Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim - Son Dakika
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fahiş fiyatlarla mücadele edileceğini duyurması sonrasında Ticaret Bakanlığı ekipleri, İstanbul, Samsun, Antalya, Gaziantep ve Çanakkale'de restoran ve kafelerde tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması uygulamasına ilişkin denetimler gerçekleştirdi. Denetimlerde, fiyat tarifelerinin tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulup konulmadığı incelendi.

25.04.2024 11:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya konacağını belirterek, "Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" ifadelerini kullanmıştı.

BAKANLIĞA BAĞLI EKİPLER 5 İLDE HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası harekete geçen Ticaret Bakanlığı ekipleri, 5 ilde restoran ve kafelerde, tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması uygulamasına ilişkin denetim yaptı. Bakanlık ekipleri, İstanbul, Samsun, Antalya, Gaziantep ve Çanakkale'de gerçekleştirdikleri denetimlerde, fiyat tarifelerinin, söz konusu iş yerlerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üzerine tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulup konulmadığı incelendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

ÜSKÜDAR'DA DENETLEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe ve beraberindeki ekip, Üsküdar'da yiyecek ve içecek hizmeti sunan iş yerlerinin yanı sıra marketleri denetledi. Menteşe, denetimler sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe işaret ederek, "Bu değişiklikle restoran, lokanta ve kafe gibi yemek ve içecek servisi sunan işletmelerde kapı önünde ve hizmet sunumu şekline göre masa üstlerinde veya sipariş verilen yerlerde fiyat etiketlerinin asılı bulunması zorunluluğu oluştu." dedi.

İlk aşamada hem sektör temsilcilerini hem de esnafı ziyaret ederek bilgilendirme yaptıklarını dile getiren Menteşe, "Peşinden denetimlerimize başladık. Ocaktan bugüne 3 bin 101 civarında işletmemizi denetledik. Buradan kaynaklı yaklaşık 6 bin 700 aykırılık tespit ettik. İdari yaptırımlar uyguladık, uygulamaya devam ediyoruz." diye konuştu. Menteşe, bütün illerde olduğu gibi İstanbul'da da marketlerdeki temel gıda ürünleri başta olmak üzere bütün ürünlerin etiketlerini kontrol ettiklerini, vatandaşlardan kendilerine gelen şikayetleri de değerlendiklerini söyledi. İsmail Menteşe, yıl başından bugüne kadar İstanbul'da fiyat etiketi uygulamasındaki eksiklikler dahil olmak üzere karşılaştıkları aykırılıklar dolayısıyla 22-23 milyon lira civarında idari para cezası uygulandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

BİR DENETLEME DE ÇANAKKALE'DE

Çanakkale'de de zincir marketlerde fiyat etiketleri incelendi. Çanakkale Ticaret İl Müdürü Hakan Tuncerli, 6502 sayılı kanun kapsamında ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği çerçevesinde satışa arz edilen mallar üzerinde fiyat etiketi bulundurma zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Bu etiketin ambalajların, kutuların üzerinde olabileceğini dile getiren Tuncerli, şunları ifade etti; "Ama bunların bulundurulması zorunlu. Bunlar için asgari bilgilerin olması yeterli. Bizim için asgari bilgiler nelerdir? Ürünün satışa sunulan fiyatı, birim fiyatı gibi bilgilerin olması gerekiyor. Yerli üretim olup olmadığı, Bakanlıkça belirlenmiş logo gibi unsurları içermesi gerekiyor. Bunun haricinde son dönemlerde sıklıkla lokanta, kafe ve restoranlarda da denetimlerimiz devam ediyor. Bu denetimlerde de fiyat tarifesi ve listelerini kontrol ediyoruz. Son yapılan değişiklikle fiyat tarifelerinin lokanta, restoran, kafe ve benzeri işletmelerin giriş kısmında müşterilerin rahatlıkla görebileceği ve okuyabileceği bir yerde bulundurulması zorunlu."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

