Son Dakika Haberleri: Bennu'nun Atatürk İle Bağlantısı Ne?

Bennu'nun Atatürk İle Bağlantısı Ne?

7 yıl önce

Ünlü yarışmacının sıra dışı geçmişi

1
Mücadeleleri, kavgaları, açlıkla imtihanları kadar Survivor'un yarışmacıları da dikkat çekiyor. Ünlü isimlerden Bennu Gerede de, en çok ilgiyi toplayan yarışmacıların başında geliyor...
2
Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; 4 erkek çocuk sahibi, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede'nin, bir dedesi Atatürk'ün yakın silah arkadaşı Hüsrev Gerede.
3
Gazeteci Melda Davran'ın araştırmasına göre, Hüsrev Gerede, Ferik Mehmet Ali Paşa'nın oğluydu ve 1886 yılında, Edirne Karaağaç'ta dünyaya gelmişti.
4
Babası gibi gönlünde askerlik yatan Hüsrev Gerede, 1908 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra 1912 yılında Balkan Savaşları ırasında 7. Tümen Kurmay başkanlığı yaptı. Bir yıl sonra Atina'ya askeri ataşe olarak atandı. Bir süre Genelkurmay'da görev aldı
5
I. Dünya Savaşı'nın patlak verdiği yıllarda Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Doğu Cephesi'nde savaştı, Kafkas Ordusu Harekat Şube Müdürlüğü yaptı.
6
Ama Hüsrev Gerede'yi asıl bulunduğu konuma getiren Atatürk ile yakınlaşması oldu.
7
Mustafa Kemal Paşa'nın yaveriydi. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan 18 Milli Mücadeleci'nin arasında yer aldı.
8
Kurmay Binbaşı görevini sürdürürken Erzurum, Sivas ve Ankara'daki bütün faaliyetlere katıldı, Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde çalıştı. O günlerde "Mustafa Kemal Paşa'nın sırdaşı" diye anılıyordu.
9
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Trabzon mebusu, daha sonra da Urfa ve Sivas milletvekili olarak görev aldı.
10
23 Nisan 1920'de, Büyük Millet Meclisi hükümeti tarafından, Bolu ve Düzce isyanlarını bastırmakla görevlendirildi. Hüsrev Bey, asiler tarafından pusuya düşürüldü, bir süre Gerede ve Düzce'de tutuklu kaldı.
11
Daha sonra zindandan kurtulan Hüsrev Bey, isyanları bastırdığı için Atatürk tarafından Gerede soyadı ile taltif edildi.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28Haber Yayın Tarihi: 21.05.2013 10:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!