Tütün ile lavman yaptılar! İşte tarihin en korkunç 7 tedavi yöntemi - Son Dakika

Tütün ile lavman yaptılar! İşte tarihin en korkunç 7 tedavi yöntemi

17.12.2019 10:44

Pek çok tıbbi yöntem deneme yanılma yöntemi ile gelişti. Ama eski çağlarda bazı tedavi yöntemleri var ki hastalar bu tedavilerin üzerlerinde denenmesini nasıl kabul etmiş, anlamak güç.

1
Tütün ile lavman tedavisi
Tütün ile lavman tedavisi
Avrupalılar, Amerikan yerlilerinden öğrendikleri bir yöntem ile sindirim ve karın ağrılarını tedavi etmek için tütün kullanıyorlardı. Tütünün içinde nikotin olduğunun ortaya çıkmasıyla yöntem popüleritesini kaybetti.
2
Kan akıtma tedavisi
Kan akıtma tedavisi
Kolun ya da bacağın kesilerek 'kirli kanın' akıtılmasına dayanan bu yöntem, 19. yüzyıla kadar sıklıkla başvurulan bir tedaviydi. Özellikle eski Hint ve Arap kaynaklarında bu yöntemin sıklıkla kullanıldığı yazmaktadır.
3
Baş ağrısı tedavisi
Baş ağrısı tedavisi
Eski çağlarda şifacılar baş ağrısının beynin kafatası içinde sıkışmasından kaynaklandığını düşünürlerdi. Düşünce böyle olunca tedavisi de kafatasını oymak oluyordu.
4
Antibiyotik olarak zehirli bitkilerin yenilmesi
Antibiyotik olarak zehirli bitkilerin yenilmesi
Antibiyotikler henüz doktorların ilk tedavi yöntemi olmadan önce insanlar, hastalıklara karşı direnç sağlamak için yılan zehri ya da zehirli bitkileri kullanırlardı.
5
Kronik hastalıkların egzersiz ve suyla tedavi edilmesi
Kronik hastalıkların egzersiz ve suyla tedavi edilmesi
Tıbbın henüz özel karışımlardan ibaret olduğu dönemlerde diyabet hastalığı egzersizlerle ve bitkisel karışımlarla tedavi edilmeye çalışılırdı. Epilepsinin ise bir Tanrı cezası olduğu fikri hakimdi.
6
Kadınların oturarak doğum yapması
Kadınların oturarak doğum yapması
Her ne kadar Hint doktorlar, hatta Afrikalı kabile şifacıları doğum hadisesi konusunda oldukça bilgili olsalar da Orta Çağ'da kilisenin sözü geçerdi ve kilise, yanlış doğum tekniklerini önererek pek çok kadının doğum sırasında hayatını kaybetmesine neden oldu.
7
Diş çürüğü tedavisi
Diş çürüğü tedavisi
10. yüzyılda yaşamış olan İbn-i Sina, içinde keçi yağı, soğan ve banotu bulunan bir karışım tarifini kaynatıp içilmesinin diş çürüğü tedavisinde kullanılmasını uygun görmüştür.

YORUMLAR (3)
  • bgenc: ibni sina 10 ve 11. yüzyıllarda yaşamıştır. Adamı Hz. İsa ile dönemdaş yapmışsınız. Biraz dikkat. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • 11 ci yüzyıl uydurma element oluyor: Buhara yakınlarındaki Efşene köyünde (Özbekistan) 980 yılında dünyaya gelmiş ve Hamedan şehrinde (İran) 1037 tarihinde vefat etmiştir. 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Tütün ile lavman yaptılar! İşte tarihin en korkunç 7 tedavi yöntemi - Son Dakika


Advertisement