Beyoğlu'nda İki Sanat Galerisini Bastılar - Son Dakika

Beyoğlu'nda İki Sanat Galerisini Bastılar

22.09.2010 18:07

1
Beyoğlu'nda iki ayrı sanat galerisi, resim ve fotoğraf sergisi açılışı sırasında yaklaşık 30 kişilik bir grubun taşlı sopalı saldırısına uğradı. Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı. Baskına uğrayan sanatçılar yaptıkları açıklamada 50 kişilik grubun, bıçak, gaz sprey ve demir çubuklarla saldırdığını söylediler.
2
Tophane'deki Boğazkesen Caddesi ve Kadirler Yokuşu'ndaki 5 galeriye yapılan saldırıya karışanlardan 7 kişi gözaltına alındı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptığı açıklamada, o bölgeye daha fazla hassasiyet göstermeleri gerektiğinin ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:
3
“Bu bir suçtur. Bu suçun faillerini bulma konusunda emniyet teşkilatımız bizzat takip ediyor, çok yoğun çalışıyor. Şu ana kadar da 7 kişiyi bu saldırıya iştirak ettikleri kanaatiyle gözaltına aldık. Değerlendirmeler devam ediyor.
4
Gerekirse, daha fazla kişi varsa bunların içerisinde onlara da yönelik de çalışacağız. Dolayısıyla bu suça katılan kim varsa adliyemize teslim edeceğiz. Sanat galerilerine gidip belki yerinde de bizzat göreceğim, ziyaret edeceğim. ben de sahiplerini ve o çevreyi.
5
Bu bölgede bizim de bundan sonra da biraz daha hassas, yoğun emniyet tedbirleri açısından belki takibimiz gerecek. Onu ayrıca emniyetimizle değerlendireceğiz. Çünkü bu bir faaliyet, sanat faaliyeti. Mahiyetini çok iyi bilmiyorum, açıkçası. Sanat galerileri olduğu ifade edildi. Ama neticede hiçbir iş yerine bu şekilde bir saldırıyı kabul etmemiz mümkün değil.”
6
Vali Mutlu, “Gözaltına alınan kişilerin hepsi aynı mahalleden mi, saldırı planlı mı, biber gazı kullanıldığı iddiası doğru mu?” soruları üzerine şöyle dedi: “Bu biber gazı çok rahat piyasada bulunabiliyor maalesef. Bunlar da suç tabii. Yetkililerin haricinde bunları kim kullanırsa kullansın suç teşkil ediyor.
7
Gözaltılar çok yeni. Birini almıştık, o şahıs üzerinden giderek ulaştığımız 6 kişiyle toplam 7 kişi oldu. Bunu mahallenin sakinleri şeklinde ifade edilen bir şey var. Bunu mahalleli de kabul etmez. Bunu mahalleliye isnat etmek, o mahalleliyi de üzer.
8
Kim yaptı, ne şekilde bir araya gelmişlerdir, hangi maksatla bunu yapmışlardır? Bunların hepsini ifadelerini net bir şekilde alacağız. Aldıktan sonra da bunu sizinle bütün açıklığıyla ve şeffaflığıyla sizlerle paylaşacağız.
9
Çok erken bir takım şeyler söylersem doğru olmaz. Sorularınızı, olayı aydınlatacak şekilde ifadeleri aldıktan sonra yanıtlayacağız.”

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

YORUMLAR
500

Son Dakika Beyoğlu'nda İki Sanat Galerisini Bastılar - Son Dakika


Advertisement