Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor - Son Dakika

Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor

20.04.2010 13:32
Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor, System.String[]

Sabancı Grubu'nun Sigorta Sektöründeki Şirketlerinden Ak Sigorta, 2009 Yılını 35 Milyon Lira Net Kâr ile Kapattı. Prim Artışını 2008'e Göre Yüzde 2,6 Artıran ve 851 Milyon Tl'ye Taşıyan Şirket, 2010 ve Sonrası Hedefleri İçin 'Stratejik Ortak' Arıyor.

Sabancı Grubu'nun sigorta sektöründeki şirketlerinden Ak Sigorta, 2009 yılını 35 milyon lira net kâr ile kapattı. Prim artışını 2008'e göre yüzde 2,6 artıran ve 851 milyon TL'ye taşıyan şirket, 2010 ve sonrası hedefleri için 'stratejik ortak' arıyor. Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı Hakan Akbaş, bu konudaki arayışlarını, "Şirketin yüzde 50'sini satmıyoruz. Bizi liderliğe götürecek bir ortaklık arıyoruz." diyerek özetledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, holdingin sigorta grup başkanı Hakan Akbaş ve şirketin genel müdürü Uğur Gülen ile basının karşısına geçerek, 50. yaşını kutlayan Ak Sigorta'nın 2009 finansal sonuçları ile 2010 ilk çeyrek verilerini açıkladı. Güler Sabancı, Ak Sigorta için ortak arayışlarını, "Sabancı olarak müşteriye yakın alanlarda büyümek istiyoruz. Ak Sigorta da bu anlamda önem verdiğimiz bir şirket." İfadeleriyle özetledi.

Sabancı'dan sonra söz alan holdingin sigorta grup başkanı Hakan Akbaş, ortaklık konusuna açıklık getirdi. Türkiye'nin büyümek isteyen küresel şirketler için çok cazip fırsatlar sunduğunu, diğer yandan sektör göstergelerine bakıldığında 'konsolidasyon'un da kaçınılmaz göründüğünü anlatan Akbaş, şöyle konuştu:

"Türkiye elementer sigorta sektöründe konsolidasyon kaçınılmaz. Biz de buna liderlik etmek istiyoruz. Ortaklık bakıyoruz. Yurtiçi ve yurtdşında taliplerimiz fazla. Bizi liderliğe daha çabuk götürecek bir ortak bakıyoruz. Şirketin yüzde 50'sini satmıyoruz. Bizi liderliğe götürecek ortak arıyoruz."

Hakan Akbaş, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen, bu konuda temasta bulundukları şirketler hakkında bilgi vermezken, kurulacak ortaklıkta ağırlıklı hissenin kendilerinde olmasını arzu ettiklerini de kaydetti.

"BEN DE KRİZİN TEĞET GEÇTİĞİNE İNANIYORUM"

Sabancı Holding Sigorta Grup Başkanı Hakan Akbaş, küresel kriz sonrası Türkiye'nin parlayan yıldızlar arasında yer alacağını belirterek, sektöre 2006-2008 döneminde 13 yabancı şirketin giriş yaptığını, 2010'da da yabancı girişinin devam edeceğini belirtti.

Akbaş, Başbakan Erdoğan'ın, "Kriz teğet geçti." cümlesine gönderme yaparak, "Ben de 'kriz teğet geçti' lafına inananlardanım. Resesyondan sonraki dönemde Türkiye'nin yıldızı parlayacak. Sigorta yıldız olmaya devam edecek. Türkiye özellikle Amerika ve Asya'daki oyuncuların dikkatini çekiyor." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor
Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Sabancı, Sektör Liderliği İçin Ak Sigorta'ya 'Stratejik Ortak' Arıyor - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Yangınların 8. gününde listeye Balıkesir de dahil oldu! İşte il il son durum 08:05 Yangınların 8. gününde listeye Balıkesir de dahil oldu! İşte il il son durum Aydın'daki yangının söndürülmesine destek için bölgeye giden komutan keçileri yanmaktan son anda kurtardı 07:37 Aydın'daki yangının söndürülmesine destek için bölgeye giden komutan keçileri yanmaktan son anda kurtardı Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek 00:55 Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek
Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan 23:50 Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan "vatan haini" yorumuna sessiz kalamadı 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi 22:53 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi Son Dakika: Bakan Soylu'dan 21:38 Son Dakika: Bakan Soylu'dan "bomba ile yangın çıkarıldı" iddiasına yanıt: Tamamen provokasyon
Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı 19:47 Son Dakika: Manavgat yangınıyla ilgili 16 yaşındaki şüpheli tutuklandı Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi 18:11 Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi
Advertisement