Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı - Son Dakika

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

09.02.2015 13:41

İsviçre'de dünyanın en büyük ikinci bankasındaki hesaplar ortaya döküldü... Türkiye'den 3 bin 105 kişiye ait hesaplardaki para 3,48 milyar dolar.

İsviçre bankalarındaki gizli hesap bilgileri internete sızdı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkenin İsviçre'deki HSBC bankasına ait bilgileri, "SwissLeaks" adıyla internette yayınlandı.

ÖNEMLİ İSİMLER

Dünyanın en büyük bankalarından HSBC'nin İsviçre'deki özel bankacılık hesaplarına dair kritik bilgiler 2007 yılında Fransız polisine sızdırılmıştı. Skandalda dün gece saatlerinde yeni bir boyut ortaya çıktı. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu bu hesapların kimlere ait olduğunun detaylarını açıkladı. Buna göre söz konusu tarihlerde Türklerin İsviçre'deki hesaplarındaki mevduatın toplam değeri 3.5 milyar dolardı. Gizli hesaplardaki toplam mevduatın ise o tarihlerde 100 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

VERGİ KAÇIRANLAR VE SERVETLERİNİ GİZLEYENLER

Guardian, dünyanın ikinci en büyük bankası HSBC'nin İsviçre kolunun, farklı ülkelerden binlerce varlıklı müşterisinin vergiden kaçmasına ve paralarını gizlemesine yardımcı olduğunu yazıyor. Gazete, bu belgelerin Guardian, BBC, Le Monde ve merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun ortak çabasıyla ele geçirildiğini belirtiyor.

BİREYLERE KAPI AÇIYOR

Guardian, 2005-2007 yıllarını kapsayan dosyaların, toplam hacmi 120 milyar dolara yaklaşan 30 binden fazla hesaba ışık tuttuğunu, bankanın bu dönemde, müşterilerinin düzenli olarak çoğunlukla döviz olmak üzere yüksek miktarlarda nakit çekmesine izin verdiğini, varlıklı müşterilerine Avrupa'daki vergilerden kurtulmasına sağlayacak hesaplar açtığını kaydediyor. Gazete ayrıca, bankanın bazı beyan edilmemiş "kara hesapların" yerel vergi makamlarından gizlenmesine yardımcı olduğunu, uluslararası suçlulara, yolsuzluğa karışmış iş insanlarına ve yüksek risk grubundaki bireylere kapı açtığını yazıyor.

3.105 TÜRK'ÜN HESABI VAR

Türklerin İsviçre'deki hesaplarındaki mevduatın toplam değeri 3.5 milyar dolardı. Araştırmaya göre bankadaki hesaplarında en çok parası olan Türk'ün 263.7 milyon doları bulunuyor. 2007 yılında sızdırılan rapora göre 3.105 müşterinin 4.584 banka hesabı var. Rapora göre Türkiyeli müşterilerin 3.5 milyar dolarlık mevduatı bankada hesabı olan 188 ülke arasında 23'üncü. En çok para 31.2 milyar dolar ile İsviçreli müşterilerde bulunuyor. MİT eski yöneticisi Kaşif Kozinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsviçre'deki 8 gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu ileri sürmüştü.

BANKA KABUL ETTİ

Guardian'a göre, merkezi Londra'da bulunan HSBC, sızdırılan belgelerle ilgili olarak "geçmişteki mevzuata uyum ve denetim hatalarını" kabul etti ve o dönemde bankada kararların daha çok ülke bazında alındığını, 2011'den sonra İsviçre'deki uyum standartlarının yükseltildiğini duyurdu. Açıklamada, 2007'den sonra İsviçre'de HSBC'nin standartlarına uymayan birçok kişinin hesabının kapatıldığı, bu süre içinde müşteri tabanının yüzde 70 oranında küçültüldüğü belirtildi.

GİZLİ HESAPLARDAN BAZILARI

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli <a class='keyword-sd' href='/banka/' title='Banka'>Banka</a> Hesapları İnternete Sızdı

Aliko Dangote ( Bloomberg'e göre Afrika'nın en zengin adamı)

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

Diego Forlan (Dünyaca ünlü futbolcu)

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

Karekin II (Ermeni Ortodoks Kilisesi Lideri)

INTERPOL'ÜN ARADIĞI SUÇLU DA INTERPOL BAŞKANI DA LİSTEDE

Listedeki dikkat çeken ayrıntılardan biri ise HSBC'nin hem Interpol'ün aradığı bir kaçakçı hem de Interpol'deki üst düzey yetkilinin kirli işlerine aracı olması. Interpol'ün en çok arananlar listesinde bulunan elmas kaçakçısı Mozes Victor Konig ve Kenneth Lee Akselrod'un da HSBC'de banka hesabı bulunuyor. Ayrıca Interpol'e bağlı Daha Güvenli Bir Dünya Vakfı Başkanı Elias Murr'un da HSBC'de 42 milyon dolarlık hesabı var.

ÇOCUK ASKERLERE SİLAHIN HESABI

HSBC'de hesabı bulunan en tartışmalı isimlerden biri Katex Mines Guinee (Katex Mayınları) .. 2003'teki bir BM raporuna göre Katex Mayınları şirketi, Gine Savunma Bakanlığı'nın kontrolündeki bir silah şirketi. BM raporu, bu şirketin 2003'teki iç savaşta Liberya'daki çocuk askerlere silah sattığını ortaya koymuştu. BM raporu 2003'te yayınlanıp, şirketin çocukları silahlandırdığı ifşa edilmişken sonraki 3 yıl boyunca Katex Mines'ın HSBC'deki hesabında 7,14 milyon dolar biriktiği dikkat çekiyor.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

Ortaya dökülen belgelerde, ünlü fubolcu Diego Forlan, Formula 1'in efsane pilotlarından Michael Schumacher, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Fas Kralı, Suudi Arabistan prensi Bender, ünlü model Elle MacPherson gibi isimler var. Ayrıca Çin'de 1989'daki Tiananmen Meydanı katliamının başsorumlularından Çin Başbakanı Li Pen'in kızı Li Şiaolin, Hong Kong Yüksek Mahkmesi'nden yargıç Joseph Fok, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'in kuzeninin eşi de HSBC üzerinden vergi kaçırmış.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

ÜRDÜN KRALI 2. ABDULLAH

Abdullah 2006'dan bu yana HSBC müşterisi. 2004'te sarayın kıdemli çalışanlarından birinin adına açılmış bir hesabın da Kral Abdullah'la bağlantısı var. Bu hesaba bağlanmış üç farklı hesap daha bulunuyor. 2006-2007 döneminde hesaptaki para 41,8 milyon dolardı. Sızan belgelerde Kral Abdullah'ın, başkası adına açılmış bu hesapla ilişkisinin ne derece olduğu belirtilmemiş.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

SUUDİ PRENS BANDAR

Prens Bender, Haziran 1999'da HSBC müşterisi oldu ve dört hesapla bağlantısı var. Bunlardan 2005'te açılan "Kafinvest İşletme Limitedi" hesabı Bandar'a ait. Diğer üç hesapta 2006-2007 yılları arasında bulunan para 15,6 milyon dolar. Üç hesaptan ikisi 2000 yılında kapandı, birinde ise sıfır bakiye var.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

RAMİ MAHLUF

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in kuzeni Mahluf'un HSBC'deki en az 18 hesapla bağlantısı var. Bu hesapların da toplam değeri 27,5 milyon dolar olan 14 farklı hesapla bağlantısı bulunuyor. (2006-2007 yılları arasında) 14 hesaptan üçü Mahluf'a ait. Bu hesaplardan, Polter A.Ş. ve Lorie Limited Şirketi, 1999'da açıldı 2004'te kapandı. Drex Teknolojileri A.Ş., Lüksemburg'ta kayıtlı. 2012 yılında ABD, Kanada ve AB tarafından yaptırım uygulanmış.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

LİSTEDE İSMİ OLAN TÜRK

HSBC'nin hesaplarında şu ana kadar ismiyle yer alan Türk işadamı Selim Alguadiş. Alguadiş EKA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaparken 2009 yılında İran ve Libya'ya nükleer santral parçaları sattığı için ABD tarafından mali kara listeye alınmıştı. Alguadiş hesabının varlığını doğruladı.

Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı

ELLE MACPHERSON AVUSTRALYALI MODEL

Elle MacPherson'un, HSBC'de açılmış yedi hesapla bağlantısı var. Bunlardan beşi MacPherson'a ait. Diğer iki hesap "Elle MacPherson Sermaye A/C" ve "Elle MacPherson Gelir A/C" adlarıyla açılmış. Ancak bu hesaplarla bağlantısının ayrıntıları net değil. 2006-2007 yıllarında yedi hesaptan dördünün toplam 12,2 milyon dolarlık 25 ayrı hesapla ilişkisi vardı. 25 hesaptan üçü MacPherson'a ait ve 2000, 2001 ve 2004 yıllarında kapatılmış. (Kaynak:Guardian-Hürriyet-Cumhuriyet)

Bakan Nebati: 'Türkiye bugün akaryakıtta AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergi alan ülkedir' Bakan Nebati: 'Türkiye bugün akaryakıtta AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergi alan ülkedir' Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Slovenya ile) Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda... Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Slovenya ile) Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda... Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Slovenya ile) Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda... Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(Slovenya ile) Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci dahil her alanda...
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Ekonomi Türkiye'yi de Karıştıracak! Gizli Banka Hesapları İnternete Sızdı - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement