Metroları bile otel konforluğunda! İşte Katar'ın 'Zenginliğin böylesi' dedirten metrosu - Son Dakika

Metroları bile otel konforluğunda! İşte Katar'ın 'Zenginliğin böylesi' dedirten metrosu

10.01.2020 12:25

Katar'ın başkenti Doha'da 2022 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında inşa edilen metronun ilk etabı hizmete girdi.6 yıldır yapımı devam eden metronun kırmızı hattı, 8 Mayıs itibariyle halkın kullanımına açıldı. Metro ağı tamamlandığında toplam 300 km uzunluğunda ve 100 istasyonlu olacak. Trenlerin içi ise görenlerin gözlerini kamaştırıyor.

1
Katar'ın başkenti Doha'da 2022 FIFA Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında inşa edilen metronun ilk etabı hizmete girdi. 6 yıldır yapımı devam eden metronun kırmızı hattı, 8 Mayıs itibariyle halkın kullanımına açıldı. Metro ağı tamamlandığında toplam 300 km uzunluğunda ve 100 istasyonlu olacak. Trenlerin içi ise görenlerin gözlerini kamaştırıyor.
2
2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar'ın başkenti Doha'da, inşa edilen metronun ilk etabı hizmete girdi. 6 yıldır yapımı devam eden metronun kırmızı hattı, 8 Mayıs itibariyle halkın kullanımına açıldı.

3
İlk sefer toplam 18 duraktan oluşan "Kırmızı Hat"tın inşası tamamlanan 13 durağında gerçekleşti. Yolcular, başkentin doğusundaki Al-Kassar ile güneydeki El-Vakra arasında metroyu kullanma imkanına kavuştu.

4
Doha metrosu, "Kırmızı", "Altın" ve "Yeşil" olmak üzere 3 hattan oluşuyor.

5
2026 yılında tamamlanması planlanan metronun, toplam 300 km uzunluğunda ve 100 istasyonlu olacak.
6
İslam mimarisi örnek alınarak inşa edilen metro istasyonlarında mescit de bulunuyor. Tamamıyla sürücüsüz çalışan vagon ve lokomotiflerin dış tasarımlarıysa Arap atlarından ilham alınarak yapılmış.
7
Metro lüks koltukları ve teknolojisiyle dikkat çekiyor.
8
Katar'ın en büyük altyapı projelerinden biri olan metro, Dünya Kupası için hazırlanan ilk metro özelliğini taşıyor.
9
Başkentteki 5 stadyuma doğrudan sefer yapacak sürücüsüz metro, 3 stadyuma ise başka araçlarla aktarma yapılarak ulaşım imkanı sağlayacak.
10
Futbolseverler stadyumların yanı sıra otellere, şehir merkezine ve havalimanına da kolaylıkla ulaşabilecek.
11
Katar, FIFA Dünya Kupası'na 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihlerinde ev sahipliği yapacak.
12

YORUMLAR (6)
  • SY.AFG: KIMSE KIMSEYE BEDAVA BAKMIYOR HERKEZ CALIŞIYOR EKMEGINIKAZANIYOR HANGI SURYELIYE VE YA AFGANA SEN MAAŞ BAGLAMISIN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • BEKİRİLHAN...: GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA OLMUŞ KEŞKE PARAM OLSA DA BİNSEM AMA YOK... BEKİR... Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • irfan04: paran varsa herseyi yaparsin bu dunya uzerinde....bizdede eger suriyeliler afganlar olmasaydi bizde simdi zengindik guzel bir gelecegimiz olurdu .ama gel gelelimki bizler ancak suriyelileri ve afganlari ancak besliyoruz .. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Metroları bile otel konforluğunda! İşte Katar'ın 'Zenginliğin böylesi' dedirten metrosu - Son Dakika


Advertisement