SAMSUN'DA TÜKETİCİ MAĞDURİYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Samsun'da da Ticaret Bakanlığı ekipleri, İlkadım ilçesinde kafe, restoran, pastane ve benzeri işletmelerde denetim yaptı. Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu, fiyat etiketlerinin bulunup bulunmadığını, etiket ile kasa arasında fiyat farkı olup olmadığını kontrol ettiklerini belirterek, aldatıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi. İşletmelerde fahiş fiyat artışı olup olmadığını ve ürünlere ait raflarda fiyat etiketlerinin bulunup bulunmadığını incelediklerini dile getiren Turpçu, fiyat listelerinin iş yerlerinin girişinde ve hizmet sunulan masaların üstünde tüketiciler tarafından kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde listelenmiş olmasının önemli olduğunu vurguladı. Turpçu, "servis ücreti" adı altında ücret alınıp alınmadığını da kontrol ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

"FİYAT LİSTELERİNİN OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETTİK"

Gaziantep'te de Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, Kemal Köker Caddesi'nde faaliyet gösteren restoranları denetledi. Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, denetimlerin Bakanlık koordinasyonunda eş zamanlı olarak 5 ilde yapıldığını söyledi. Denetimlerin devam edeceğini belirten İncesoy, "Özellikle fiyat listelerin olup olmadığını kontrol ettik. Bu uygulama 1 Ocak'ta başlamıştı. O zamandan beri yapılan denetimlerde bunu önemsiyoruz. Halkın mutlaka görebileceği yerde ve okunur olması lazım etiketlerin. Bakanlığımız bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor." diye konuştu. Vatandaşlardan Barış Çakmak da bu denetimler sayesinde daha güvenli gıdalar yediklerini dile getirdi. Denetimlerin daha sık yapılmasını isteyen Çakmak, "Bu denetimlere gerçekten ihtiyacımız var. Zaten devletimiz gereğini yapıyor. İnşallah daha iyi olacak. Herkes kafasına göre fiyat yazıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Devletimize güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Antalya'da Konyaaltı ilçesinde Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan'ın da katıldığı denetimlerde, sahil bölgesindeki restoran ve kafelerin giriş kapısı önünde ve masalarda menü olup olmadığı incelendi. Ekipler, restoran ve kafelerde menü fiyatlarındaki tutarlılık ile servis ücretleri gibi uygulamalara yönelik denetlemelerde bulundu. Özşahan, il genelinde çok sayıda ekiple denetim yaptıklarını belirterek, incelemelerin tüketicinin ekonomik menfaatlerinin korunması açısından kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Özşahan, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim
Cumhurbaşkanı Erdoğan\'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı sonrası bakanlık harekete geçti! 5 ilde kafe ve restoranlara denetim - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (19)

 • Serkan Basar: onlar kameralara özel yoksa denetleme felan yok 128 14 Yanıtla
 • Ozcan Yildirim: yarattiginizla övünun 118 11 Yanıtla
 • Haci Mehmet DOGAN: YAVV HE HEEE 109 7 Yanıtla
 • Vahap Kirkor: Sadece kafe ve restoranlar değil herşeye bakılmalı. Enflasyon var diye çok kişi zengin oldu. 32 1 Yanıtla
 • Ender Kervancıoğlu: Ülke ekonomisini restoran ve kafeler yönetmiyor. 28 1 Yanıtla
 • Ümit Demir : Gerek yok tarifeyi herkes zaten biliyor .bumuydu denetim...yarim ekmek tavugun 100 tl oldugu ulkede halka siz birsey anlatsanizda yapsanizda boş bence.. 24 0 Yanıtla
 • MERT UYSAL: Boş iş, tıpkı tarım kredi kooperatifi gibi, tıpkı onlara(marketçiler kasdedilerek) günlerini göstereceğiz gibi, yok işte vatandaşa ucuz et yedireceğiz gibi vs vs bu liste uzar gider, dedim ya boş içerik bomboş şimdiye kadar aklınız nerdeydi diye sorarlar adama? Şimdi tasarruf yapacağız şunu yapacağız bunu yapacağız diyorlar şimdiye kadar aklınız nerdeydi??? 18 0 Yanıtla
 • Abdurrahman Cengiz: dün sabah bir arkadaşımla etlik ayvallkta ufuk pastanesinde 2 çay 2pohca ya 85tl para ödedik insaf be insanlarda biraz vicdan olur ama kalmamlş 13 2 Yanıtla
 • Mehmet Aydın: Sonuç ne olacak kocaman bir 000 Artık yeter 15 0 Yanıtla
 • Esra: Isparta yada bekleriz ögrencilerin oldugu heryer denetlenmeli fayiş fiyatlar insin adam kafasına göre fiyat koyuyor 14 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement