Karadeniz'in Formulası - Son Dakika

Karadeniz'in Formulası

11.09.2010 15:50

1
Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde, Formula 1'den esinlenilerek yörede “Formulaz” olarak adlandırılan “2. Tahta Araba Şenliği” yapıldı.
2
Beldenin Selamet Tepesi mevkisinde bu yıl ikincisi yapılan şenlikte, katılımcılar, oturağından tekerleklerine kadar tamamı tahtadan yapılan arabalarla yarıştı.

Katılımcıların yaşının 18'in üzerinde olması gereken yarışa 53 kişi katıldı. Yarış öncesi tahta arabalar, araç muayenesi ve bakım onarım istasyonlarından geçirildi.

3
Tunca grup yolundaki bin 700 metrelik etapta, katılımcılar altışarlı gruplar halinde yarıştı. Her grupta ilk 2'ye giren yarışmacılar çeyrek final, ardından yarı final ve finalde mücadele etti. Bazı yarışmacılar, arabalarının tekerleği veya diğer aksamlarının bozulması nedeniyle yarışmayı yarıda bırakmak zorunda kaldı.
4
Yarışın ilk etabında, Dursun Ali Köse (55) ve İsmail Bayrak (46) adlı yarışmacılar, yol kenarındaki yaş çay bahçesine düştü. Baygınlık geçiren Köse ile omzu çıkan Bayrak, ambulansla Ardeşen Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

5

Yarışmada, Recep Çakır birinciliği, Muhammet Çakırusta ikinciliği ve Murat Çakır ise üçüncülüğü elde etti. Dereceye giren yarışmacılara kupa ve madalya verildi. Ödül töreninde, dördüncü olan Sinan Aptioğlu'na madalyasını, temsili olarak tahta arabaya binen 90 yaşındaki Hasan Büyüksofuoğlu verdi. Büyüksofuoğlu, törende “Çanakkale” adlı şiiri okudu.

6
Tunca Belediye Başkanı Ahmet Topal, yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, geçmişi canlandırmak için “Formulaz” adını verdikleri “Tahta Araba Şenliği”ni düzenlediklerini belirtti.

Son Dakika Karadeniz'in Formulası - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti