ATO'dan büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine resepsiyon - Son Dakika
Ekonomi

ATO'dan büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine resepsiyon

ATO\'dan büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine resepsiyon

Ankara Ticaret Odası (ATO), TRAVELEXPO Ankara Fuarı'nda büyükelçiler ve yabancı misyon temsilcilerini ağırladığı bir resepsiyon verdi.

17.11.2023 13:25  Güncelleme: 14:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara Ticaret Odası (ATO), TRAVELEXPO Ankara Fuarı'nda büyükelçiler ve yabancı misyon temsilcilerini ağırladığı bir resepsiyon verdi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhuriyetin ve ATO'nun 100'üncü yılı sebebiyle Başkent'te görev yapan büyükelçiler ile yabancı misyon temsilcilerini ATO'nun "TravelExpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı"nda açtığı stantta konuk etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu'nun da aralarında bulunduğu 50'ye yakın ülkeden büyükelçi ve yabancı misyon temsilcisinin yer aldığı resepsiyonda konuşan Baran, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemini ve Türk milletinin verdiği mücadeleleri hatırlatarak, "O gün sermayesi bile olmayan genç bir ülke olan Türkiye, kıtalar aşan stratejik yatırımlara imza atan, mal ve hizmetleriyle küresel tedarik sisteminde yer alan güçlü bir ülkeye dönüştü. Bugün yakın coğrafyamızda sıkıntılı süreçler yaşanırken, Türkiye güvenli bir liman, bir huzur adası olarak varlığını sürdürüyor" diye konuştu.

Baran, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına da değinerek, "İsrail'in Gazze'yi hedef alarak başlattığı ve daha sonra tüm Filistin topraklarına yönelik olarak genişlettiği, çok sayıda masum çocuk, kadın ve yaşlı sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıları esefle kınıyoruz" diyerek, bölgede kalıcı barışın tesis edilebilmesi için uluslararası kuruluşları göreve davet etti.

"Ankara sizin de eviniz"

Cumhuriyet'in bağımsızlık ruhunu yansıtan Başkent'te Cumhuriyet'in ve Ankara Ticaret Odası'nın ikinci yüzyılına başlamanın heyecanını taşıdıklarını anlatan Baran, "Binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyetin yaşam sürdüğü Ankara'mız, Cumhuriyetimizin başkenti, Ankara Ticaret Odamızın ve 130'u aşkın ülke büyükelçiliğinin merkezi. Bu nedenle Ankara sadece bizim değil, siz saygıdeğer büyükelçilerimizin, diplomasi temsilcilerimizin de evi" dedi.

Bir asırlık sürede reel sektörün sesi görevini üstlenen ve iktisadi gelişime öncülük eden Ankara Ticaret Odası olarak yeni başarılar yazmak hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Baran, Ankara'nın eğitimde, sağlık, kongre ve fuar turizminde Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Baran, "Ankara ekonomisinin ağırlığı hizmet sektöründe. Bugün içinde bulunduğumuz fuarın konusu olan turizm, ekonomimizin yüzde 70'ten fazlasını oluşturan hizmet sektörünün en önemli unsurları arasında yer alıyor" dedi.

Üniversite, kamu ve özel hastaneleriyle Ankara'nın sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hizmet verdiğini ifade eden Baran, "Başkent yüksek teknolojili sağlık hizmetleri, yetişmiş insan gücü ve teknolojik altyapısı ve maliyetleri itibarıyla sağlık turizmi için avantajlı durumda. 52 hastane, 25 özel tıp merkezinin de aralarında olduğu 376 merkezle verdiğimiz hizmetlerden yararlanan sağlık turisti sayısı her geçen gün yükseliyor. 2019 yılında 100 bin hastayı ağırlayan Başkentimiz geçen yıl yaklaşık 350 bin yabancı hastayı konuk etti" ifadelerini kullandı.

"Ankara insanlık tarihine ışık tutuyor"

Ankara'nın tarihi ve kültürel miraslarıyla da önemli bir şehir olduğunun altını çizen Baran, "Ankara'nın binlerce yıllık geçmişi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi dahil olmak üzere 77 ayrı müzeyle insanlık tarihine ışık tutuyor. Bunlardan biri Polatlı ilçemizde yer alan Gordion Antik Kenti. Aynı şekilde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren bir diğer değerimiz de Ahi Şerafeddin Camii. Bir diğer adı Aslanhane olan bu cami de ahşap direkleri ve sütunlarıyla 800'lü yıllardan kalan çok önemli bir değerimiz. Yani Ankara tam anlamıyla üstü örtülü bir hazine" ifadelerine yer verdi.

"Direkt uçuşlar için farkındalık"

Dünyanın yaklaşık 35 destinasyonuna Ankara'dan direkt ulaşımın mümkün olduğunu belirten Baran, İstanbul aktarmalı olarak da tüm kıtalara ulaşımın mümkün olduğunu söyledi. Baran, "Ankara Ticaret Odası olarak uzun zamandan bu yana direkt uçuşlar konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyor ve yeni destinasyon taleplerinde bulunuyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz TravelExpo, Ankara'nın çekici özelliklerini ziyaretçilere tanıtırken, farklı ülke büyükelçiliklerin açtıkları stantlarla yabancı ülkeleri ve onların turizm potansiyelini de bize tanıtacak. Ankara Ticaret Odası olarak bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor ve uluslararası turizm endüstrisinin temsilcileriyle, seyahat meraklılarıyla ve iş birliği yapmak isteyen herkesle bu fuarda buluşmayı dört gözle bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Resepsiyonun kapanışında Devlet Modern Dans Topluluğu tarafından "Anadolu'dan Esintiler" gösterisi ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından "Gelenekten Geleceğe Defilesi" sunuldu.

Resepsiyona 50 ülkenin misyon temsilcileri katıldı

ATO Başkanı Baran'ın ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleriyle birlikte ev sahipliği yaptığı resepsiyona aralarında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, İtalya, Çin, Brezilya, Avusturya, Ukrayna, Belarus, Macaristan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Makedonya, Arjantin, Polonya, Sırbistan, Pakistan, Hindistan, Angola, Arnavutluk, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Estonya, Etiyopya, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Kolombiya, Lübnan, Moğolistan, Panama, Slovakya, Tanzanya, Venezuela, Vietnam, Zambiya, Uruguay'ın da yer aldığı yaklaşık 50 ülkenin misyon temsilcisi katıldı. Resepsiyona ayrıca Sağlık Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, rektörler, diplomatlar ve STK temsilcileri de katıldı. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi ATO'dan büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine resepsiyon - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.


Advertisement