Bennu'nun Atatürk İle Bağlantısı Ne? - Son Dakika

Bennu'nun Atatürk İle Bağlantısı Ne?

21.05.2013 10:43

Ünlü yarışmacının sıra dışı geçmişi

1
Mücadeleleri, kavgaları, açlıkla imtihanları kadar Survivor'un yarışmacıları da dikkat çekiyor. Ünlü isimlerden Bennu Gerede de, en çok ilgiyi toplayan yarışmacıların başında geliyor...
2
Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; 4 erkek çocuk sahibi, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede'nin, bir dedesi Atatürk'ün yakın silah arkadaşı Hüsrev Gerede.
3
Gazeteci Melda Davran'ın araştırmasına göre, Hüsrev Gerede, Ferik Mehmet Ali Paşa'nın oğluydu ve 1886 yılında, Edirne Karaağaç'ta dünyaya gelmişti.
4
Babası gibi gönlünde askerlik yatan Hüsrev Gerede, 1908 yılında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra 1912 yılında Balkan Savaşları ırasında 7. Tümen Kurmay başkanlığı yaptı. Bir yıl sonra Atina'ya askeri ataşe olarak atandı. Bir süre Genelkurmay'da görev aldı
5
I. Dünya Savaşı'nın patlak verdiği yıllarda Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Doğu Cephesi'nde savaştı, Kafkas Ordusu Harekat Şube Müdürlüğü yaptı.
6
Ama Hüsrev Gerede'yi asıl bulunduğu konuma getiren Atatürk ile yakınlaşması oldu.
7
Mustafa Kemal Paşa'nın yaveriydi. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan 18 Milli Mücadeleci'nin arasında yer aldı.
8
Kurmay Binbaşı görevini sürdürürken Erzurum, Sivas ve Ankara'daki bütün faaliyetlere katıldı, Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde çalıştı. O günlerde "Mustafa Kemal Paşa'nın sırdaşı" diye anılıyordu.
9
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Trabzon mebusu, daha sonra da Urfa ve Sivas milletvekili olarak görev aldı.
10
23 Nisan 1920'de, Büyük Millet Meclisi hükümeti tarafından, Bolu ve Düzce isyanlarını bastırmakla görevlendirildi. Hüsrev Bey, asiler tarafından pusuya düşürüldü, bir süre Gerede ve Düzce'de tutuklu kaldı.
11
Daha sonra zindandan kurtulan Hüsrev Bey, isyanları bastırdığı için Atatürk tarafından Gerede soyadı ile taltif edildi.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Son Dakika Bennu'nun Atatürk İle Bağlantısı Ne? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Yeni tanıdığın biriyle cinsel ilişki yaşar mısın?" sorusuna eski yengeden takdir gören yanıt 85 milyon yaşında! Dünyanın kayıp 8. kıtası Zelandiya'nın şekli gün yüzüne çıktı Dudağına ereksiyon kremi süren fenomenin son hali şaşırttı Müstehcen sahneleri yetişkin film sitelerine sızan dizi Bridgerton izlenme rekoru kırdı Kapıdan kovulsa bacadan giren yıldız futbolcu Gonzalı Higuain'in takıntısı, güzel modelin itirafıyla ortaya çıktı