Son Dakika Haberleri: Ölüm Yıl Dönümünde Neşet Ertaş'ın Bilinmeyenleri

Ölüm Yıl Dönümünde Neşet Ertaş'ın Bilinmeyenleri

20 gün önce

Ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012 yılında, 74 yaşında iken aramızdan ayrıldı. İşte, vefatının 6. yılında Neşet Ertaş'ın bilinmeyenleri..

1
Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'de dünyaya gelmiş, saz ustası babası Muharrem Ertaş'ın izinden giderek Türk halk müziğine damgasını vurmayı başarmıştır.
2
25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitiren Neşet Ertaş'ın ölümünün 6.yılında çeşitli illerde etkinlikler düzenleniyor.
3
Kendisine ilk kez Yaşar Kemal "bozkırın tezenesi" diye hitap etmiştir.. Neşet Ertaş hapse düştüğünde Yaşar Kemal, Ertaş'a yolladığı imzalı İnce Memed kitabının girişine şu notu yazmıştır: "Bozkırın tezenesine selam olsun, geçmiş olsun." Daha sonra bu isimle Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan 4 bölümlük bir belgesel çekilmiştir.
4
Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' ünvanını; "O dönem Süleyman Demirel Cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, 'hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım" sözleriyle geri çevirmiştir.
5
Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilmiştir.
6
25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuarlarda ders olarak okutulmuştur. Hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yayımlanmıştır. Ortaokul ders kitaplarında değerlerimiz başlığı altında hayatı anlatılmaktadır.
7
Orta Anadolular kendisinden, "Neşed" diye bahseder.
8
Konserlerine ceketle çıkan Ertaş, müzik hayatı boyunca ceketini çıkarmak için dinleyicisinden şu sözlerle izin istemiştir: "Ayağınızın turabı, goğnünüzün hızmatçısıyım. Şu cekattan bir kurtulayım müsaade ederseniz."
9
"Kadın insandır. Biz erkekler ise, insanoğlu..." demiştir.
10
Aşık Mahzuni Şerif için bir şiir yazmıştır:
Aşık Mahzuni Şerif için bir şiir yazmıştır:


hakk'ın var ettiği, sen bir ruh iken
o ölmez, yitmezi gördün mahzuni
vucüt dünyasında buldun bir mekan
oldu bu can senin yurdun mahzuni

hakk'ın emri ile dünyaya geldin
dünya insan için cennettir, bildin
haksızlığı gördün şaşırdın kaldın
bunun nedenini sordun mahzuni

işine gelmeyen seni dışladı
haksız sürüleri seni taşladı
çok cahiller yuh çekmeye başladı
onun cevabını verdin mahzuni

haksızlık eyleyip, haram yemedin
sözlerin doğrudur, yalan demedin
sen allahın doğrusunu söyledin
çünkü hak gözüyle gördün mahzuni

yalan yoktur bu garibin sözünden
nice yıllar yandın aşkın közünden
gönülü hak bildin buldun özünden
o hakk'ın sırrına erdin mahzuni
11
Müzik hayatı boyunca hiçbir sanatçıyla düet yapmamıştır.
12
13
14

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bu Benzerliklere Çok Güleceksiniz! Birleşik Krallık'ın İlk Cinsel İlişki Bebeği Kiralama Merkezini, Kadınlar Yönetiyor! Balık Tutarken Bulduğu Şişenin İçindekiler Sosyal Medyayı Salladı! 5. Yüzyıldan Kalma, Ağzında Taşla Gömülmüş Çocuk Mezarı Bulundu Kıvanç Tatlıtuğ Çarpışma Dizisi ile Geri Dönüyor!