Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi hayatını adadığı Baykar tesislerine getirildi - Son Dakika

Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi hayatını adadığı Baykar tesislerine getirildi

18.10.2021 18:39

Sabah saatlerinde yaşamını yitiren iş insanı ve milli SİHA'ların fikir babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi Hadımköy'de bulunan Baykar Tesisleri'ne getirildi. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, babasının fabrikaya verdiği önemi, "Annem ve babam hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor" sözleriyle açıklamıştı.

İş insanı vemilli SİHA'ların fikir babası Özdemir Bayraktar 72 yaşında yaşamını yitirdi. Selçuk ve Haluk Bayraktar'ın babası olan Özdemir Bayraktar, yarın Fatih Camii'nde öğle namazı düzenlenecek cenaze töreni sonrası İstanbul'da toprağa verilecek.

"MİLLİ SİHA'LARIMIZIN ÖNCÜ İSMİ HAKK'A YÜRÜDÜ"

BAYKAR'dan yapılan açıklamada, "Milli Teknoloji Hamlesi idealinin ve Milli SİHA'larımızın öncü ismi, Yönetim Kurulu Başkanımız ve yol göstericimiz Özdemir Bayraktar, Hakk'a yürüdü. Allah rahmet eylesin. Dualarınızı bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Selçuk Bayraktar babası Özdemir Bayraktar, cenazesi ömrünü adadığı Baykar tesislerine getirildi

CENAZE ÖMRÜNÜ ADADIĞI FABRİKAYA GETİRİLDİ

72 yaşında hayatını kaybeden Bayraktar'ın cenazesi Hadımköy'de bulunan Baykar tesislerine getirildi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere birçok isim Baykar tesislerine taziye için ziyarette bulundu.

Selçuk Bayraktar babası Özdemir Bayraktar, cenazesi ömrünü adadığı Baykar tesislerine getirildi

"ANNEM VE BABAM HALA FABRİKADA YAŞIYOR"

Türkiye'nin ilk İHA ve SİHA'larının üretildiği Bayraktar fabrikalarında Özdemir Bayraktar ve ailesinin ne denli yoğun bir çalışma yürüttüğü, daha önce Selçuk Bayraktar tarafından anlatılmıştı.

Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA'nın teslim töreninde yaptığı konuşmada "Milli İHA geliştirmede, Bayraktar Ailesi olarak hep birlikte çalışıyoruz. Evlenene kadar, ben iş yerinde yatıp kalktım. Annem ve babam ise hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor" ifadelerine yer vermişti.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR KİMDİR?

1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis'in oğlu olarak Sarıyer'in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1967'de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz'ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye'nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

Selçuk Bayraktar babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi ömrünü adadığı Baykar tesislerine getirildi

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina'nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar'da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti.

Baykar'ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı. Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA'ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA'ların Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021'de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı'na layık görüldü. Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye'nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir.

Selçuk Bayraktar babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi ömrünü adadığı Baykar tesislerine getirildi
Selçuk Bayraktar babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi ömrünü adadığı Baykar tesislerine getirildi
YORUMLAR (6)
  • Ensar Muhacir: Ülkemiz için çok kıymetli bir insana hakaret etmek sadece ve sadece hain kişilere mahsustur... Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Muhammed Ali: Kim bu ülke menfaatine bir iş yapıyorsa Allah onu iki cihanda aziz eylesin. Bayraktar aileside ülkesi için çalışan bir ailedir, her zaman teşekkür ve takdir edilecek gurur duyulacak iş, icraat yaptılar, ülkemizin göğsünü kabarttılar. Allahım rahmet eylesin, nur içinde yatsın, ailesine sabır versin Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Giresun Belediyesi altyapı çalışmalarına devam ediyor Giresun Belediyesi altyapı çalışmalarına devam ediyor İzmir'de 82 yaşındaki kadına cinsel istismar uygulayan zanlı cezaevine gönderildi İzmir'de 82 yaşındaki kadına cinsel istismar uygulayan zanlı cezaevine gönderildi Sarıyer'de Selçuk Kavaloğlu başkan adaylığını açıkladı Sarıyer'de Selçuk Kavaloğlu başkan adaylığını açıkladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar'ın cenazesi hayatını adadığı Baykar tesislerine getirildi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement