Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti - Son Dakika

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti

02.01.2012 16:38
Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti, System.String[]

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırıma ilişkin dilekçeyi oylamaya sundu.

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırıma ilişkin dilekçeyi oylamaya sundu. Cezayir Soykırımı, oybirliğiyle kabul edildi.

22 Aralık tarihinde Fransız Parlamentosu'nda sözde Ermeni Soykırımı'nı inkarı suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından Edirne İl Genel Meclisi üyeleri harekete geçti. Fransa'nın 1945 yılında yaptığı soykırımın kabul edilmesi için hazırladıkları dilekçe bugün yapılan toplantıda gündeme alındı. İl Genel Meclis Başkanı Nüsret Uybaş, Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırımın kabul edildiğini söyledi. Dilekçe üzerine söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Gezmiş, Fransa'nın 22 Aralık günü Fransa Parlamentosu tarihe kara leke düşürecek bir karar aldığını belirtti. Fransa'nın 1945 yılında Cezayir'de bir soykırım girişimin bütün tarihçiler ve dünya tarafından bilindiğini anlatan Geçmiş, "Bir buçuk milyon insanı katlettiler. Adeta Cezayir'deki insanların soyunu kurutmaya girecek kadar linç içerisinde oldular. Bu utanmaz tavırlarını bir kenara bıraktılar. Türkiye'de hiç olmamış, küçük, münferit olayları bir soykırım gibi nitelediler. Hiç kimseyi inandıramadılar, kendi parlamentolarını inandıramadılar. 550 kişilik parlamentoda 40 kişinin oyu ile gündeme aldılar." dedi.

Türkiye olarak tarihlerinden övünç duyduğunu ifade eden Geçmiş, alınan kararı protesto ettiklerini kaydetti. İl Genel Meclis Üyesi Ali Soydan ise Almanya'da insanların yakıldığı fırınların Fransızlar tarafından Cezayir'de kurulduğunu dile getirdi. Fransız uçaklarının bombardumanı askerlerinin açtığı ateş sonucu on binlerce Cezayirli'nin hayatını kaybettiğini vurgulayan Soydan, ölen insanların bu fırınlarda yakıldığını dile getirdi.

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti
Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir Soykırımını Kabul Etti - Son Dakika


Son Dakika

ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi TRT spikerinden sosyal medyaya bomba gibi düşen Mesut Özil sorusu Arınç'tan saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ'la ilgili açıklama: Bu kişileri azmettirenler asli failler gibi yargılanmalı Belçika'da bir kişi koronavirüs aşısı olduktan 5 gün sonra öldü Hesabındaki paralar buhar olunca Ebru Polat, çılgına döndü! Gerçek sonradan ortaya çıktı 8 bin korona aşısının yapıldığı hastanenin başhekimi konuştu: En fazla omuz ağrısı ve tansiyon düşüklüğü ile karşılaşıyoruz Biden 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nı açıkladı! Altın fiyatları hareketlendi