İzmir'de 25 bin 695 yardım paketi daha geliyor - Son Dakika
Güncel

İzmir'de 25 bin 695 yardım paketi daha geliyor

İzmir\'de 25 bin 695 yardım paketi daha geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla başlatılan Biz Varız kampanyasına destek için yerel bir gazete 7 saatlik sosyal medya canlı yayını yaptı.

03.05.2020 10:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla başlatılan Biz Varız kampanyasına destek için yerel bir gazete 7 saatlik sosyal medya canlı yayını yaptı. Siyasetçiler, sanatçılar, gazeteciler ve yazarlar gazetenin "Dayanışmayı Canlandıralım" yayınına katılırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da görüntülü bağlandı. 7 saatlik canlı yayında 'Biz Varız' kampanyası kapsamında 25 bin 695 gıda paketi satın alındı.

Korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çağrısıyla başlatılan 'Biz Varız' dayanışma kampanyası büyüyor. Kampanyaya, sanatçılar, gazeteciler ve yazarlar yerel bir gazetenin internet üzerinden yaptığı 7 saatlik "Dayanışmayı Canlandıralım" yayınıyla destek verdi. Tarihi Havagazı Fabrikası'ndan yapılan program, gazetenin sosyal medya hesaplarıyla Başkan Tunç Soyer'in sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı. 7 saatlik canlı yayında Biz Varız kampanyası kapsamında 25 bin 695 gıda paketi satın alındı.

"Yürekten kutluyorum"

Yayına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da görüntülü bağlandı. Kılıçdaroğlu "Her bir belediye başkanı arkadaşlarımız Covid sürecinde bir destan yazdı. Elinden gelen bütün çabayı gösterdi. Toplumun ihtiyaç sahibi olan bütün kitlelerine, dokularına bir şekliyle ulaştı. Siz de güzel bir kampanya açmışsınız. Hepinizi yürekten kutluyorum" dedi. Önemli olanın bütün engelleri aşmak olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu "Bütün belediye başkanı arkadaşlarım önlerine konan bütün engelleri aştılar, ihtiyaç sahiplerine ulaştılar. Onlara gerekli desteği verdiler" diye konuştu.

"Organizasyon çığ gibi büyüyor"

Yayına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, heyecan verici bir gün yaşadıklarını belirterek, "İzmir dayanışmanın, demokrasinin, birlikte yaşamanın kalesidir. Bunun için de 'Halkın Bakkalı' adını verdiğimiz bu organizasyon çığ gibi büyüyor. Bu dayanışma kampanyası Türkiye'nin herhangi bir yerinde olduğundan çok daha büyük ve çok daha güçlü bir ağ olarak ortaya çıkıyor. Bundan dolayı çok mutluyum ve heyecanlıyım" dedi.

Hedef 100 bin paket

Seçim kampanyası süresince İzmir'in arka sokaklarına, mahallelerine ulaşacaklarını söylediğini hatırlatan Başkan Soyer, konuşmasına şöyle devam etti:

"İzmir'in ürettiği değeri adil bir biçimde paylaşmadan hiçbirimiz huzurlu yaşayamayız. Bizler komşusu aç iken tok yatamayan kadim kültürün insanlarıyız. Arka sokaklardaki ihtiyaç sahibi insanlarımıza ulaşmayı dert edindik. Bu paketler en çok ihtiyaç sahibi olanlara gidiyor. Şu ana kadar 68 bin paket ulaştırdık. Hedefimiz 100 binin üzerine çıkmak."

Köy-Koop'tan kampanyaya destek

İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ise Halkın Bakkalı'nda satılan ürünlerin kooperatif ürünleri olduğunu belirterek, "Köy-Koop 103 tarımsal kooperatifin birleşmesinden oluşuyor. Bu 30 bin tarlada üreten küçük aile çiftçisi demek. Bu sayıyı ortalama 5 ile çarpabilirsiniz. Bizler üretmeye devam ediyoruz. Sizler bizi destekledikçe kentlinin sofrasının zenginleşeceğini göreceksiniz" dedi.

Soyer, 103 kooperatif adına Halkın Bakkalı'ndan 103 gıda paketi alarak canlı yayında kampanyaya destek verdiklerini açıkladı.

Sunay Akın'dan şiir

Yayına görüntülü bağlanan Sunay Akın, "Emek ve dayanışma gününün hemen ardından gerçekten emeğin ve dayanışmanın ne olduğunu bütün Türkiye'ye gösteriyorsunuz. Artık bundan sonra doğayla bir arada yaşayan üreten, yukarıdakiler, aşağıdakiler şeklinde değil omuz omuza, yan yana, beyindeki duvarları yıkan, kıran özgür bir dünya var olacak" diye konuştu. Akın, Erdoğan Çokduru'nun İzmir'i anlattığı "Bitkilerin Aşkı" şiirini okudu.

