Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var - Son Dakika

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

21.07.2014 05:31
Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

İsrail'in aralıksız olarak devam eden saldırılarında ölü sayısı ölü sayısı 509'a, yaralı sayısı 3 bin 150'ye yükseldi.

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin Şecaiyye bölgesinde saldırılardan kaçan sivilleri bombaladı. Çoğu çocuk en az 72 kişi öldü. 8 Temmuz'dan bu yana İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 500'ü geçti.

SAVAŞ UÇAKLARI SİVİLLERİ HEDEF ALDI

Gazze'nin Şecaiyye bölgesinde İsrail savaş uçakları saldırılardan kaçan sivilleri hedef aldı. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra savaş uçaklarının bombardımanında en az 72 kişinin öldüğünü, 400'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Al Jazeera muhabiri Vail Dahduh, Şecaiyye bölgesine yönelik bombardımanın sadece binaları değil, kaçmaya çalışan sivilleri planlı bir şekilde hedef aldığını söyledi. Dahduh ayırıca Şecaiyye dışında Tuffah, Zetun ve Şaif bölgelerinin çok ağır bombardımana maruz kaldığını belirtti. Saldırıda yaralananlar Gazze Şifa Hastanesi'ne getirildi. Hastane yetkilileri morglarda yer kalmadığını söyledi.

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

HAMAS SÖZCÜSÜ: İSRAİL KATLİAM YAPTI

Hamas'ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri İsrail'in Şecaiyye bölgesinde bir katliam yaptığını ve savaş suçu işlediğini söyledi. Ebu Zuhri, "İsrail, uğradığı yenilgiye karşı sivillere yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor. Şecaiyye bölgesindeki evlerin çoğu uyarı vermeden sakinleri içindeyken vuruldu." dedi. Ebu Zuhri, Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını, Batı Şeria’da tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılmasını ve İsrail’in tüm saldırılarını durdurmasını istediklerini sözlerine ekledi.

"KATLİAMIN AMACI HALKIN İRADESİNİ KIRMAK"

Hamas'ın bir diğer sözcüsü Fevzi Berhum ise İsrail'in Şecaiyye'de katliam yaptığını ve amacının halkın irdesini kırmak olduğunu söyledi. Filistin direnişinin tüm gücüyle savaştığını ifade eden Berhum, "Ateşkes yok, teslim yok. İsrail şartlarımızı kabul edene kadar savaşacağız. Dünyayı kanımızla utandıracağız." dedi.

"PARÇALANMIŞ CESETLER SOKAKTA"

Kudüs Tugayları Sözcüsü Ebu Ahmed geceden bu yana Şecaiyye'de 1000'den fazla saldırı düzenlendiğini belirtti. Ebu Ahmed, sokaklarda çok sayıda parçalanmış ceset olduğunu belirterek "İsrail soykırım gerçekleştiriyor." diye konuştu.

Ebu Ahmet ayrıca, Şecaiyye ve Han Yunus’ta şiddetli çatışmalar olduğunu ve geceden bu yana en az 20 İsrail askerinin öldürüldüğünü belirtti.

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

"HEDEF, MAKSİMUM ZARAR VERMEK"

Al Jazeera’nin Filistin Büro Şefi Velid Ömeri ise İsrail’in son yaptığı saldırıların hedefinin maksimum zarar vermek olduğunu belirtti. Al Jazeera'nin bir diğer muhabiri Civara Budeyri ise İsrail Gazze'ye yönelik artan saldırılarına rağmen Gazze'den atılan roketlerin durmadığını ve İsrail tarafından sirenlerin duyulmaya devam ettiğini söyledi.

Budeyri, "Kara saldırısının başında İsrail’in açıkladığı hedef Gazze’deki Hamas'ın gücüne darbe vurmaktı, ama şimdi İsrail tarafından Gazze’nin bir kısmını tekrar işgal etmesi ile ilgili talepler duyuyoruz." diye konuştu.

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

ÖLENLERİN ARASINDA GAZETECİ

Şifa Hastanesi'ne gelen cesetlerin arasında bir de gazeteci, bir de sağlık ekibi üyesi bulunuyor. Halid Hamad ismindeki gazetecinin çalıştığı kurum henüz belli değil.
Sağlık ekibi üyesinin saldırıdan kurtulan arkadaşı İsrail'in kendilerini doğrudan hedef aldığını söyledi.

AMBULANSLARIN GİRMESİNE İZİN YOK

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, İsrail'in Şecaiyye bölgesini kapalı askeri bölge olarak ilan ettiğini ve bölgeye ambulansların girişine izin verilmediğini söyledi. Kudra, Şecaiyye sokaklarında ulaşılamayan onlarca ceset olduğunu belirtti.

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

Kudra, İsrail'in sivil yerleşim birimlerini yoğun top atışına tuttuğu Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde vurulan Siyam ailesine ait evlerde ilk belirlemelere göre yedisi çocuk dokuz kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını ifade etti. Kudra, yaralılardan beşinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

ÖLÜ SAYISI 509'A YÜKSELDİ

Gazze'de görevini fiilen yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail savaş uçaklarının bombaladığı Ebu Cami ailesine ait 3 katlı binanın tamamen çöktüğünü, olayda 26 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Söz konusu saldırıda daha önce evin enkazından 6'sı çocuk 9 kişinin cesedinin çıkarıldığı ifade edilmişti.

Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var

İsrail topçu birliklerinin Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine, sabah saatlerinde düzenlediği saldırıda 7'si çocuk 9 Filistinlinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını da hatırlatan Kudra, son saldırıda yaşamını yitirenlerle, İsrail ordusunun, 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'de ölenlerin sayısının 509'a yükseldiğini, şimdiye kadar 3 bin 150 kişinin yaralandığını kaydetti.

"KÖMÜRLEŞMİŞ CESET PARÇALARI VE KOLLARIYLA BACAKLARI KOPMUŞ YARALILAR"

"Siyam ailesinin bireylerine ait kömürleşmiş ceset parçaları ve kollarıyla bacakları kopmuş yaralılar Avrupa Hastanesine getirildi." diyen Kudra, İsrail'in bu aileye karşı insanlık suçu işlediğini vurguladı.

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun Siyam ailesine ait altı eve 13'ün üzerinde top mermisi attığı ve ateş açtığı bilgisini verdi.

Öte yandan, Refah kentine düzenlenen saldırılarda bir Filistinli balıkçı hayatını kaybetti, iki balıkçı yaralandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın ise Gazze kentinin doğusunda İsrail askerlerini taşıyan bir aracı RPG-29 tipi roketle vurduğu bildirildi.

İSRAİL'E SIZMAYA ÇALIŞAN 10 FİLİSTİNLİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİASI

Gazze'nin kuzeyinden İsrail'e sızmaya çalışan 10 Filistinlinin öldürüldüğü öne sürüldü.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail ordusu, Gazze'den İsrail'e açılan iki tünelden sızmaya çalışan gruplar tesbit etti. Birinci tünel havadan bombalanarak yıkılırken, ikinci tünelden orduya ait araçlara havan saldırısı düzenleyen Filistinlilerle çıkan çatışmada 10 kişi öldürüldü" ifadelerini kullandı.

İsrail askerlerinden ölen ve yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Adraee, ordunun bölgede arama tarama faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

20 İSRAİLLİ ÖLDÜ

Associated Press haber ajansı, dünkü çatışmalarda 13 İsrail askerinin hayatını kaybetmesiyle, operasyonun başlangıcından bu yana ölen İsrailli sayısının 20'ye yükseldiğini bildirdi.

Öte yandan İsrail'in Kanal 10 televizyonunda yayınlanan habere göre, kara saldırılarının başladığı 17 Temmuz tarihinden bu yana beşi ağır yaralı, 55 İsrail askeri hastanelerde tedavi görüyor.

"GAZZE'DE OLANLARI ANLATACAK SÖZ YOK"

İsrail'in katliam yaptığı Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde yaşanılanları AA muhabiri Metin Yüksel Kaya, yaşanılanları söyle anlatmıştı;

"Olanları anlatacak kelime yok. Semtin yarısı yanmış. Sokaklarda bombardımanda öldürülmüş insan cesetleri var. Tıpkı Suriye gibi. Bölge sakinlerinden bir kısmı kaçamadıkları için bombardımana evlerinde maruz kalmış, bir kısmının ise kaçmaya ya da saklanmaya çalışırken hayatını kaybettiği görülüyor. Merdiven altında saklanırken yaşamını yitirmiş kadın ve çocuklar var. Bölgede hayatta kalanlar da olabilir... Yaşadığı bilinen ama çıkartılamayan kişiler var ve akıbetleri bilinmiyor"

HAMAS: 1 ASKERİ ESİR ALDIK

Hamas, dün yaptığı açıklamada bir İsrail askerini esir aldıklarını duyurdu fakat İsrail henüz doğrulamadı. Hamas'ın iddiasından sonra Gazze'de "kutlama amaçlı havaya ateş açıldığı" haberleri geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "hükümetin 18 İsrailli askerin ölümünden derin bir acı duyduğunu ve Gazze'deki gerilimden Hamas'ın sorumlu olduğunu" iddia etti. Netanyahu, "ülkede güvenlik sağlanana kadar Gazze'ye yönelik saldırılara devam edeceklerini ve gerekli görülmesi durumunda saldırıları genişleteceklerini" kaydetti.

KATLİAM 7 TEMMUZ'DA BAŞLADI

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye operasyon başlatmıştı.
Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var
Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var
YORUMLAR (8)
  • İLTERİŞ: Doğu Türkistan'da 1970'e kadar 35 milyon Müslüman Türk katledildi ve katledilmeye devam ediliyor. Irak'ta (şii)! ve (sünni)! binlerce Müslüman, Müslüman Türk katledildi ve katledilmeye devam ediliyor. Filistin'de binlerce Müslüman katledildi ve katledilmeye devam ediliyor. Türk ve Müslüman coğrafyalarındadurum maalesef bu. Ne hazindir ki halen daha Müslümanlar'da zerre kadar uyanma yok. Tüm İslam ülkeleri birlikte ortak bir tepki gösteremeyecek kadar aciz durumdalar. Bu durum şuradaki yorumlarda bile çok net bir şekilde görülebiliyor. YAZIKLAR OLSUN. Allah aklını kullanmayanlar üzerine pislik yağdırırmış. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • SİZİ GİDİ GEZİCİLER...: HERKEZ DIŞARDA PROTESTO EDİYO LANETLİYO BU GEZİCİLER NERDE BİRAZDA ŞU GEZİCİLERİ GÖRELİM YAKIP YIKMAYI İYİ BİLİYORLAR GÖRELİM BAKALIM. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ali yılmaz: İslam devletleri bu duruma nasıl sesiz kalır anlamıyorum. Hatta dünya nasıl sesiz kalır!!Vahşice katledilen o insanların suçu ne o çocukların suçu ne o hamile kadınların suçu ne . . . İnsanda biraz vicdan olsa ufaacık merhamet olsa . . . . Oyun oynarken üzerlerine bomba atılan çocuklar. . . . Allah israilin ve destek çıkan herkezin belasını versin Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Son Dakika: Türkiye'den İsrail'e 15 yıl sonra ilk resmi ziyaret! İşte mevkidaşıyla görüşen Bakan Çavuşoğlu'nun verdiği mesaj Son Dakika: Türkiye'den İsrail'e 15 yıl sonra ilk resmi ziyaret! İşte mevkidaşıyla görüşen Bakan Çavuşoğlu'nun verdiği mesaj Batı Şeria'da Çatışma: 16 Yaşındaki Filistinli Öldü, 90'dan Fazla Kişi Yaralandı Batı Şeria'da Çatışma: 16 Yaşındaki Filistinli Öldü, 90'dan Fazla Kişi Yaralandı Filistinli genç, İsrail askerlerinin açtığı ateşle hayatını kaybetti Filistinli genç, İsrail askerlerinin açtığı ateşle hayatını kaybetti
Kaynak: Aljazeera

Son Dakika Dünya Gazze'de Ölü Sayısı 509'a Yükseldi, 3 Bini Aşkın Yaralı Var - Son Dakika


Advertisement