Aa Günün Başlıkları - Son Dakika

Aa Günün Başlıkları

25.03.2016 16:04
Aa Günün Başlıkları

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Erdoğan Yozgat'ta- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat'ta, Şırnak'ta PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda şehit olan özel harekat polisi Osman Belkaya'nın (23) cenaze namazına katıldı.

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan Yozgat'ta

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat'ta, Şırnak'ta PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda şehit olan özel harekat polisi Osman Belkaya'nın (23) cenaze namazına katıldı.

(13.31) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Erdoğan, Sorgun Meydanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Pensilvanya'dan beddualar sallıyor. Ne oldu, hangisi tutuyor? Tutmaz, tutmaz. Samimi değilsin, dürüst değilsin. Bu toplumu, milleti, ümmeti parçaladın. Bu devletin, milletin içerisinde temenni ederim ki yanlış istikamette gidenler de bu yanlışlarından vazgeçerler. Hala işin hakikatini bilmiyorlar. Bizim, Allah'tan başka ubudiyet görevini yerine getireceğimiz bir güç yoktur. Biz sadece Rabbimize kulluk ederiz, kula kulluk etmeyiz. Bunun böyle bilinmesi lazım." dedi.

(15.07) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ABD'ye gerçekleştireceği ziyarette, ülkedeki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam merkezi "Amerika Diyanet Merkezi"nin açılışı yapılacak. Amerika Diyanet Merkezinde "İslam dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgiyle toplumun din konusunda aydınlatılması, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili topluma rehberlik edilmesi, adalet, barış, müsamaha ve karşılıklı anlayış temelinde ilişkiler geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütülmesi" hedefleniyor.

(10.22) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terör insanlığın ortak belası olduğu için ortak bir dayanışma ve mücadele gerektiğini belirterek, "Bugüne kadar Türkiye, Avrupa ülkelerinin çifte standartla duruma bakması nedeniyle hep yalnız bırakıldı. Son dönemde yaşanan olaylar, ne kadar ortak hareket etmenin gerektiğini ortaya koydu, Brüksel'in güvenliği Ankara'nın güvenliğinden, Paris'in güvenliği İstanbul'un güvenliğinden ayrı düşünülemez." dedi.

(12.54) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Silvan Selahattin Eyyubi Camii'nde Cuma Hutbesi irat etti. Görmez, "Biz aralarına ayrılık gayrılık girecek kardeşler topluluğu olamayız. Birbirimizin evi, birbirimizin yurdu olmalıyız. Cizre'de bir kardeşimizin burnu kanadığı zaman Edirne'deki kardeşlerimiz ızdırap duymalı, İzmir'de bir kardeşimizin ayağına diken battığı zaman Silvan'daki kardeşlerimizin kalbi yaralanmalı. Aynı şekilde dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman bir kardeşimizin başına bir bela, bir musibet geldiği zaman hep birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

(14.11) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Diyarbakır'daki terör saldırısı

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'daki jandarma karakoluna PKK terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 3 askerin şehit olduğunu, 24 askerin yaralandığını açıkladı.

(07.48)

- Diyarbakır- Lice karayolundaki Mermer Jandarma Karakoluna PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit düşen Jandarma Astsubay Üstçavuş Halil Türkoğlu, Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Mustafa Gökçeli ve Jandarma Uzman Onbaşı Sabri Acem için tören düzenlendi.

(12.24) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından, Mermer Jandarma Karakoluna gece terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıya ilişkin mahkeme kararı ve ilgili kanun uyarınca, soruşturma tamamlanıncaya kadar yazılı, görsel, internet ve sosyal medyada her türlü haber, röportaj ve bu içerikli yayınların yasaklanmasına karar verildiği bildirildi. Soruşturmanın 2 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 2 Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

(12.58)

6- Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Astsubay Başçavuş Gökhan Bakır, Jandarma Uzman Çavuş Yıldırım Oflaz ve Jandarma Uzman Onbaşı Ulaş Açıkgöz için tören düzenlendi. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de katıldı. Akar ve kuvvet komutanları, daha sonra Nusaybin'de Teröristle Mücadele Harekatı icra eden birliklerde inceleme ve denetlemede bulundu.

(12.28-14.52) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- Irak kuzeyinde bulunan Avaşin/Basyan bölgesindeki hedeflere, 6 F-16 ve F-4 2020 savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendiği, tespit edilen hedeflerin tam isabetle imha edildiği bildirildi.

(12.40)

8- Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak, Hakkari'nin Yüksekova ve Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlarda, toplam 24 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

(13.56)

9- Dündar ve Gül hakkındaki "casusluk" davası

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, Cumhuriyet gazetesinde, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle "cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya go¨revlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye tes¸ebbu¨s etmek", "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak", "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek" ve "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı tero¨r örgu¨tu¨ne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme" suçlarından yargılanmasına başlandı.

(11.23)

10- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, Cumhuriyet gazetesinde, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın tüm duruşmalarının kapalı yapılmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığının müdahillik talebinin kabulüne karar verdi.

(12.29)

11- KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 54'ü tutuklu 230 kişi hakkında "FETÖ kurucusu, yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından açılan davada sanıklar, haklarındaki suçlamaları "çürütmek" için benzer bahaneler öne sürdü.

(10.36)

12- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında söylemediği sözleri söylemiş gibi yansıttığı öne sürülen Hürriyet ve Zaman gazeteleri internet sitelerinin sorumluları oldukları gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılanmalarına başlandı.

(12.13)

13- Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan bir mahkum, "Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan hükümlü bulunan Deniz Seki'nin kitabında yazdıklarından dolayı Seki hakkında "Hakaret" ve "Özel hayatın gizliliğini ihlal etme" suçlarından suç duyurusunda bulundu.

(12.34)

14- ÖSYM, 13 Mart 2016'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) sonuçlarını açıkladı.

(08.54)

15- Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı

Zirvenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in öne çıkan sözleri şöyle:

- "Son dönemde Türkiye, Avrupa Birliği ile kişi başına millli gelirde arayı 20 puandan fazla kapattı. Keşke her 10-15 yılda Türkiye arayı 15 puan kapatabilse"

- "Tasarrufları artırmamız lazım. Aslında bugünkü faiz tartışmasının temelinde de bu var. Türkiye'de tasarruflar yeterli ve sermaye piyasaları derin olsaydı, bu maliye politikasındaki performansla, bu reform gündemiyle Türkiye'nin risk primi ile Türkiye'deki faiz oranları bu küresel konjonktürde çok daha düşük olabilirdi"

- "Derdimiz AB'ye üyelik için gerekli olan bütün koşuları sağlamak, sonra da vatandaşlarımız, AB'liler karar versinler. Zaten o zaman Türkiye, AB'nin Norveç'i, İsviçre'si haline geldiyse AB bize zaten üyelik için yalvaracaktır"

(09.44-10.33-12.14-12.32) (Fotoğraflı-Görüntülü)

16- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "Genişletilmiş Başkanlar Kurulu" toplantısında, "Son ortaya çıkan veriler, enflasyon cephesinde 2016 yılına dair beklentileri olumlu yönde etkiledi. Yüzde 7,5'lik enflasyon tahmini var, bunu sağlayacak para ve maliye politikası uygulamalarına sıkı bir şekilde devam edeceğiz." dedi.

(13.33)

17- Mükelleflerin kişisel verilerinin korunmasının yanı sıra tebligat süresini de ciddi oranda azaltacak olan e-Tebligat uygulaması 1 Nisan'da başlayacak.

(10.00)

18- Ekonomik güven endeksi, martta geçen aya göre yüzde 9,5 artarak 71,46'dan 78,27'ye çıktı.