İzmir'den Türkiye'ye Halkın Bakkalı

Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da yayına görüntülü bağlandı. Torun, şunları söyledi: "Bu kampanyaya emeği geçen, bu düşünceyi ortaya koyan ve çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Zaten başkanla Halkın Bakkalı'yla ilgili bir çalışmayı da halen devam ettiriyoruz, bunu ileride bir Türkiye projesi haline nasıl getiririz diye. İnanıyorum ki bugün bir farkındalık sağlayacak ve Halkın Bakkalı tüm Türkiye'de daha bilinir hale gelecek."

Başkan Soyer ise Torun'un bu sözlerinin üzerine "Bu koronayla sınırlı bir girişim olmaktan çıkacak ve biz bugün kurduğumuz bu dayanışma ağını korona günlerinden sonraya da taşıyacağız. İzmir'den tüm Türkiye'ye ve tüm dünyaya bir ağ kuracağız ve bu ağın içinde de kooperatif ürünlerini dünyanın her yerine ulaştırmak gibi bir misyonumuz olacak" dedi.

"Siz Türkiye'yi umutlandırıyorsunuz"

Yayına bağlanan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli, İzmir'in her zaman olduğu gibi güzel şeylere imza attığını belirterek, "Siz Türkiye'yi umutlandırıyor, muhteşem işler yapıyorsunuz. İzmir, Türkiye'nin en büyük ihtiyacı olan tarım gibi hayati bir konuda, Mustafa Kemal Atatürk'ün en çok değer verdiği konuda tarım devrimi yapıyor. Türkiye'ye model olacak bu çalışmaların İzmir'den başlaması çok güzel. Tunç Başkan'la övünüyoruz. Çok güzel işler yapıyor. Kültür, tarım, belediyecilik müthiş. Hepinizi kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Livaneli yayında Nazım Hikmet'in Şeyh Bedrettin Destanı şiirinden de bir bölüm okudu.

Zülfü Livaneli'nin yayına katılarak kampanyaya destek vermesinden büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Başkan Soyer ise, "Çok minnettarız. Zülfü ağabeyin her cümlesi bir ders. Her kurduğu cümleden yararlanıyoruz. Bize ilham veriyor. Kendisi müzisyen, edebiyatçı, sinemacı, tarihçi. Bu coğrafyanın bilgesi. Kendisinin bizimle ilgili söylediği şeyler, takdiri bizi hem çok onurlandırıyor hem cesaretlendiriyor" sözlerine yer verdi.

Yayına kimler katıldı?

Gün boyu süren "Dayanışmayı Canlandıralım" yayınının sunuculuğunu İlkay Akkaya, Levent Üzümcü, Onur Akın, 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve gazeteciler Misket Dikmen, Seçkin Öner, Ümit Kartal yaptı. Etkinliğe; CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Orhan Sarıbal, Tuncay Özkan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir milletvekilleri Atilla Sertel, Murat Bakan, Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Sevda Erdan Kılıç, Selin Sayek Böke, Mehmet Ali Çelebi, Özcan Purçu, Mahir Polat, Bedri Serter, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, 24, 25 ve 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Sunay Akın, Zülfü Livaneli, Orhan Aydın, Nevşin Mengü, Mazlum Çimen, Oğuz Aksaç, Yüksel Ünal, Praksis Müzik Grubu, Gürkan Hacır, Tilbe Saran, Haluk Levent, İbrahim Yazıcı, Barış İnce, Hilmi Yarayıcı, Atilla Taş, Berkan Şal, Fırat Tanış, Hamit Demir, Barış Yarkadaş, Öznur Korkmaz, Adasu Akın gibi isimler katıldı. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İzmir'de 25 bin 695 yardım paketi daha geliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği, Vezirköprü'de 7 akülü engelli aracı dağıttı
  12:04 Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği, Vezirköprü'de 7 akülü engelli aracı dağıttı

  Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin Vezirköprü temsilciliği, ilçede 7 akülü engelli aracını dağıttı. Dağıtım törenine Belediye Başkanı Murat Gül, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Belediye Başkanı Gül, Hasene Derneği'ne ve Vezirköprü temsilciliğine teşekkür etti. Dağıtım programına katılan Belediye Başkanı Murat Gül ve Kaymakam Özgür Kaya da teşekkür edildi. Akülü araçlar belirlenen engelli bireylere dağıtıldı. Öte yandan, Vezirköprü Öğretmenevi yeni binasında hizmet vermeye başladı. Yeni binada otel, lokanta ve kafe hizmetleri sunuluyor. Öğretmenevi Müdürü Hasan Dursun, yeni binanın ülkedeki öğretmenevleri arasında sayılı tesislerden biri olduğunu belirtti.

 • Çankırı'da Fırtına Sonucu Bir Minare Yıkıldı
  12:03 Çankırı'da Fırtına Sonucu Bir Minare Yıkıldı

  Çankırı'da etkili olan fırtınaya dayanamayan çifte minareli caminin bir minaresi yıkıldı. Olayda can kaybı ya da yaralanan olmazken, minarenin üzerine yıkıldığı araç ve iş yerinde maddi hasar meydana geldi. Fırtınanın etkisini yitirmesinin ardından cami dron ile havadan görüntülendi.

 • Tunceli Çemişgezek'te Camide Çıkan Yangın Hasara Neden Oldu
  12:03 Tunceli Çemişgezek'te Camide Çıkan Yangın Hasara Neden Oldu

  Tunceli'nin Çemişgezek ilçesine bağlı Cihangir köyündeki camide sabah saatlerinde çıkan yangın, itfaiye, jandarma ve sağlık ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangın sonucunda caminin bazı alanları kullanılamaz hale geldi.

 • Van Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 8 Milyar 801 Milyon TL'ye Ulaştı
  12:02 Van Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 8 Milyar 801 Milyon TL'ye Ulaştı

  Van Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun 2022 yılında 400 milyon lira olduğu, kayyım atanmasıyla birlikte bu borcun 8 milyar 801 milyon 703 liraya yükseldiği açıklandı.

 • Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) tarafından 'şarkılar bizi söyler' adlı konser düzenlendi
  12:01 Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) tarafından 'şarkılar bizi söyler' adlı konser düzenlendi

  Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER), kadınlara finansal destek sağlamak amacıyla 'Şarkılar Bizi Söyler' adlı bir konser düzenledi. KİGDER Başkanı Sema Karaoğlu, kadını ekonomik olarak güçlendirecek bir çalışma yapmak istediklerini belirtti. Konserde Türk Sanat Müzikleri seslendirildi ve konser geliri Kayseri Mikro Kredi Şubesi'ne bağışlandı.

 • Hakem Ayşe Nur Demirhan, maçı durdurup futbolcunun ayakkabısını bağladı
  12:01 Hakem Ayşe Nur Demirhan, maçı durdurup futbolcunun ayakkabısını bağladı

  Zonguldak U13 Ligi'nde oynanan maçta hakem Ayşe Nur Demirhan, Gökçebeysporlu futbolcunun ayakkabısının bağcıklarının çözüldüğünü fark ederek maçı durdurup bağladı. Bu hareket tribünden alkış aldı.

 • Erzurum'da Hekimler ve Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırılarını Protesto Ediyor
  12:00 Erzurum'da Hekimler ve Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırılarını Protesto Ediyor

  Erzurum'da hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 23 haftadır devam eden 'sessiz yürüyüş' hareketini sürdürüyor. Her hafta Lala Mustafa Paşa Cami avlusunda buluşan hekimler ve sağlık çalışanları, Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde pankartlar taşıyarak Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüyor. Yürüyüşçüler, zulüm son bulana kadar sessiz yürüyüşe devam edeceklerini belirtiyor ve tüm hekimleri ve vicdan sahibi insanları bu harekete katılmaya davet ediyor.

 • Suriye'nin ilk astronotu Muhammed Faris hayatını kaybetti
  12:00 Suriye'nin ilk astronotu Muhammed Faris hayatını kaybetti

  Suriye'nin uzaya giden ilk astronotu Muhammed Faris, Gaziantep'te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Yarın Fatih Camii'nde düzenlenecek cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak.

 • İlk Türk Astronotun Uzaya Gitmesiyle Astronotluk Çocuklar İçin Hayal Olmaktan Çıktı
  12:00 İlk Türk Astronotun Uzaya Gitmesiyle Astronotluk Çocuklar İçin Hayal Olmaktan Çıktı

  Sakarya'nın Serdivan ilçesinde bulunan Planetaryum, çocukların ilgi odağı haline geldi. Ücretsiz olarak hizmet veren Planetaryum, uzayı öğrenmek isteyen çocukların ilgisini çekiyor. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzaya gitmesiyle birlikte astronotluk hayali kuran çocukların sayısı arttı.

 • Motosiklet ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı
  11:59 Motosiklet ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı

  Antalya'nın Manavgat ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, motosiklet ile otomobil çarpışması sonucu motosiklet sürücüsü yaralandı. Kaza, Salkımevler Mahallesi Piyade Er Fikret Karamusaoğlu Caddesinde meydana geldi. Yaralı sürücü, sağlık ekibinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.


Advertisement