'12 Eylül'de Uğruna 11 Yıl Yattığımız MHP'yi Yanımızda Görememek Kahrediyor' - Son Dakika

'12 Eylül'de Uğruna 11 Yıl Yattığımız MHP'yi Yanımızda Görememek Kahrediyor'

12.01.2012 09:54
'12 Eylül'de Uğruna 11 Yıl Yattığımız MHP'yi Yanımızda Görememek Kahrediyor', System.String[]

12 Eylül 1980 darbesinde 'MHP ve Ülkücü Kuruluşlar' davası nedeniyle yıllarca tutuklu kalan Osman Başer, "Gençliğim ve istikbalimi verdiğim, uğrunda 11 sene 11 gün tutuklu kaldığım siyasi örgütümün değerli yöneticilerini, yanı başımızda görememek bizi kahretmektedir." dedi.

12 Eylül 1980 darbesinde 'MHP ve Ülkücü Kuruluşlar' davası nedeniyle yıllarca tutuklu kalan Osman Başer, "Gençliğim ve istikbalimi verdiğim, uğrunda 11 sene 11 gün tutuklu kaldığım siyasi örgütümün değerli yöneticilerini, yanı başımızda görememek bizi kahretmektedir." dedi. Parti yöneticilerinin ihtilal şüphelilerinin yanında yer almalarının ülkücü gençler olarak "Acaba bunlar ihtilalci mi?" sorusunu düşünmekten kendilerini alıkoyamadıklarını vurgulayan Başer, kendilerini idam edenlere karşı bir cümle dahi kurmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kınadı.

12 Eylül 1980 darbesine ilişkin hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi, en çok dönemin mağdurlarını sevindirdi. Bunlardan biri de 18 yaşında Mamak Askeri Cezaevi'ne giren ve ağır işkenceler gören Osman Başer. Yargılama sürecinde müşteki ve aynı zamanda katılan vekili olacak Başer, Cihan Haber Ajansı(Cihan) açıklamalarda bulundu.

Şahsi olarak ihtilali gerçekleştirenlerle bir husumetinin bulunmadığını ifade eden Başer, ancak 27 Mayıs İhtilali, 12 Mart Muhtırası, 12 Eylül İhtilali, 28 Şubat Muhtırası ile şu anda yargılanmakta olan diğer davalarla ilgili Anayasal düzeni cebren ve hileyle kısmi olarak değiştirmeye ve kaldırmaya, yönetmeye niyetlenen zihniyetin kendisinin fikir olarak düşmanı olduğunu vurguladı. Başer, şöyle devam etti: "Ne acıdır ki gençliğim ve istikbalimi verdiğim, uğrunda 11 sene 11 gün tutuklu kaldığım siyasi örgütümün değerli yöneticilerini yanı başımızda görememek bizi kahretmektedir. Gençliğimin ve istikbalimin üzerinde siyaset yapan siyasi örgütümün bugünkü değerli yöneticileri, darbe şüphelilerini vekil yapmaktadırlar. Bizlere fiili işkence yapan emniyet müdürünü, yine vekil yapmışlardır. Bu da yetmezmiş gibi son günlerde İnternet Andıcı sanıklarının ifadeleri üzerine tutuklanan Türk Silahlı Kuvvetlerinin 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili yetki ve görev noktasında yargı yerini eleştirel beyanatlarda bulunmuşlardır. Ancak 12 Eylül 1980 ihtilalini gerçekleştiren sanıklarla ilgili kabul edilen iddianame hakkında, bir cümle dahi kurmamaları gönlümüzdeki yerlerini hepten kaybetmelerine neden olmuştur. Ancak şunu belirtmek isteriz ki hukuk ve demokrasi herkese lazım ve ihtiyaç halindedir. İhtilal şüphelilerinin yanında yer almaları, bir dönemin ülkücü gençleri olarak bizlerin 'acaba bunlar ihtilalci mi?' sorusunu düşünmekten alıkoyamıyor."

"MHP MÜDAHİL OLARAK DAVAYA KATILABİLİR"

"50 yaşını geçkin biri olarak cinayetleri gördüm, katilleri tanıyorum. Cinayetleri görüp katilleri tanıyanların, susması, benim gönlümde suç ortakları olarak değerlendirilmektedir." diyen Başer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sınırları içerisinde Erzurum'dan Kırklareli'ne, Adana'dan Trabzon'a 80 ihtilaliyle birlikte 1980/7040 esas sayılı 'MHP ve Ülkücü Kuruluşlar' iddianamesinde yer alan ülkücü ve milliyetçilerin bir dönemin bedelini ağır işkence ve baskılarla, idamlarla ödediklerinin altını çizdi.

İdam edenlere karşı bir cümle dahi kurmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi şiddetle kınadığını dile getiren Başer, "1980 öncesinde Ankara, İzmir ve İstanbul'da meydana gelen önemli olaylara ilişkin yargılamalarda hükmü veren yerel mahkemelerin birçoğunun kararlarında, MHP ve ülkücü kuruluşlar 'silahlı, anarşi ve terör suçlusu' olarak nitelendirilmiş; bu nitelendirmeler mahkeme hükmünde yer almıştır. Dolayısıyla MHP lideri ve tüm örgütleriyle birlikte mağdur edilmişlerdir. Kabul edilen bu iddianamede ve yargılama safhasında tüzel kişilik olarak müdahil olarak katılabilirler. Referandumla birlikte Anayasanın Geçici 15. Maddesinin kaldırılması sonucu yargı önüne gelen ve iddianamesi kabul edilen darbecilerle ilgili, 'bir şey çıkmaz', 'zaman aşımına uğramıştır', 'havanda su dövüyorlar', 'AKP bülbülleri', 'Sütü bozuklar' diyerek bizlere saldıran mayası bozuklara itham olunur." diye konuştu.

Davada müdahil vekili olarak katılan avukat Serdal Namkoç ise 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında olaylarla ilgisi olduğu gerekçesi ile fişlenerek gözaltına alınan yüz binlerin içerisinde yer alan müvekkillerinin, aslında ilgileri olmayan olayların failleri olarak itiraflarda bulunmaları için günlerce işkence gördüklerini, hayatlarından umutlarını kestikleri insanlık dışı bir ortama sahip cezaevlerinde yıllarca tutuklu kaldıklarını hatırlattı. Kenan Evren'in 3 Ekim 1984 tarihindeki Muş gezisi sırasında söylediği 'Şimdi ben, bunları yakaladıktan sonra mahkemeye vereceğim ve ondan sonra da idam etmeyeceğim, ömür boyu onlara bakacağım. Bu vatan için kanını akıtan bu Mehmetçiklere silah çeken o haini ben senelerce besleyeceğim.' zihniyetine uygun hüküm tesis etmekle görevli mahkeme heyetinin insafı altında ölümü bekleyerek yıllarını tükettiklerini anlatan Namkoç, "Faili olarak yargılandıkları davalar sonucu müvekkillerim de dahil olmak üzere o dönem sanık sıfatı ile yargılananların büyük çoğu yargılamalar sonucu beraat ederken, işkence ve baskın altında kaybolan yıllarının hesabının sorulma zamanı nihayet gelmiştir. 12 Eylül 1980 darbesinin müsebbipleri hakkında açılan bu dava neticesinde verilecek karar ne olursa olsun, sadece davanın açılması dahi, bu ülkedeki darbe yapma heveslilerinin, bir gün yaptıkları nedeni ile hesap vermek zorunda kalacaklarını anlamaları ve dolayısı ile ülkemiz demokrasisi ve hukuk devleti açısından tarihi bir noktadır." şeklinde konuştu.

'12 Eylül'de Uğruna 11 Yıl Yattığımız MHP'yi Yanımızda Görememek Kahrediyor'

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel '12 Eylül'de Uğruna 11 Yıl Yattığımız MHP'yi Yanımızda Görememek Kahrediyor' - Son Dakika


Son Dakika

Bez Bebek dizisiyle ünlenen Asena Keskinci, plajda renkli bikinileriyle şov yaptı 15:53 Bez Bebek dizisiyle ünlenen Asena Keskinci, plajda renkli bikinileriyle şov yaptı Ghezzal cephesinden 'Hain' diyen taraftarlara çok sert cevap geldi 15:49 Ghezzal cephesinden 'Hain' diyen taraftarlara çok sert cevap geldi Avustralya'da koronavirüs vakalarının artmasıyla karantina geri döndü! Halk sokaklara döküldü 15:33 Avustralya'da koronavirüs vakalarının artmasıyla karantina geri döndü! Halk sokaklara döküldü
Fenerbahçe, golcü futbolcu Dario Benedetto için Marsilya ile görüşmelere başladı 15:08 Fenerbahçe, golcü futbolcu Dario Benedetto için Marsilya ile görüşmelere başladı Sinir krizi geçirip kavga ettiler! Öfkeli kadın, ''İçeceksen adam gibi iç'' dediği erkeği tekme tokat dövdü 14:09 Sinir krizi geçirip kavga ettiler! Öfkeli kadın, ''İçeceksen adam gibi iç'' dediği erkeği tekme tokat dövdü iPhone'lara gelen 13:46 iPhone'lara gelen "Evde kal" uyarısının Vodafone'da yaşanan teknik arızdan kaynaklandığı öğrenildi
Cezayirli judocu, Tokyo Olimpiyatları'ndan çekildi! 12:45 Cezayirli judocu, Tokyo Olimpiyatları'ndan çekildi! "İsrailli sporcuyla mindere çıkmam" dedi Kaçan kurbanlığın peşinden gidip ölü bunmuştu! Onur'un arkadaşından yürek parçalayan paylaşım: Elbet bir gün buluşacağız 12:00 Kaçan kurbanlığın peşinden gidip ölü bunmuştu! Onur'un arkadaşından yürek parçalayan paylaşım: Elbet bir gün buluşacağız
Advertisement