Münster Üniversitesi Rektörü, Islam Ilahiyatı Danışma Kurulu Modeline Karşı - Son Dakika

Münster Üniversitesi Rektörü, Islam Ilahiyatı Danışma Kurulu Modeline Karşı

12.02.2014 19:03
Münster Üniversitesi Rektörü, Islam Ilahiyatı Danışma Kurulu Modeline Karşı, System.String[]

Bir türlü rayına oturmayan Münster Üniversitesi Ilahiyat Bölümü’nde yeni bir tartışma daha başladı.

Bir türlü rayına oturmayan Münster Üniversitesi Ilahiyat Bölümü’nde yeni bir tartışma daha başladı.

Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM), KRV Bilim Bakanlığı ile üniversite yönetimi arasındaki anlaşmazlıkların yuvarlak masada çözüleceği açıklamasının üzerinden bir hafta geçmeden üniversite rektörü Prof. Ursula Nelles’in Islam Ilahiyatı Danışma Kurulu’nu tamamen kaldırmak istediği öğrenildi. Danışma Kurulu modelini tartışmaya açan Nelles, bu çıkışı ile ilahiyat profesörü ile anlaşmazlıklar yaşayan KRM’ye karşılık ilahiyat hocası Muhanat Hurşit’e destek çıkmış oldu.

Nelles önceki aylarda da yürürlükte olan Danışma Kurulu modelini birçok defa eleştirmişti. Danışma Kurulu modeline göre Islami konularda muhatap KRM olacak ve kuruldaki sandalyelerin yarısını dolduracaktı. Fakat kurul tamamlanamadığı için kuruluş yılı olan 2011’den beri toplanamadı. Sebebi ise Federal Içişleri Bakanlığı adaylardan birinin Milli Görüş’e yakınlığı bahane göstererek veto etmesi. Başta hoca alımları ve ders müfredatı muhtevası olmak üzere neredeyse her alanda söz sahibi olması gereken KRM’nin böylece gerekli katkıyı yapması mümkün olmuyor.

Islam Ilahiyat Bölümü de böylece geçici alınan kararlarla yoluna devam ediyor. Hiçbir tarafın memnun olmadığı bu durumdan fakültenin kalitesi etkilendiği için en muzdarip olanlar ise bölümü okuyan öğrenciler oluyor.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Münster Üniversitesi Rektörü, Islam Ilahiyatı Danışma Kurulu Modeline Karşı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İspanyol ilaç şirketi müjdeyi verdi: Korona aşısından sonra ciğerlerdeki virüsü yüzde 99 oranında azaltan ilaç geliyor Mesut Özil'in imza törenine 132 basın mensubu akreditasyon başvurusu yaptı TikTok fenomeni genç, takipçilerini dumura uğrattı: 27 annem, 149 kardeşim var Son Dakika! İtalya'da Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti istifa etti Hollanda'da sokağa çıkma yasağı protestoları sürerken, Diyanet Vakfı camilerde "Olaylara karışmayın" hutbesi okutacak İki buçuk aylık bebeğini yastıkla boğan anneye müebbet hapis cezası verildi Annesini ve ağabeyini koli bandıyla boğarak öldüren zanlının ilk sözleri: Klozette uyuşturucu maddeleri gördüm Pazar esnafını ziyaret eden İmamoğlu'na vatandaştan zor soru: Korona yok mu size?