40 yıldır kirli çay kendi kendini temizledi! İşte karantinanın çevreye olan inanılmaz etkileri - Son Dakika

40 yıldır kirli çay kendi kendini temizledi! İşte karantinanın çevreye olan inanılmaz etkileri

Dünya genelinde yüz binlerce can alan koronavirüs, milyonlarca insanın hapis hayatı yaşamasına neden olsa da, doğaya olan olumlu etkisi inanılmaz. İşte karantinanın, doğayı kendine getirdiğini gösteren kanıtlar.

1
Biz, karantinadan bunaldığımız şu günlerin bitmesini iple çekerken doğa, kendini yenilemeye başladı. Hava kirliliğinin neredeyse yüzde yüz arrttığı şehirler artık temiz. İşte hava kirliliği azalan ülkelerin karşılaştırmalı fotoğrafları..

2
Hint Kapısı – Yeni Delhi, Hindistan
Hint Kapısı – Yeni Delhi, Hindistan
Hava kirliliği nedeniyle uçakların dahi inemediği Hindistan, koronavirüs nedeniyle karantina kararı aldıktan 21 gün sonra çekilen fotoğrafta havanın temizliği net bir şekilde görülüyor.
3
4
Los Angeles, ABD
Los Angeles, ABD
Hava kirliliği seviyelerini son yıllarda düşürmekte başarı sağlayan Los Angeles'ta ise koronavirüsten dolayı uygulunan karantina havayı büyük oranda temizledi.
5
6
Milano, İtalya
Milano, İtalya
BBC'ye göre, Milano, Avrupa'nın en çok hava kirliliği bulunan şehriydi. Ülkedeki karantinayla birlikte hava kirliliği azaldı. Alttaki fotoğraf 17 Nisan 2020'de çekildi.
7
8
Venedik, İtalya
Venedik, İtalya
Copernicus Sentinel-2 tarafından çekilen uydu fotoğraflarında, tekne trafiğinin azalması ile Venedik kanallarının temizlendiği açıkça görülüyor.
9
10
Cakarta Endonezya
Cakarta Endonezya
26 Temmuz 2018'de çekilen ilk fotoğraf ile 16 Nisan 2020'de çekilen fotoğraf arasındaki fark her şeyi anlatıyor.
11
12
Yamuna Nehri – Yeni Delhi, Hindistan
Yamuna Nehri – Yeni Delhi, Hindistan
Yeni Delhi, New York Times'a göre dünyanın en kirli 14. şehridir. 21 Mart 2018'de çekilen ilk fotoğraf ve 8 Nisan 2020'de çekilen ikinci fotoğraf, nehrin büyük ölçüde temizlendiğini gözler önüne seriyor.
13
14
Cakarta, Endonezya
Cakarta, Endonezya
Jakarta Post, Cakarta'nın dünyanın en kirli 5. şehri olduğunu açıklamıştı. Ancak, karantina sonrasında kirliliğin azaldığı görülüyor.
15
16
İslamabat, Pakistan
İslamabat, Pakistan
3 Ağustos 2017'de çekilen ilk fotoğrafta hava kirliliği daha yoğunken, 20 Nisan 2020'de çekilen fotoğraf kirliliğin azaldığına işaret ediyor.
17
18
İstanbul, Türkiye
İstanbul, Türkiye
Karantinanın İstanbul'a etkisi ise gözle görülür bir şekilde arttı. Hava kirliliğinin büyük oranda düştüğü kentten Uludağ'ın zirvesi bile göründü.
19
20
Koronavirüs salgını sonucu sadece hava değil, toprak ve akan dereler ve çaylar da temizlenmeye başlandı. Zonguldak Alaplı ilçesinde uzun yıllardır kirli olan ve zaman zaman rengi siyah olan Alaplı Çayı, kendiliğinden temizlendi.
21

Haber Yayın Tarihi: 04.05.2020 16:10

Son Dakika 40 yıldır kirli çay kendi kendini temizledi! İşte karantinanın çevreye olan inanılmaz etkileri - Son Dakika

YORUMLAR (6)
  • Covit 19: Bir buçuk aydır evdeyim bu gün ptt ye gittim gözlerime inanamadım insanları medenileştirmiş bu covit herkes düzgün sırada kimse öne geçmeye çalışmıyor herkes uslu uslu sıra bekliyor bayıldım bu ortama kendimi avrupada sandım bir an covitin iyi yanlarıda var allah kuralları bir virüsle ögretti insanlara baktı bizim ögrenecegimiz yok Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ALP: çok avrupayı seviyorsan oraya git zeten ne geldiyse başımıza sizin gibiler yüzünden geldi nerde bir beyni bitmiş insan varsa avrupa meraklısı gidin orda kalın bırakın bizim TÜRKİYE mizi 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı 600 yıllık cami baraj suyu çekilince gün yüzüne çıktı Para kazanmak için uyuşturucu satan genç hostes hapse girmekten kurtulamadı