Son Dakika Haberleri: Barzani Mısır'a Satılan Kürt Kızlarını Arıyor

Barzani Mısır'a Satılan Kürt Kızlarını Arıyor

7 yıl önce

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Saddam döneminde Kahire'ye zorla satıldığı iddia edilen Kürt kızların akıbetini öğrenmek için heyet oluşturdu.

1
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Saddam döneminde Kahire'ye zorla satıldığı iddia edilen Kürt kızların akıbetini öğrenmek için heyet oluşturdu.
2
Kürdistan Bölge Başkanlı sözcüsü Omed Sebah tarafından yapılan resmi açıklamada Saddam rejimi tarafından kaçırılıp Mısır'a satılan "Kürt Kızları" üzerine bir belgesele rağmen hiçbir bilgi ve sonuç alınamaması üzerine böyle bir talimatın verildiğini söyledi.


3
Açıklamada, Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin bu duygusal ve önemli konunun açığa kavuşturulması için Bölge Hükümeti'nden özel bir araştırma komisyonu kurarak ellerinde belge olanlarla görüşmesi ve Mısır'a bir ziyaret düzenleyerek konuyu açığa kavuşturmasını istedi.


4
Baas rejimi tarafından Mısır'a satılan Enfal'ın kadınları MBC Kanalı'nın “Nîran Sedîq” ismiyle yayınlanan Arapça dizi filminden sonra yeniden gündeme gelmişti

.

5
Baas rejimi tarafından çeyrek asır önce seks kölesi olarak 18 Kürt kızının zorla Mısır'a satılmasının hikayesini konu alan Friendly Fire dizisi, Kürt liderlerinin dahi gizli tuttuğu bir gerçeği açığa çıkardı.
6
Mısır şeyhlerine satılan Kürt kızlarının resmi belgelerleri... Bu kanıtlarla İngiltere 'Kürt Soykırımı' olduğunu kabul etmişti.
7
4 bin Kürt kadınının satıldığına dair belgeler de BM'ye verildi.
8
Ailelerini kaybetmiş Kürt kadınları hala ailelerinin yasını tutuyor.
9
Enfal operasyonundan kurtulan ve tüm ailesini kaybetmiş olan Kürt kadını.
10
Enfal nedir? Saddam Hüzeyin'in Kürtlere yaptığı operasyonun adı “Enfal Harekâtı”ydı. Ama üzücü tarafı ise bu mübarek ismin Kuran'ı Kerim'de bir sure adı olmasıydı.
11
Harekât, 1986'nın başından 1989'a kadar sürdü ve hedef aldığı alanda çoğu kadın, çocuk ve yaşlı 182 bin insanı katledildi. 4000 köy yerle bir edildi ve en az 1 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. 860 kadın dul kaldı, daha fazla çocuk ise yetim kaldı.
12
1988 yılında, Halepçe ve çevresi; hardal gazı, sinir gazları sarin, tabun, kan zehiri hidrojen siyanür gibi kimyasal gazlarla, ya da daha yaygın bilinen ismiyle, kitle imha silahlarıyla bombardımana tutuldu.
13
Bu katliamda, yaklaşık 5 bin erkek, kadın, çocuk ve yaşlıyı öldürüldü; 10.000'den fazla insanı yaralandı; binlerce insan hala kayıp ve binlerce insan soykırım sonrasında ortaya çıkan komplikasyon, hastalık ve doğum kusurları sebebiyle hayatını kaybetti.
14
İşte Halepçe'den ya da diğer adıyla "Enfal Operasyonu"dan kalanlar.
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32Haber Yayın Tarihi: 16.09.2013 11:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin