Gülen'in Darbe Girişimindeki Parmak İzleri Ortaya Çıktı - Son Dakika

Gülen'in Darbe Girişimindeki Parmak İzleri Ortaya Çıktı

28.07.2016 14:31

Hükümet, Fetullah Gülen'in darbe girişimindeki rolünü kanıtlayan delillerle beraber iki bakanını Amerika'ya gönderiyor. İşte haberin ayrıntıları...

1
Hükümet, önümüzdeki günlerde iki bakanını Amerika'ya gönderip Gülen'in iadesini isteyecek. Ellerinde Gülen'in 15 Temmuz darbesindeki rolüne dâir delilleri içeren dosya olacak.

2
O dosyanın içeriği belli değil ancak geçen bir haftada kamuoyuna yansıyan veriler arasında darbedeki ‘Pensilvanya bağlantısı'nı ortaya koyan pek çok şey var.

3
El Cezire'den Salahattin Günday, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen'i köşeye sıkıştıran delilleri derledi.

4
1- Aranan polisler, darbeci askerlerin içinden çıktı

Darbede ‘Gülen bağlantısı' na dâir ilk işaret darbe gecesi sokaktan çıktı. Darbeci askerler ile birlikte olaylara karışanlar arasında ‘paralel devlet yapılanmasına yönelik soruşturmalar kapsamında hakkında dava açılan ancak bir türlü bulunamayan polislerin' yer almasıydı.

5
Paralel yapı soruşturmaları kapsamında hakkında dava açılan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı, İstanbul Emniyetinin önünde askeri zırhlı aracın içinde yakalandı. Firari polis müdürü Aynacı'nın üzerinde asker kamuflajı vardı.

6
Yakalanan polis müdürü: Gülen'e sempatim var
Yakalanan polis müdürü: Gülene sempatim var

Darbe gecesi, darbecilerin içinden çıkan başka polis müdürleri de var. Ankara'da aranan eski polis müdürleri Lokman Kırcalı ve Gürsel Aktepe de Ankara Emniyeti önünde yakalanan askerler arasındaydı. Bu iki isimden Gürsel Aktepe ifadesinde Fethullah Gülen'e sempatisi olduğunu söyledi.

7
Aktepe, ‘meslek hayatı sırasında ABD'ye görevli gittiğini, iki gün Gülen'in evinde kaldığını ve sohbet toplantılarına katıldığını' belirtti. Meslekten atıldıktan sonra her ay 4 bin 500 lira maddi destek gördüğünü belirten Aktepe, darbe gecesi kendilerine gelen ‘herkes eski görev yerine gitsin' mesajı geldiğini, bunun üzerine Ankara Emniyetinin önüne geldiğini söyledi.

8
Aktepe, “15 Temmuz akşamı yapılmak istenen darbenin bu örgütün en tepesindeki kişinin yani Fethullah Gülen'in bilgisi ve talimatı olmadan gerçekleşmesi mümkün değildir" dedi.

9
2- Akar'ın yaveri yarbay Levent Türkkan'ın itirafları
2- Akarın yaveri yarbay Levent Türkkanın itirafları

Darbenin Gülen bağlantısını ortaya koyan önemli bir gelişmede de TSK içinde yaşandı. TSK'nin tepesindeki isim Genelkurmay Başkanı Hulûsi Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın ifadesi bu bağlantıyı bir kez daha ortaya koydu. Levent Türkkan, o gece Genelkurmay Başkanını derdest eden ekibin başındaydı.

10
Gülen yapılanmasına mensup olduğunu ifade eden Türkkan, Türkkan kendisinden sorumlu bir “abi” olduğunu, bu kişinin "Murat abi” olduğunu söylüyor. Fakir bir ailenin çocuğu olduğunu, Cemaat'in abileriyle Ortaokul'da tanıştığını belirten Türkkan 1989'da Işıklar Askeri Lisesi Sınavı'na girerken soruların kendisine verildiğini söyledi.

11
Genelkurmay Eski Başkanı Necdet Özel'in emir Subay yardımcılığı görevini yürüttüğü dönemde Özel'in odasına “Murat abi'nin verdiği dinleme cihazını” yerleştirdiğini anlattı.

12
3- Tuğgeneral Sağır: 10 yıl cemaate hizmet ettim
3- Tuğgeneral Sağır: 10 yıl cemaate hizmet ettim

‘Darbede Cemaat bağlantısı'nı gösteren ifadelerin bir başkası bir Tuğgeneral'den geldi.Cuntacıların hazırladığı görevlendirme listesinde yer alan Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Cemaatle ilişkisini itiraf etti.

13
Tuğgeneral Sağır ifadesinde, “ 1988-1992 yılları arasında evlere ve yurtlara gidiyordum, tüm toplantılara katılıyordum. 10 yıl süreyle Cemaat'e hizmet ettim. 2007 yılından sonra özellikle Balyoz ve Ergenekon operasyonlarının ardından uzaklaşmaya başladım, ilişkimi askıya aldım" dedi.

14
4- MİT tırlarından ‘tutuklu' general görevlendirme listesinde
4- MİT tırlarından ‘tutuklu general görevlendirme listesinde
Darbe girişimi ile cemaat bağlantısını ortaya koyan en dikkat çekici verilerden biri kamuyonun artık yakından tanıdığı bir ismin darbecilerin görevlendirme listesinde olmasıydı. Bu isim Tuğgeneral Hamza Celepoğlu. Celepoğlu, MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin dava kapsamında tutuklu.

15
Hamza Celepoğlu tutuklu olmasına rağmen cuntacılar ‘görevlendirme listesinde' yer alıyordu. Celepoğlu'nun isminin karşısında darbe sonrasındaki görev yeri olarak ‘Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığı' yazıyor.

16
Tutuklu yargılanan Celepoğlu, hakkındaki iddianamede ‘Gülen yapılanmasına bağlı hareket ettiği' belirtilmişti. Bu durum sadece darbedeki değil, MİT tırlarının durdurulmasındaki ‘Cemaat bağlantısı'nı da ortaya koyan bir delil nitelinde.

17
5- Hulûsi Akar'a yapılan teklif
5- Hulûsi Akara yapılan teklif

Darbenin ‘Pensilvanya bağlantısı'na dâir en çarpıcı ifadelerden biri ise Hulûsi Akar'ın ifadesinde yer alıyor.

18
Orgeneral Hulûsi Akar'ın, savcılığa verdiği ifadeye göre darbeciler o gece Akar'dan darbe bildirisine imza koymasını isterken, ‘Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz' dediler.

19
Akar, ifadesinde kendisine bu teklifi yapan ismin Tuğgeneral Hakan Evrim olduğunu, kendisinin ise 'Ben kimse ile görüşmem' diyerek Evrim'i terslediğini söyledi.

20
MARMARİS'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast timinde yer alan Kemal Işıklı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uzmanı çıktı.

21
Kemal Işıklı, ifadesinde, "Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen yapılanmasının sohbetlerinde kendisine abilik teklif edildiğini, SAT komandolarıyla bu şekilde iletişime başladığını" belirtti.

22
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen MİT tırları soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan ve Çorum'da teslim olan FETÖ'nün jandarma imamlarından Hasan Bektaş, "FETÖ'nün en büyük suç örgütlerinden biri olduğunu" itiraf etti.

23
Teslim olduktan sonra ifadesi alınan Bektaş, örgütle 1998 yılında, lise 2. sınıfta tanıştığını anlattı. Örgüte ait dershaneye gittiğini, 2000 yılında da Konya Selçuk Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünü kazandığını söyleyen Bektaş, üniversite öğrenimi süresince "cemaat evinde" kaldığını söyledi.

24
2007'ye kadar Konya'daki örgüt okullarında, daha sonra ise Adana'da öğretmenlik yapmaya devam ettiğini, 2008'de eşi S. Bektaş ile evlendiğini dile getiren Bektaş, ifadesinde, "Bu evliliğimiz tamamen örgüt içi bir evliliktir. Bu evliliğin kimlerin aracılığıyla olduğunu hatırlamıyorum." itirafında bulundu.

25
Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınıp savcılık sorgusunun adından adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel, yargı içindeki örgütlenmeye ilişkin önemli itiraflarda bulundu. Savcılık ifadesinde, FETÖ'ye mensup insanlarla Sivas Selçuk Anadolu Lisesinde tanıştığını aktaran Başel, bu dönemde ışık evlerine gidip gelmeye başladığını söyledi.

26
Ankara Hukuk Fakültesini kazanınca dershane öğretmenlerinin kendisini, Saitbey Yurdu'na gönderdiğini ifade eden Yıldırım, "Bu yurdun cemaatin toplama ve dağıtım yurdu olduğunu anladım." dedi. Başel, itiraflarında, şunları aktardı:

"Daha sonra hakimlik stajını kazandıktan sonra ilk maaşımı abi olarak bildiğim İ.A'ya verdim. İ.A, halen idari yargı hakimidir ve dönem arkadaşım olduğu gibi dönem abisidir. İ.A, bana ilk maaşın Fetullah Gülen'e verileceğini ve onun belirleyeceği yere sarf edileceğini söyledi. Diğer kamu kurumlarında çalışanlar için de kuralın bu olduğunu biliyorum. İ.A, parayı elden aldı. Bu paranın bin 175 lira olduğunu hatırlıyorum. Çünkü ilk maaşım buydu ve tümünü verdim."

YORUMLAR
500

Son Dakika Gülen'in Darbe Girişimindeki Parmak İzleri Ortaya Çıktı - Son Dakika


Advertisement