeli" Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: "TEOG'u toptan kaldırmak, yeni bir arayışa sıfırdan girmek eğitimde bu anlamda belli tartışmaları yoğunlaştıracak, öğrencilerde ve velilerde kaygı eşiğini yükseltecektir"...
 • 18 Eylül 2017 13:18 Ali Yalçın: "Teog Toptan Lağvedilmemeli, Eksikler Giderilmeli" Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “TEOG’un toptan lağvedilmemesi, eksik noktalar üzerinde çalışma yaparak, buna ilişkin sorunun yaşandığı kısımlara düzgün çözümleri getirmek gerekir.
 • 18 Eylül 2017 13:00 Geleceğin Bilim İnsanları Bu Kampta Yetişiyor Geleceğin Bilim İnsanları Bu Kampta Yetişiyor Geleceğin bilim insanları bu kampta yetişiyor TÜBİTAK'ın 25. Bilim Olimpiyatları Yaz Kampı Afyonkarahisar'da devam ediyor Dahi çocukların bu yılki hedefi bilim alanındaki yarışmalardan altın madalyalar ile dönmekAFYONKARAHİSAR - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun...
 • 18 Eylül 2017 11:55 6,5 Ayda Model Uydu Yapıp Türkiye Birincisi Oldular 6,5 Ayda Model Uydu Yapıp Türkiye Birincisi Oldular Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan ekip, 6,5 ayda geliştirdikleri model uydu ile Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışmasında Türkiye birinciliği elde etti.
 • 18 Eylül 2017 11:15 6,5 Ayda Model Uydu Yapıp Türkiye Birincisi Oldular Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan ekip, 6,5 ayda geliştirdikleri model uydu ile Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışmasında Türkiye birinciliği elde etti.
 • 17 Eylül 2017 12:41 Ders Zili Necmettin Öğretmensiz Çalacak Ders Zili Necmettin Öğretmensiz Çalacak Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye gelirken Tunceli'de terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırıldıktan sonra katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın ailesi, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde hüzünlü.
 • 17 Eylül 2017 12:07 Ders Zili Necmettin Öğretmensiz Çalacak Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye gelirken Tunceli'de terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırıldıktan sonra katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın ailesi, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde hüzünlü.
 • 17 Eylül 2017 08:23 Kanserle Mücadelede Dna Diziliminde Önemli Buluş Kanserle Mücadelede Dna Diziliminde Önemli Buluş Kanserle mücadelede DNA diziliminde önemli buluş Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.
 • 16 Eylül 2017 15:07 İlköğretim Haftası İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İlköğretim Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.
 • 15 Eylül 2017 16:09 İnovasyonda Kadın Projesi" İnovasyonda Kadın Projesi 3. Girişimcilik Kampı başvuruları başladı.
 • 15 Eylül 2017 15:21 Endüstri 4.0 Endüstri 4.0"Dan, "Toplum 5.0" Endüstrileşme Sürecine Geçiş Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Akben, Endüstri 4.0 sürecini değerlendirdi.
 • 15 Eylül 2017 11:41 Yıldız Teknopark'tan İlk Yerli Elektron Mikroskobu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk Özlü, Yıldız Teknopark standını ziyaret etti.
 • 15 Eylül 2017 11:01 Girişimci Kadınlar - Girişimciliğiyle Bal Sektörünün Kraliçesi Oldu Gıda yüksek mühendisi Aslı Elif Tanuğur'un, oğlunun sağlık sorununa çözüm üretmek amacıyla geliştirdiği propolis özütü ve arı sütü bileşenleri, 3 yılda dünyaya açılan bir markaya dönüştü.
 • 14 Eylül 2017 13:41 Prof. Dr. Yardımcı: Prof. Dr. Yardımcı: "Türkiye'de Devlet Destekli Gdo Çalışmaları Yapılmalıdır" Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yardımcı, GDO ile ilgili Türkiye'de mutlaka bilimsel araştırmaların yapılıp sonuçlarında şeffaf bir şekilde toplumla paylaşılması gerektiğini söyledi.
 • 14 Eylül 2017 12:04 Manyetik Nanoparçacıkların Biyo-medikal Uygulamaları Çalıştayı Gebze Teknik Üniversitesinde (GTÜ) "Uluslararası Manyetik Nanoparçacıkların Biyo-Medikal Uygulamaları" (Bio-Medical Applicatıons of Magnetic Nano-Particles - M-BIO2017) çalıştayı düzenlendi.
 • 13 Eylül 2017 11:38 1,5 Adana 1,5 Adana" Ödüle Doymuyor Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından 2013'te dizayn edilen, 1 liralık enerjiyle yaklaşık 150 kilometre yol alabilen "1,5 Adana" isimli iki kişilik elektrikli otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) düzenlenen 4 yarışta 4 ödül aldı.
 • 13 Eylül 2017 11:15 1,5 Adana" Ödüle Doymuyor Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından 2013'te dizayn edilen, 1 liralık enerjiyle yaklaşık 150 kilometre yol alabilen "1,5 Adana" isimli iki kişilik elektrikli otomobil, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) düzenlenen 4 yarışta 4 ödül aldı.
 • 13 Eylül 2017 10:13 Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ar-Ge Zirvesinde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ar-Ge Zirvesinde Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen 2’inci MMG Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve sergisi, 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 • 13 Eylül 2017 08:39 Liseli Üç Türk Genci Dünya Literatürüne Girdi Robert College'den Baran Abalı, Koç Lisesi'nden Nil Selen Aydın ve Üsküdar Amerikan Lisesi'nden Alara Güler, yaptıkları bilimsel araştırmalarla dünya literatürüne girdi.
 • 12 Eylül 2017 15:01 Cü'nün Projesine Tübitak'tan Destek Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından hazırlanan, "Üçü Bir Yerde: Sağlık, Kültür ve Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi" projesinin TÜBİTAK'tan destek aldığı bildirildi.
 • 12 Eylül 2017 13:53 Tübıtak Şampiyonları Vali Demirtaş'ı Ziyaret Etti Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen ve bu yıl 13. gerçekleştirilen "Alternatif Enerjili Araç Yarışması Elektromobil" kategorisinde birinci olan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Elektromobil takımı öğrencileri, Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ı ziyaret etti.
 • 12 Eylül 2017 11:20 Karaman'da Öğrencilere Fen ve Matematiği Sevdirecek Protokol İmzalandı Karaman'da Öğrencilere Fen ve Matematiği Sevdirecek Protokol İmzalandı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin ortaokul öğrencilerine yönelik projesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokolle hayata geçiyor.
 • 11 Eylül 2017 10:37 Tamamı Yerli Üretim Güneş Arabasıyla Ödül Aldılar Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Solaris Güneş Arabaları Ekibi'nin tasarlayıp geliştirdiği "Demobil 09", TÜBİTAK'ın düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında yerli ürün teşvik ödülünü kazandı.
 • 10 Eylül 2017 12:09 3. Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması Adana'da 3. Ar-Ge Sanayi Akademi Buluşması gerçekleştirildi.
 • 09 Eylül 2017 09:55 Üniversite-sanayi İşbirliği Hem Aydın'a Hem Ülkeye Katkı Sağlayacak Üniversite-sanayi İşbirliği Hem Aydın'a Hem Ülkeye Katkı Sağlayacak Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde ASTİM Organize Sanayi Bölgesinde Aydın’ın önde gelen iş adamlarıyla bir araya geldi.