Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur - Son Dakika
Politika

Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun İstanbul'da karıştığı ve motokurye Yunus Emre Göçer'in hayatını kaybettiği kaza ile ilgili yöneltilen soruya yayın sırasında "Gündem Filistin" yanıtını verdi. Görüntülerin gündem olması sonrasında konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Tunç, "Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur. Motokurye kardeşimizin hak ve hukukunu korumak için, sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı titizlikle takip edeceğimizi hatırlatmak isteriz" dedi.

11.12.2023 01:33  Güncelleme: 08:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir etkinlik çıkışında muhabirin Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlunun İstanbul'da karıştığı ve motokurye Yunus Emre Göçer'in hayatını kaybettiği kazayla ilgili sorusuna "Gündem Filistin" yanıtını verdi. Konunun kamuoyunda geniş yankı uyandırması üzerine açıklama yapan Bakan Tunç, "Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur. Motokurye kardeşimizin hak ve hukukunu korumak için, sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı titizlikle takip edeceğimizi hatırlatmak isteriz" ifadelerini kullandı.

BAKAN TUNÇ'TAN "GÜNDEM FİLİSTİN" YANITI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Fox muhabirinin Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkında sorduğu soruyu, "Gündem Filistin arkadaşım" diyerek cevaplamaması dikkat çekti. Muhabirin, "Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu…" diye başlayan sorusunu kesen Tunç, "Gündem Filistin… Bakın gündem Filistin… Tamam mı?" derken, muhabirin soruyu sürdürmesi üzerine "Gündem Filistin arkadaşım… Arkadaşım Filistin bak…" diye çıkıştı.

TUNÇ GÖRÜNTÜ GÜNDEM OLUNCA AÇIKLAMADA BULUNDU

Görüntülerin gündem olması üzerine açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından "Adalet Bakanı Tunç'tan 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusuna 'Gündem Filistin' dedi" haberleri hakkında paylaşım yaptı.

"BU TAM ANLAMIYLA BİR DEZENFORMASYONDUR"

Bakan Tunç yaptığı paylaşımda, "Bu tam anlamıyla bir dezenformasyondur. Bir gün önce Fox muhabirinin Ankara'daki aynı konudaki sorusuna 'Sıfatı ne olursa olsun kanun önünde herkes eşittir, olayı tüm yönleri ile soruşturacağız' şeklindeki cevabımızı bildikleri halde; bu kez İstanbul'da Filistin ile ilgili bir programda kalabalığın arasından uzattığı mikrofonla ne dediğini duyamadığım yine Fox Tv muhabirine 'Şu anda Filistin ile ilgili programdayız' şeklindeki cevabımın çarpıtılarak yayılmak istenmesi tam bir dezenformasyon olup iyi niyetli bir tutum olmadığı açıktır. Vefat eden motokurye kardeşimizin hak ve hukukunu korumak için, sorumlular hakkında gerekli soruşturmayı titizlikle takip edeceğimizi tekrar hatırlatmak isterim" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur

NE OLMUŞTU?

Kennedy Caddesi, Avrasya Tüneli çıkışı Zeytinburnu istikametinde 30 Kasım Perşembe günü öğlen saatlerinde meydana gelen kazada motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer (38)'in kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un kullandığı 06 CD 4581 plakalı otomobil çarpı. Çarpmanın etkisi ile yola savrulan Göçer ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen 6 Aralık'ta hayatını kaybetti.

Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur

KAZADA KUSURLU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Mohamud hakkında dün yurt dışına çıkış yasağı koyarak kurye Göçer'in ölümünden sonra polisin kaza tutanağında kusurlu olmadığı belirtilen Mohamud hakkında yeni bir değerlendirme için dosyayı bilirkişiye göndermişti. Adli trafik bilirkişisi tarafından hazırlanan ve savcılığa dün sunulan raporda, Yunus Emre Göçer'in kusuru olmadığı, Somali cumhurbaşkanının oğlunun kusurlu olduğu belirtilmişti.

Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur

YAKALAMA KARARI ÇIKTI AMA YURT DIŞINA KAÇTIĞI TESPİT EDİLDİ

Bilirkişi raporunun ardından soruşturmayı yürüten savcılık, şüpheli Mohamed Hassan Sehıkh Mohamud hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçu kapsamında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Savcılık talebinde, "5271 sayılı CMK'nın 98/1. maddesi uyarınca şüpheli hakkında yakalama emri düzenlenerek yakalandığında 24 saat içerisinde savcılıkta hazır edilerek ifadesinin alınması, ifadesi alındıktan sonra da serbest bırakılmayarak soruşturmayı yürüten savcının sevk durumunu değerlendirmesi" yer aldı.

Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur

Yakalama kararının ardından Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un Ataşehir'deki adresine polis gitti. Ancak Mohammed Hassan Shekh Mohamud adresinde bulamadı. Yapılan tespitler sonrası Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un 2 Aralık'ta yurt dışına çıktığı belirlendi.

Adalet Bakanı Tunç: \'Somali Cumhurbaşkanı\'nın oğlu\' sorusu dezenformasyondur
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Adalet Bakanı Tunç: 'Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu' sorusu dezenformasyondur - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • Serkan Basar: işine gelmeyince insanın tipik numaralarındandır konuyu değiştirmek 126 10 Yanıtla
 • Mehmet Aydın: Bu ülkenin evlâdının canının hesabı sorulunca dezenformasyon oluyor demek yazıklar olsun gerçekten 116 8 Yanıtla
 • Hakan Uzuner: Gündem filistin diye diğer yapılan haksızlıkları bir tarafımı bırakacağız. Senin vazifen bu soruya da cevap vermektir. Böyle görmemezliğe gelmek değildir.... 114 7 Yanıtla
 • adalet icin: Hala bunlara oy veren kitleye sormak lazım vicdanınız rahatmı o kurye sizin evladınız olabilir di yarın sizin evladınızın kardeşinizin yada sizin başınıza böyle bişey geldiğinde adalet arayabilecekmisiniz 97 5 Yanıtla
 • mustafa kemal ünal: İşine gelmedi mi dezenformasyon oluyor her konu 61 0 Yanıtla
 • Gerçek Aşk: Cezaevlerinde yatacak yer bırakmadınız 48 0 Yanıtla
 • Zeynep Yedidağ: Hayatını kaybeden sizin çocuğunuz olsa sonuç yine böyle mi olurdu?Bu adama sorulacak tek soru bu! 30 0 Yanıtla
 • Unutan Unutan: Baştan aşağı batağa batmışız hangimiz neyimiz doğru insanlık yok kör tuttuğunu şediyor derler ya 2 0 Yanıtla
 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

 • Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı
  01:45 Haiti'de Silahlı Çeteler Hapishaneyi Basarak Binlerce Mahkumu Serbest Bıraktı

  Haiti'nin başkenti Port-Au Prince'te silahlı çeteler, başlıca hapishaneyi basarak binlerce mahkumu serbest bıraktı. Firar eden mahkumlar arasında, Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise'nin öldürülmesiyle suçlanan çete üyeleri de bulunuyor. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda artış göstermiş olup, çeteler başkentin büyük bir kısmını kontrol altında tutuyor. Bu olaylar sonucunda dört polis memuru öldü, beş kişi yaralandı. Haiti'de çete şiddeti nedeniyle son bir yılda 8400'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 • İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi
  01:39 İskeçe Şehir Sempozyumu düzenlendi

  Batı Trakya'da, İskeçe Müftülüğü tarafından düzenlenen İskeçe Şehir Sempozyumu'nda İskeçe'nin siyasi tarihi, gelenek ve görenekler, eğitim, dini kurumlar ve Osmanlı dönemine ait mezar taşları gibi konular ele alındı. Sempozyuma Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu, İskeçe Müftüsü, Türk azınlık temsilcileri ve soydaşlar katıldı. Yapılan sunumlar kitaplaştırılacak ve şehrin önemine vurgu yapan konulara yoğun ilgi gösterildi.

 • Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış iddiası doğru değil
  00:13 Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış iddiası doğru değil

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, 'Sığınmacılar Ankara'da bir evi yakmış' iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Yangın ihbarı üzerine olay yerine intikal eden emniyet birimleri, eski eşyaların yandığı ancak herhangi bir yaralanma veya çevreye sirayetin olmadığını tespit etti. Konuyla ilgili tahkikat başlatıldı.


Advertisement