Son Dakika Haberleri: Yeşilçam'ın Yetenek Abidesiydi, Kıymeti Hiç Bilinmedi!

Yeşilçam'ın Yetenek Abidesiydi, Kıymeti Hiç Bilinmedi!

26 gün önce

Kibar Feyzo'dan Kapıcılar Kıralı'na, Yeşilçam'ın en sevilen filmlerinde hep onun imzası vardı. Resim, şiir ve heykel konusundaki inanılmaz yeteneğinin yanı sıra, birçok başarılı filmin senaristliğini üstlendi fakat adı görmezden gelindi. İşte, Yeşilçam'ın yetenek abidesi İhsan Yüce ve başarılarla dolu yaşam öyküsü...

1
Yazar Barış Zeren'in 'Dayım İhsan Yüce' isimli kitabı, Yeşilçam'ın maharetli ismi İhsan Yüce'nin hayatına tutulan önemli bir ışık.
2
Kafkasya Dağıstan göçmeni yedi çocuklu ailenin üç oğlundan biri olan İhsan Yüce, 23 Ocak 1929 yılında Elazığ'da doğdu. Lise ve yüksek öğrenimini İzmir'de tamamladı.
3
Kariyer hayatının ilk dönemlerinde özel şirketlerde muhasebecilik yaptı fakat mutlu olmadığını anlayınca tiyatroya yöneldi. Ancak, başarılı oyunlara imza attığı halde, tiyatroların ömrü çok uzun olmadı.
4
İlk sinema deneyimi 'Altın Yumru' ile başlayan Yüce, yaklaşık 150 filmde rol aldı.
5
Usta isim, 28 film senaryosu yazdı ve 6 filmde yönetmen koltuğuna oturdu.
6
Hayat Cehennemi filminin hem senaristi hem yönetmeni olan Yüce, aldığı ödüllerle, Türk sinema tarihinde önemli bir yer kaplar.
7
Yeşilçam'da başlayan erotik film furyasıyla, ekmek parası uğruna Zımbala Behçet ve Ye Beni Mahmut gibi birçok erotik filmin senaryosunu yazdı.
8
Türk toplumunun unutulmazları arasında olan Kapıcılar Kıralı ve Kibar Feyzo filmlerininde senaristliğini üstlenen Yüce, bu filmlerle toplumsal, dinsel ve siyasal eleştirilerde bulundu.
9
Yüce'nin Kibar Feyzo'yu oluşturma hikayesi ise bir hayli ilginç... Başarılı oyuncu, öykü yazarı Osman Şahin'in Yel Değirmeni kitabında yer alan Fareler öyküsünü, özgün diyaloglarla senaryoya uyarladı ve ortaya bir başyapıt olan Kibar Feyzo filmi çıktı.
10
Köyden şehre inince grev ve sendika gibi kavramlarla tanışan Feyzo, espirili diyalogları ve Kemal Sunal'ın muazzam oyunculuğuyla Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi...
11
Resim, heykel ve şiir alanında da oldukça yetenekli olan Yüce'nin, şiirlerini ''Şairlere saygısızlık olur'' deyip, hiç yayınlamadığı söyleniyor.
12
1991 yılında Salacak'ta ailesiyle yaşadığı evde, kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yuman Yeşilçam emektarı İhsan Yüce, Karacahmet Mezarlığı'nda yatıyor.
13
14
15
16
17
18
Haber Yayın Tarihi : 24.03.2019 03:08 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bilim İnsanları Açıkladı: Köpekler Sakallı Erkeklerden Daha Temiz Paskalya Bayramı'nı Kutlayan İngiliz Gençleri, Eğlencenin Dozunu Fena Kaçırdı! Festivalde Kendinden Geçen Ünlü Fenomen, Sosyal Medyada Alay Konusu Oldu! İngiliz Cinsel İlişki İşçisi: Beni Sevgililerine Hediye Ediyorlar! Yüzyılın En Ünlü Diktatörü Olan Hitler'in, Hiç Bilinmeyen Fotoğrafları Ortaya Çıktı!