Seçimlerde Büyükşehirlerde Büyük Sürprizler Yaşandı - Son Dakika
Güncel

Seçimlerde Büyükşehirlerde Büyük Sürprizler Yaşandı

Seçimlerde Büyükşehirlerde Büyük Sürprizler Yaşandı

7 Haziran Genel Seçimlerinde büyükşehirlerde özellikle Güneydoğu'da büyük sürprizler yaşandı. İstanbul'da ise Mustafa Sarıgül'ün Meclis'e girmesi mümkün gözükmüyor.

07.06.2015 22:37  Güncelleme: 22:41

7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasıyla birlikte, parlamentoya girecek isimler de ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, bu sonuçlarla TBMM'ye girmeye hak kazanıyor. İstanbul 2. Bölgede MHP'den 3 vekil getirmesi bekleniyor. Bu durumda İstanbul'da 1. sıra adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilmesi kesinleşti. CHP'nin ise, mevcut sonuçlara göre 8 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül'ün seçilmesi çok zor bir ihtimal. Yine özellikle Güneydoğu'daki illerde büyük sürprizler yaşandı.

Ankara'da sandıkların yüzde 85'inin açılmasıyla, İstanbul 1. bölgede AK Parti'nin 14 vekil çıkarma ihtimali doldu. Bu durumda, AK Parti'nin bıçak sırtında olan ve seçilip seçilmeyeceği kesinleşmeyen adayı, 14. sıradaki Hüseyin Yayman.

Seçimin en bıçak sırtı sonuçlarının yer aldığı seçim bölgelerinden biri de Ankara 1. bölge. Ankara'da AK Parti'nin 7 ya da 8 milletvekili çıkarması bekleniyor. Bu durumda listede 8. sırada yer alan Fatih Şahin'in seçilip seçilmediği belli değil. 9. sırada yer alan SGK eski Başkanı Emin Zararsız'ın seçilmesi neredeyse imkansız görünüyor.

KUŞOĞLU'NUN DURUMU KRİTİK

CHP'de ise, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın arkadaşlarından olarak bilinen ve listeye kontenjandan giren Bülent Kuşoğlu'nunu durumu kritik. Kuşoğlu, CHP listesinde 7. sırada yer alıyor. CHP'nin Ankara 1. bölgeden ya 6, ya da 7 vekil çıkarması bekleniyor.

MHP'de ise, eski CHP'li vekil Mehmet Haberal'ın oğlu Erkan Haberal seçilemedi. MHP'nin Ankara 1. bölgede 3 vekil çıkarması bekleniyor. Haberal 4. sırada yer alıyor.

SIRRI SÜREYYA YENİDEN TBMM'DE

HDP ise Ankara 1. bölgede tek vekil çıkarıyor. Bu durumda liste başı olan Sırrı Süreyya Önder yeniden TBMM'ye gelecek.

TİKA BAŞKANI'NIN EŞİ SEÇİLDİ

Ankara 2. bölgede ise AK Parti'nin 7 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda eski Başbakan yardımcısı Emrullah İşler'in yanısıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde TBMM'deki özel kalemi olan, şu anda da TİKA Başkanlığını yürüten Serdar Çam'ın eşi Selva Çam seçilecek.

CUMHURBAŞKANI'NIN DAMADI PARLAMENTODA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, bu sonuçlarla TBMM'ye girmeye hak kazanıyor. Albayrak, AKP listesinde 6. sırada yer alıyordu. AKP İstanbul 1. bölgeden kesin girecekler arasında Anayasa Mahkemesi eski raportörü Osman Can, Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı da bulunuyor.

HDP VE MHP 3'ER VEKİL ÇIKARABİLİR : DEMİRTAŞ SEÇİLDİ

CHP'nin ise 11 vekil çıkarması muhtemel. CHP'de bıçak sırtında olan vekil, listede 11. sıradan aday olan Ali Özcan.

İstanbul 1. bölgede MHP ve HDP'nin ise 3'er vekil çıkarmaları bekleniyor. HDP'den ilk üç sırada eş başkan Selahattin Demirtaş, Hüda Kaya ve Erdal Ataş bulunuyor.

ÇATI ADAY SEÇİLDİ: İHSANOĞLU MİLLETVEKİLİ

İstanbul 2. Bölgede MHP'den 3 vekil getirmesi bekleniyor. Bu durumda İstanbul'da 1. sıra adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilmesi kesinleşti.

MARKAR ESAYAN DA BIÇAK SIRTINDA

AK Parti'nin İstanbul 2. bölgeden 12 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, 12. sıradaki Markar Esayan'ın durumu en belirsiz olan durum.

SARIGÜL SEÇİLEMEDİ

CHP'nin ise, mevcut sonuçlara göre 8 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül'ün seçilmesi çok zor bir ihtimal.
CHP'den 2. bölgeden Balyoz Davası sanıklarından Dursun Çiçek, gazeteci Enis Berberoğlu da seçilmeyi garantileyen isimlerden.

MEHMET METİNER SEÇİLDİ, MAHMUT ÖVÜR ÇOK ZOR

AK Parti'nin İstanbul 3. bölgede ise 13 vekil çıkarması bekleniyor .Bu durumda gazeteci Mehmet Metiner seçilirken, 14. sıradaki gazeteci Mahmut Övür'ün durumu ise neredeyse imkansız görünüyor.

AK Parti'nin 3. bölge adaylarından, şarkıcı Uğur Işılak, Abdürrahim Boynukalın ve Özlem Zengin seçilmeyi garantilemiş isimler olarak öne çıktılar.

CHP'DE MEHMET BEKAROĞLU BIÇAK SIRTINDA

CHP üçüncü bölgede Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu bıçak sırtında. CHP'nin 3. bölgeden ya 9, ya da 10 vekil çıkarması bekleniyor. Bekaroğlu 9. sırada yer alıyor.
HDP'de ise Pervin Buldan seçilmeyi garantiledi. HDP'nin 3. bölgeden 4 ya da 5 vekil getirmesi bekleniyor. Eğer HDP 5 vekil çıkarırsa, CHP'nin vekil sayısı 10'dan 9'a düşecek.

İZMİR SONUÇLARI: AKP'DE SAVCI SAYAN VE OZAN CEYHUN SEÇİLEMEDİ

CHP İzmir'de CHP'nin 6 AKP'nin 4 vekil çıkarması bekleniyor. Bu durumda, AK Parti listesinde 5. sırada yer alan, Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun seçilemedi. AK Parti İzmir 2. bölgede 7. sırada yer alan, CHP'nin eski Parti meclisi üyelerinden Savcı Sayan da seçilemeyen isimler arasında.

CHP İzmir 2. bölgeden de ya 6 ya da 7 vekil getiriyor. Bu durumda, gerek İzmir 'den aday olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gerekse Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, seçilmeyi garantiledi. CHP'nin Roman adayı Özcan Purçu da İzmir'de seçilen isimlerden oldu.

UŞAK'TA DURMUŞ YILMAZ KAZANDI; AK PARTİ'NİN "OLMASAYDIN DA OLURDUK" İLANINI VEREN ADAYI KAZANAMADI

Uşak'ta MHP'nin 2011 seçimlerinde hiç milletvekili çıkaramadığı Uşak'ta, bir milletvekili çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Uşak'tan milletvekili olarak Meclis'e girerken; AK Parti'nin milletvekili sayısı 2'den 1'e düşmüş oldu.

AK Parti'nin Uşak'taki vekil sayısının 1'e düşmesi ise, gazetelere 10 Kasım'da Atatürk için "olmasaydın da olurduk" ilanı veren Eyüp Gökhan Özekin seçilmedi. Özekin, AKP'nin 2. sıra adayıydı.

URFA SONUÇLARI: VE ÖCALAN MECLİS'TE BUCAK, SEÇİLMEDİ

Şanlıurfa'da seçim yarışı AK Parti ile HDP arasında geçti. 2011 seçimlerinde 10 milletvekili çıkaran AK Parti, bugünkü seçimde vekil sayısını 7'ye düşürdü. AKP'nin yedide kalması durumunda eski Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba meclise'e gelecek görünüyor.

Ş.Urfa'da HDP ikinci parti olurken, 5 vekil çıkarmış görünüyor. Birinci sırada yer alan isim, Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir. HDP'nin ikinci sıra adayı, Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan seçilmiş bulunuyor.

CHP ise Urfa yarışına, eski vekil Sedat Bucak'ın kardeşi Ali Murat Bucak ile katılmıştı. Ancak 1. sıra adayı olan Bucak seçilemedi.

TRABZON'DAN KORAY AYDIN SEÇİLDİ

Trabzon'dan ise, MHP'de Genel Başkanlığa aday olan Koray Aydın, seçilmeyi başardı. Trabzon'da AK Parti dört vekil çıkarırken, CHP'nin ön seçimle 1. sıra adayı olan Balyoz avukatlarından Haluk Pekşen seçilmeyi başardı.

AK Parti'den Trabzon'da vekil seçilenler arasında Süleyman Soylu da bulunuyor.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Seçimlerde Büyükşehirlerde Büyük Sürprizler Yaşandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (20)

 • chpli: Troller Sesiniz kesildi mamalar kesildi artık. Hahahaaaha 9 3 Yanıtla
 • Sivridil: Aktroller nerede 8 2 Yanıtla
 • seyit: Ampul patladı mi troller 7 1 Yanıtla
 • BARANSELL BARAN: OYUMU AKP YE VERDİM. AMA SEÇİMİN BU ŞEKİLDE SONUCLANMASINDAN COK MUTLU OLDUM.OY VERIYORDUM AMA BİRŞEYLER YANLIS GIDIYORDU.DENGELER BIRAZ DEGISMESI GEREKLIYDI BU ULKEDE.AMA GONLUM AKP VE MHP KOALISYONUNDAN YANA 1 7 Yanıtla
 • Cotanak: Cekirdek ailemde 2,oy vardi, biri CHPye diyeri HDP ye 4 2 Yanıtla
 • parsel parsel ankara: balkondan makarna dağıtımı yapılabilir. 3 3 Yanıtla
 • Wtf: Yalnız her haberin altına 'oyum akepeyee yaşasın meeee' diyenler bitecek en çok ona seviniyorum meeeennnnn 4 2 Yanıtla
 • Player: Sattınız vatanı yazıklar olsun!!!! Verdigimiz sehitlerede mi saygınız yoktu???? 1 4 Yanıtla
 • Vatandaş: Görecek ülke kaosu bakalım o zaman ne diyeceksiniz hukumetsiz ülkeyi görünce. ... 0 5 Yanıtla
 • Sivridil: Akp sonuclari darbe olarak yorumlayip kendine oy vermeywn tum secmenleri silivriye koyacakmiş 3 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement