Putin'in Danışmanı: Sivil Girişimler Kültürel İlişkilerin Garantisi - Son Dakika

Putin'in Danışmanı: Sivil Girişimler Kültürel İlişkilerin Garantisi

09.12.2014 11:31
Putin'in Danışmanı: Sivil Girişimler Kültürel İlişkilerin Garantisi, System.String[]

Putin'in kültür danışmanı Tolstoy, Rusya ve Türkiye arasında kültürel ilişkilerde sivil girişimlerin önemli olduğunu, yönetimlerin destek vermesi gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kültür danışmanı Vladimir Tolstoy, Rusya ve Türkiye arasında kültürel ilişkilerde sivil girişimlerin önemli olduğunu, yönetimlerin bu çalışmalara destek vermesi gerektiğini söyledi. Tolstoy’a göre bu yöndeki çalışmalar kültürel ilişkilerin uzun soluklu olmasının garantisi.

Rusya’da kültür yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen St. Petersburg kültür forumu için bu şehirde bulunan Tolstoy, Yeltsin Başkanlık Kütüphanesi'nde Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorularını yanıtladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemde yeni bir raya oturduğunu ifade eden Tolstoy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Aralık’ta Türkiye’ye yaptığı ziyarette, ekonomik ilişkilerin yanı sıra insani ilişkiler ve Rusçanın yaygınlaşması gibi konuların da ele alındığını belirtti.

Tolstoy, “Kısa bir süre önce İstanbul’daydım ve üniversiteler arası Rusça yarışmasının ödül törenine katıldım. Bu alanda birçok girişimi olan Türk-Rus Kültür Vakfı’yla birlikte önemli çalışmalar yapıyoruz. Gördüğüm kadarıyla bu alanda bir enerji birikimi var. Ortak kültürel projelerin desteklendiği her türlü girişime büyük değer veriyorum. Özel teşebbüslerin yaptığı kültürel girişimlere elden geldiğince yardım etmek gerektiğini düşünüyorum. Bu yöndeki çabalar daha fazla toplum katmanlarına ulaşabilir ve uzun soluklu olar.” ifadelerini kullandı.

“Savaş ve Barış” ve “Anna Karenina” gibi unutulmaz klasiklerin yazarı Lev Tolstoy'un torunu olan Vladimir Tolstoy, Türkiye’de gerçekleştirilen Rusça olimpiyatı “Olimprus” ile ilgili olarak, “Türkiye’de Rus kültürüne ve edebiyatına oldukça fazla ilgi olduğunu görüyorum. Rus edebiyatını orijinal dilinden öğrenme konusunda da bir ilginin olduğunu görmek beni oldukça memnun etti. İkinci olarak, Rusçayı ticari amaçlarla öğrenen birçok kişi iki ülke arasında ilişkilerin geliştiğini ve ortak bir dil bulmak gerektiğini anlıyor. Sonuçta Türkiye’de yatırım yapmak isteyenler Rusça, Rusya’da da yatırım yapmak isteyenler Türkçe bilen insanlar arıyor.” dedi.

Putin'in Danışmanı: Sivil Girişimler Kültürel İlişkilerin Garantisi

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Putin'in Danışmanı: Sivil Girişimler Kültürel İlişkilerin Garantisi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Nefes kesen oylama bitti! Aleyna'yı yenen Yiğit Poyraz, Survivor'da yarı finale kaldı 23:36 Nefes kesen oylama bitti! Aleyna'yı yenen Yiğit Poyraz, Survivor'da yarı finale kaldı Marcus, Şevval Şahin'i kıskanınca Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize attı! Lüks mekandakiler dondu kaldı 22:33 Marcus, Şevval Şahin'i kıskanınca Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize attı! Lüks mekandakiler dondu kaldı Askerlerin yargılanmasıyla ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi 21:38 Askerlerin yargılanmasıyla ilgili yeni düzenleme Meclis'te kabul edildi
Galatasaray taraftarının mest olduğu anlar! Fatih Terim, Burak Elmas ve Bahattin Demirbilek bir araya geldi 20:50 Galatasaray taraftarının mest olduğu anlar! Fatih Terim, Burak Elmas ve Bahattin Demirbilek bir araya geldi Bir Bitcoin vurgunu daha! Cajee kardeşler, 3,6 milyar dolarla ortadan kayboldu 20:06 Bir Bitcoin vurgunu daha! Cajee kardeşler, 3,6 milyar dolarla ortadan kayboldu Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti'nin 18:43 Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti'nin "Yüzde 45 oyumuz var" çıkışına yanıt: Haydi ne bekliyorsun, hemen seçim
Defineciler yer altı şehrini ortaya çıkardılar 17:33 Defineciler yer altı şehrini ortaya çıkardılar Kan izlerini takip eden aile, su kuyusunda 21 yaşındaki gencin cansız bedenini buldu 17:16 Kan izlerini takip eden aile, su kuyusunda 21 yaşındaki gencin cansız bedenini buldu
Advertisement