(15.28)

19- Brüksel'deki terör saldırısı

- Belçika'nın başkenti Brüksel'de, polisin düzenlediği operasyon sırasında iki patlama duyulduğu bildirildi.

(15.51)

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki havaalanı ve metro istasyonunu hedef alan terör saldırılarını gerçekleştiren canlı bombalardan biri olan İbrahim el Bakraoui konusunda Türkiye'nin uyarı yapmasına rağmen El Bakraoui'nin Avrupa'da takibe alınmaması Avrupa'nın istihbarat çalışmalarında ve Türkiye'yle işbirliğinde yetersiz kalmasına yönelik eleştirilere sebep oldu.

(13.24)

- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brüksel temaslarında, saldırıyı üstlenen terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadelede kararlılık mesajı vererek, "Sayısız ulusu temsil eden bizlerin, burada, Paris, Ankara, Tunus, San Bernardino veya başka yerde saldırıları teşvik eden veya yapanlara bir mesajı var: Gözümüz korkmayacak, yılmayacağız. Daha büyük kararlılık ve dirençle geri geleceğiz. Nihilist inancınızı ve ödlek yüzünüzü yer yüzünden silene kadar dinlenmeyeceğiz." dedi.

(14.16)

20- AB ve Türkiye arasındaki sığınmacılara ilişkin anlaşmanın uygulanması için Yunanistan zamanla yarışıyor. Anlaşmanın uygulanmasına destek amacıyla AB ülkeleri tarafından Yunanistan'a gönderileceği açıklanan insan kaynağı henüz ülkeye ulaşmadı. Anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra Yunan adalarına gelen sığınmacı ve göçmen sayısında azalma olsa da varışlar devam ediyor.

(15.00)

21- Irak ordusunun Mahmur cephesinden başlattığı Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun ikinci gününde, büyük ilerleme sağlandığı belirtildi.

(15.08)

22- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ortadoğu turu kapsamında geldiği Lübnan'daki ikinci gününde, Filistinli mültecilerin ikamet ettiği Nehru'l-Barid Mülteci Kampı ve Trablus şehrinde Suriyeli sığınmacıların yaşadığı kampı ziyaret etti.

(15.04)

23- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine çalışma ziyaretinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kabul etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Putin ile görüşme öncesinde, John Kerry ile yaptığı ve Rusya ile ABD arasındaki uluslararası düzeydeki işbirliği, Suriye ve Ukrayna krizinin ele alındığı görüşme hakkında Rusya Devlet Başkanı'na bilgi verdi.

(01.52)

24- Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic'i 40 yıl hapse mahkum etmesi Balkan ülkeleri basınında geniş yer buldu.

(12.00)

25- Ankara'daki terör saldırısında babası Kemal Bulut'u kaybeden Galatasaraylı futbolcu Umut Bulut, psikolojik olarak zor günler geçirdiğini ve babasının yaşadığı olayın kendisine futbolu unutturduğunu söyledi.

(11.50)

26- Fenerbahçe Futbol Takımı'nda bu sezon yapılan yıldız transferlerinde önemli rol oynayan ve sarı-lacivertli taraftarların sevgisini kazanan İtalyan sportif direktör Giuliano Terraneo'nun görev süresi sadece 10 ay sürdü.

(14.35)

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Gözler, Erdoğan'ın yarın başkanlık edeceği Kabine toplantısına çevrildi Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Gözler, Erdoğan'ın yarın başkanlık edeceği Kabine toplantısına çevrildi Dünyanın gözü burada olacak! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde gündeme getireceği 6 konu Dünyanın gözü burada olacak! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde gündeme getireceği 6 konu CHP'li Toprak'tan Erdoğan'ın Adaylık Tartışmasına Yorum: 'Yapay Tartışma. Siyasi Yasak Peşinde Değiliz' CHP'li Toprak'tan Erdoğan'ın Adaylık Tartışmasına Yorum: 'Yapay Tartışma. Siyasi Yasak Peşinde Değiliz'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aa Günün Başlıkları - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement