Dha İstanbul- Mahkeme Başkanı'ndan Şahinler ve Sarallar'a: Eski Meseleleri Dışarıda Biraraya Gelip... - Son Dakika

Dha İstanbul- Mahkeme Başkanı'ndan Şahinler ve Sarallar'a: Eski Meseleleri Dışarıda Biraraya Gelip...

07.06.2017 13:45
Dha İstanbul- Mahkeme Başkanı'ndan Şahinler ve Sarallar'a: Eski Meseleleri Dışarıda Biraraya Gelip..., System.String[]

Ümit TÜRK - Özden ATİK, İstanbul, DHAŞahinler ve Sarallar grupları arasındaki çatışmalara ilişkin açılan davada Sedat Şahin savunma yaptı.

Ümit TÜRK - Özden ATİK, İstanbul, DHA

Şahinler ve Sarallar grupları arasındaki çatışmalara ilişkin açılan davada Sedat Şahin savunma yaptı. Örgüt yöneticisi olmadığını belirten Şahin, "Mafya adam satar, eroin satar. Ben hiçbirini satmıyorum. Yıllardır bu işlerden elimi ayağımı çektim. Özellikle kardeşim katledildikten sonra tamamen bu işleri bıraktım ve aileme sahip çıkmaya başladım" dedi. Burhanettin Saral ise Vedat Şahin'in öldürülmesinden sonra isminin FETÖ tarafından kullanıldığını iddia etti. Tarafların karşılıklı konuşması üzerine Mahkeme Başkanı, "Eski meseleleri dışarıda biraraya gelip konuşsaydınız ya" dedi.

43 TUTUKLU SANIK KATILDI

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, Sedat Şahin ve Burhanettin Saral'ın aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanık getirilirken; bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmanın yapıldığı salon önünde çevik kuvvetin yanı sıra komandolar da güvenlik nöbeti tuttu. Duruşma salonunda da çok sayıda polis ve özel güvenlik görevlisi hazır bulundu.

DURUŞMA SALONUNDA TARTIŞTILAR

Örgüt lideri suçlamasını kabul etmeyen Sedat Şahin, "Mafya adam satar, eroin satar. Ben hiçbirini satmıyorum. Yılllardır bu işlerden elimi ayağımı çektim. Özellikle kardeşim katledildikten sonra tamamen bu işleri bıraktım ve aileme sahip çıkmaya başladım" dedi. Şahin "Siz bana bunun cezasını ister verirsiniz ister vermezsiniz. Ama ben bu suçlamayı kabul etmiyorum. O kisve bana uymaz" diye konuştu. İddianamede bazı ölümleri azmettirdiği suçlamasını da kabul etmediğini belirten Şahin, kendisinin 19 Mayıs 2016'da öldürülmek istendiğini söyledi. Kendisini öldürmek isteyenlerin de belli olduğunu dile getiren Sedat Şahin, "Nezarethanede Burhanettin Saral ile karşılaştım. Yüzüme bakamadı" dedi. Şahin'in bu lafı üzerine yerinden kalkan Burhanettin Saral, "Niye senin yüzüne bakamıyorum. Kimsin sen" diye çıkıştı. Saral'ın bu çıkışı üzerine davanın tarafları yerlerinden kalkarak birbirlerine laf attı. Jandarma araya girerek tarafları susturdu.

"BURADA HESAPLAŞACAĞIZ"

Kardeşinin öldürülmesinde Burhanettin Saral'ı suçlayan Şahin, "Benim kardeşimi, canımı öldürenler çıkıp gazeteye 'öldürmedik' diye beyanat veriyor. Madem dışarı da yüz yüze hesaplaşamadık. Burada hesaplaşacağız" dedi. Bu sözlerin üzerine de yine taraflar yerlerinden kalkarak birbirlerine laf atmaya başladı. İzleyici sırasında oturan tutuksuz bazı sanıklar da ayaklanınca çevikkuvvet ve sivil polisler araya girerek gerginliği önledi.

"BENİM ONAYIM OLMADAN KARDEŞİM ALAATTİN SARAL'A KURŞUN ATAMAZ"

Sedat Şahin, "Burhanettin Saral ile 4 yıl arkadaşlık yaptım. Sonra yollarımız ayrıldı, 20 sene oldu. Sarallar büyük bir aile, benim hepsiyle sorunum yok. Örneğin Bafra'daki Saralları onlar tanımazdı. Ben onları yakınlaştırdım. Her kim kardeşimin vurulmasına imza attıysa ve bu işten rant sağlamaya çalışıyorsa benim derdim onlarladır" dedi.

Kardeşinin Alaattin Saral'a kurşun sıktığı yönelik iddiaya Şahin, "Benim onayım olmadan benim kardeşim, Alaattin Saral'a kurşun atamaz" dedi.

