Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'yi açıkladı: Mahinur Özdemir Göktaş Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'yi açıkladı: Mahinur Özdemir Göktaş Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu

Son Güncelleme: 03.06.2023 23:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de yemin etti ve ardından Anıtkabir'i ziyaret etti. Göreve başlama töreninde dünyanın pek çok ülkesinden devlet başkanlarına seslenen Erdoğan, yeni Kabine'yi açıkladı. Türk asıllı Belçikalı eski siyasetçi Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı.

Seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de yemin etti. TBMM'nin ardından Anıtkabir'i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sonraki durağı Beştepe oldu. Göreve başlama töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın pek çok ülkesinden devlet başkanlarına seslendi. Bir kez daha kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen yeni Kabine'yi açıkladı.

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir dönem daha görevlerine devam ederken, yeni Kabine'nin tek kadın bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu. Göktaş ile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevini üstlendi.

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ KİMDİR?

Mahinur Özdemir Göktaş 1982 yılında Brüksel'de dünyaya geldi. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesinde tamamlayan Göktaş, 2009'da Avrupa'nın ilk başörtülü milletvekili olarak Brüksel Parlamentosuna seçildi.

2019'a kadar Brüksel Parlamentosu Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanvekilliği, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekilliği görevlerini sürdüren Göktaş, siyasi kariyeri boyunca kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet ve fırsat eşitliği konularında hem Brüksel parlamentosunda hem de sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı.

Ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadelede aktif rol üstlenen Göktaş, 2015'te 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi ve görevini bağımsız milletvekili olarak sürdürdü. Belçika'da yaptığı çalışmalardan dolayı 2019'da Kral Leopold Devlet Nişanı'na layık görülen Göktaş, 2020'de Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

2019'dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevlerini sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor. Göktaş, evli ve 2 çocuk annesi.

Yeni Kabine şöyle:

Alper Kızıltepe
Alper Kızıltepe
Sondakika.com - Politika

Son Dakika Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'yi açıkladı: Mahinur Özdemir Göktaş Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu - Son Dakika


Advertisement