Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 12 Absürt Çekim Hatası - Son Dakika

Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 12 Absürt Çekim Hatası

06.11.2017 07:47

Yeşilçam filmlerinde, sinemaya gönül vermiş olan sinema emekçilerimiz oldukça zor şartlar altında, düşük bütçeler, kısıtlı imkanlarla ellerinden geleni yapmış ve bize çok naif bir sinema mirası armağan etmişlerdir. Özellikle bu filmlerin bir başından bir sonundan çekildiğini düşünürsek ufak tefek tutarsızlıkların olması hoş görülebilir...

1
'Yüz Numaralı Adam'
Yüz Numaralı Adam
Senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini Osman F. Seden'in üstlendiği, 1978 yapımı 'Yüz Numaralı Adam' filmindeki hata fark edildi.

2
Reklam sözleşmesi imzalanıp basın duyurusu yapılması sahnesinde eve gazeteci ve televizyoncular gelmiştir.

3
Usta oyuncu Kemal Sunal, Şaban rolünde babasıyla konuşurken arkada fotoğraf çeken bıyıklı gazeteci fotoğraf makinesinin lens koruma kapağını çıkarmadan fotoğraf çekmektedir.

4
'Yüz Numaralı Adam'
Yüz Numaralı Adam
Ayrıca Kemal Sunal'ın berber dükkanında çalıştığı sahnede film çekimini izleyen insanlar kamera açısına girerler. Ayrıca Kemal Sunal'ın berber dükkanında çalıştığı sahnede film çekimini izleyen insanlar kamera açısına girerler.

5
6
'Banker Bilo'
Banker Bilo
Başrollerinde Şener Şen, İlyas Salman ve Meral Zeren'in yer aldığı 'Banker Bilo' filminde bir çekim hatası göze batıyor.

7

Meral Zeren ile Şener Şen'in bir sahnesinde yönetmen Ertem Eğilmez'in kafası kısa süreliğine kadraja giriyor. Ertem Eğilmez kazara da olsa bir cameo hatırası bırakmış oluyor.

8
'Savulun Battal Gazi Geliyor'
Savulun Battal Gazi Geliyor
Natuk Baytan'ın yönettiği Savulun Battal Gazi Geliyor filminde, Cüneyt Arkın'ı tutan çelik ip net bir şekilde görülüyor.

9
'Sultan'
Sultan
Kartal Tibet'in yönettiği Sultan filminde Bulut Aras ve Adile Naşit'in karşılıklı oynadığı bir sahnede ilk önce Adile Naşit'i başı açık bir şekilde görüyoruz.

10
Akarak devam eden sahnenin bir sonraki planında ise Adile Naşit'in baş örtüsü sıkı sıkıya bağlanmış şekilde görülüyor.

11
'Tarkan Viking Kanı'
Tarkan Viking Kanı
Kartal Tibet'in muhteşem peruğu ve süper minisiyle canlandırdığı Tarkan karakterinin meşhur dev, canavar ahtapot sahnesini çoğunuz hatırlarsınız.

12
İlk sahnesi deniz kenarında çekildikten sonra, Tarkan'ın su altında canavarla boğuşma sahnesi ise bir otel havuzunda çekilmiştir.

13
Ve sahnede bir kadraj hatası sonucu çok kısa bir süre “denizde” havuz duvarlarını izlemek durumunda kalıyoruz.

14
'Bir Teselli Ver'
Bir Teselli Ver
Orhan Gencebay, “Bir Teselli Ver” filminde arka koltukta araba kullanarak yine tabuları yıkıyor, ne de olsa hatasız kul olmaz.

15
'Gülşah Küçük Anne'
Gülşah Küçük Anne
1976 yapımı 'Gülşah Küçük Anne' filminde o dönemin çocuk oyuncusu Gülşah Soydan ve Ayşen Gruda'nın eve girdiği sahnede bir set çalışanını görmek mümkün.

16
Sahne ilerleyince, odada bulunan aynadan yansıyan bir kameraman görüyoruz.

17
'Üç Kağıtçı'
Üç Kağıtçı
Yönetmenliğini Natuk Baytan'ın yaptığı 1981 yapımı 'Üç Kağıtçı' filminde Sabahat Işık'ı aynı sahnede iki farklı kıyafet ile görüyoruz.

18
'Şahane Züğürtler'
Şahane Züğürtler
Başrolünde Ayhan Işık'ın yer aldığı 'Şahane Züğürtler' filminin bir sahnesinde, arabadan yansıyan görüntüde çekimi izleyen bir kişi görülüyor.

19
'Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı'
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
'Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı' filminde çocuklar okuldan atılmasın diye Hafize Ana'nın, Semra Hoca'yı ikna turları sırasında bir çekim hatası yaşanıyor

20
Sahne ilerledikçe kadraja giren bir set işçisi net bir şekilde görülüyor.

21
'Banker Bilo'
Banker Bilo

Ertem Eğilmez'in yönettiği 'Banker Bilo' filminde üçkağıtçılığı kralından öğrenen Bilo, kendisini defalarca kazıklayan Maho'nun sahip olduğu holdingi eline geçirmeyi başarır.

22
Ancak sonraki sahnede makamında otururken duvardaki ilanda hala Mahmut Holding yazdığı dikkat çekmektedir.

23
'Katma Değer Şaban'
Katma Değer Şaban
Başrolünü Kemal Sunal'ın oynadığı 1985 yapımı 'Katma Değer Şaban' isimli filmde peşi sıra olan sahneler arasında Şaban'ın saçlarındaki boya yok oluyor.

24

Şaban ile karşılaşma sahnesi ve sokağa gelme sahnesinde boyalı olan saçlar eve girince boyasız (siyah renkli) oluyor.

Şaban ile karşılaşma sahnesi ve sokağa gelme sahnesinde boyalı olan saçlar eve girince boyasız (siyah renkli) oluyor.

25

YORUMLAR
500

Son Dakika Yeşilçam Filmlerinde Gözden Kaçan 12 Absürt Çekim Hatası - Son Dakika Magazin


Advertisement