"BEN UĞRAŞAN DEĞİLİM, UĞRAŞILANIM"

Diğer sanıkların aleyhindeki beyanlarını kabul etmediğini belirten Şahin, Mahkeme Başkanı'nın "Savunmanı yapacak mısın?" sorusuna, "Neyin savunmasını yapacağım bilmiyorum. bunlar birbirine düşmüşler bize de seyretmek düşer. Diyecegim kim birbirini yiyorsa yesin, yeter ki benimle uğraşmasınlar. Ben uğraşan değilim, uğraşılanım" diye cevap verdi.

"SEDAT İLE ARKADAŞTIK"

Şahin'den sonra söz alan Burhanettin Saral, olayın açıklığa kavuşması adına söz aldığını belirtti. Sedat Şahin ile 4 sene arkadaşlık yaptığını, bu sürede iyi geçindiklerini anlatarak dünya görüşü olarak farklı düşündükleri için arkadaşlıklarının bittiğini ve herkesin kendi yoluna gittiğini söyledi.

MAHKEME BAŞKANI: ESKİ MESELELERİ DIŞARIDA BİRARAYA GELİP KONUŞSAYDINIZ YA

10 kuşak öteden akrabalığı olduğunu söylediği Hüseyin Saral ile Sedat Şahin'in arkadaşlığına değinen Burhanettin Saral, "Sedat'a Oflular'ın feodal bir yapısı olduğunu, Hüseyin ile yarın öbür gün bir sorun yaşarsa akrabalarıyla da sorun olacağını söyledim. Hüseyin Saral öldürüldü bu süreç başladı" dedi. Bunun üzerine Sedat Şahin'in düzeltmeler yapmak istemesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Eski meseleleri dışarıda biraraya gelip konuşsaydınız ya" dedi. Sami Hoştan'ın araya girmesiyle ateşkes olduğunu anlatan Saral daha sonra Sedat Şahin'in kardeşinin öldürülmesiyle olayın yeniden ateşlendiğini ifade etti.

"FETÖ ADIMI KULLANARAK KUMPAS YAPTI"

Vedat Şahin'in öldürülmesinden sonra bir gazetede isminin kullanılarak bir yönlendirme yapıldığını iddia eden Burhanettin Saral, bunu yapanların da FETÖ olduğunu ileri sürdü. FETÖ'nün devleti ele geçirmeye çalıştığını 17-25 Aralık öncesinde sürekli dile getirdiğini, bu ifadelerinin devlet kayıtlarında bile bulunduğunu belirten Saral, "FETÖ benim adımı kullanarak bir kumpas yaptı. Onu da mahkeme çözecek" dedi. Duruşmaya ara verildi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Sedat Şahin ve Burhanettin Saral arasındaki husumet nedeniyle geçmişte kanlı hesaplaşmaların yaşandığı, 19 Mayıs 2016 günü Sedat Şahin'in villasında öldürülmeye teşebbüs edilmesi ve saldırıda Şahin'in kayınvalidesi Gülçin E.'nin vurulmasıyla, iki grup arasındaki husumetin yeniden başladığı belirtildi. İddianamede, 6 Haziran 2016 tarihinde Kağıthane'de İbrahim Akyıldız, 9 Ağustos 2016 tarihinde Abbas Ata ve 30 Kasım 2016'da ise Yakup Çelik'in, Sedat Şahin grubu tarafından öldürüldüğü iddia edildi. İddianamede, Sedat Şahin, Mehmet Şahin, Emrah Topal, Oktay Öztürk (Sadettin oğlu) ve Serkan Şahin'in suç örgütü yöneticisi oldukları ve 3 kişinin öldürülmesinden sorumlu oldukları gerekçesiyle haklarında, 3'er kez müebbet hapis cezası istendi.

BURHANETTİN SARAL'A MÜEBBET HAPİS

İddianamede, tutuklu sanık Burhanettin Saral ile firari sanıklar Barış Saral ve İlyas Saral'ın suç örgütü yöneticisi olduğu ve örgütün tüm eylemlerinden sorumlu olduğu gerekçesiyle, Sedat Şahin'in Beykoz'daki villasında Şahin'i ve kayınvalidesini öldürmeye teşebbüs suçundan 26 yıldan 40 yıla, bir kişinin öldürülmesi suçundan ise müebbet hapis cezası isteniyor.

Görüntü

-----------------

-Duruşma salonu önünde bekleyen komandolar

-Koridorda bekleyen çevik kuvvet

-Genel ve detaylar...

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul- Mahkeme Başkanı'ndan Şahinler ve Sarallar'a: Eski Meseleleri Dışarıda Biraraya Gelip... - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı İzmir'de sağlık personeline saldırı anı kamerada Trabzonspor, Danny Rose'u transfer etmeyi planlıyor Son Dakika: Türkiye'de 23 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 144 kişi vefat etti, 5 bin 856 yeni vaka tespit edildi Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek Alman uzmandan FETÖ'nün "karanlık yapısı" konusunda uyarı: İlluminati tarikatından daha tehlikeli 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti