Son Dakika Haberleri: İsviçre'nin İlginç Askeri Sığınakları

İsviçre'nin İlginç Askeri Sığınakları

5 yıl önce

1
İsviçre'nin saatlerinin iyi olduğunu bilmeyen yoktur.
2
Peki askeri sığınaklarının da en az saatleri kadar iddialı olduğunu biliyor muydunuz?
3
Fotoğrafçı Leo Fabrizio İsviçre Ordusu'nun gizli sığınaklarını fotoğrafladı.
4
Görüntülerde İsviçre ordusunun yaptığı zekice sığınakları görmek mümkün.
5
İnanılmaz manzaraların arasına gizlenmiş sığınakların askeri amaçla yapıldığını anlamak imkansız.
6
Fotoğrafçı Fabrizio, "Bu sığınakları İsviçre'nin savunmasının ayrılmaz bir parçası" diye konuşuyor.
7
Issız bir dağ evi görüntüsü verilmiş bir askeri sığınak
8
Ormanın içerisinde ağaç ve bitkilerle çevrelenmiş bir sığınak.
9
Bir dağın eteğine yapılmış bu sığınak dışarıdan asla belli olmuyor.
10
İsviçre Ordusu'nun karlar altına gizlenmiş sığınakları da bulunuyor.
11
12
13
DÜNYANIN EN İYİ METRO İSTASYONLARI/ Metro istasyonu deyip geçmeyin! Muhteşem mimarisiyle büyüleyen 15 metro istasyonu... 1.Champ-de-Mars İstasyonu -Montreal, Kanada 1966'da açılan bu istasyon ünlü sanatçı Marcelle Ferron'un camlara yaptığı çalışmalar sayesinde binlerce renge bürünüyor. Özellikle güneşli günlerde.
14
2.Formosa Boulevard İstasyonu – Kaohsiung, Tayvan Formosa İstasyonu Kaohsiung şehrinin en kalabalık metro istasyonların biri ve belki de en güzeli. 2 metro hattının birleştiği bu istasyonun en önemli özelliği Işık kubbesi ismi verilen tavanı. Narcissus Quagliata tarafından yapılan 30 metre çapındaki bu eser insanoğlunun başlangıçtan beri olan hikayesini anlatıyor. Kullanılan renkli camların hepsi Almanya'dan getirilmiş.
15
3.T-Centralen İstasyonu -Stockholm, İsveç İsminden de anlaşılacağı gibi 3 metro hattının birleştiği bu istasyon İsveç'in en kalabalık istasyonu. 1950'den beri çeşitli sanatsal eserlerle donatılan istasyonun fotoğraftaki mavi beyaz süslemeleri 70'lerde yapılmış. Bu istasyonla başlayan sanatsal metro akımı şu an 90'ı aşkın metro istasyonunda 140'dan fazla sanatçının katılımıyla tüm İsveç yer altında devam ediyor.
16
4.Central Park İstasyonu – Kaohsiung, Tayvan Metronun ismi Tayvan'ın Central Park'ına yakın olmasından ileri geliyor. İngiliz mimar Richard Rogers tarafından tasarlanan istasyona mor renk hakim. Peyzajında ise yüzlerce rüzgargülü kullanılmış.
17
5.Bayview İstasyonu – Toronto, Kanada 2002'de açılan bu istasyonun en önemli özelliği tam 24 tane elle yapılmış çizimi barındırması. Üstelik çizimler boyut algınızla oynuyor.
18
6.Bockenheimer Warte İstasyonu – Frankfurt, Almanya İlk olarak 1981'de açılan ve 2001'de genişletilen bu istasyon sürreal mimarisiyle tanınıyor. Mimarı Zbiginiew Peter Pininski ünlü ressam René Magritte'ten etkilendiğini ifade ediyor.
19
7.Bund Sightseeing Tüneli – Shanghai, Çin Bu aslında bir metro istasyonu değil Pu nehrinin altında yer alan bir gezi tüneli. Minik bir vagonun içinde seyahat ettiğiniz tünelde ışık ve lazer showları, hologramlar ve house müzik ile keyifle vakit geçiriyorsunuz.
20
8.Slavyansky Bulvar İstasyonu – Moskova, Rusya Moskova'nın metro istasyonları, yer altı sarayları olarak da adlandırılır. Yüksek sütunlar, oymalı heykeller, şamdanlar tüm ihtişamıyla yer altını süsler. 2008'de hizmete açılan bu istasyon ise dev metro ağının en yeni halkalarından. İstasyondaki sokak lambaları Paris'i anımsatıyor.
21
9.Kennington İstasyonu – Londra, İngiltere 1890'da açılan bu istasyon neredeyse hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş.
22
10.Changi Airport MRT İstasyonu – Singapur Changi İstasyonu iki hat arasındaki yaya geçişini sağlarken bir yandan da Singapur'un en büyük fuar alanına erişim sağlıyor. Bu istasyonun en görkemli kısmı 35 metrelik yüksekliği ile avlusu. Çoğunlukla cam kullanılan yapıda bu sayede güneş ışığı alt katlara kadar inebiliyor.
23
11.Zoloti Vorota İstasyonu – Kiev, Ukrayna 1989'da açılan bu istasyon fantastik romanlardan fırlamış görüntüsüyle mest ediyor. En büyük özelliklerinden biri de şamdanlı dev avizeleri.
24
12.Olaias İstasyonu – Lizbon, Portekiz Bu istasyonun görevi şehir ile fuar alanlarının bağlantısını sağlamak. Portekizli mimar Tomás Taveira ve ekibi tarafından tasarlanan yapı, dramatik renkleri ile modern mimarinin özellikleri taşıyor.
25
13.Puhung İstasyonu – Pyongyang, Kuzey Kore 1973'de inşa edilen bu istasyon, Kuzey Kore'nin hem metro istasyonu hem sığınak ihtiyacına cevap verebilmek için tasarlandı. Bu sebeple yerin tam 110 metre altında!
26
14.Federal Triangle İstasyonu – Washington , ABD Mavi ve turuncu hatların birleştiği bu büyük istasyona yakında gümüş hat da bağlanacak. İstasyon aynı zamanda 1982'de bir metronun raydan çıkmasıyla yaşanan ve 3 kişinin hayatına mal olan kazaya da ev sahipliği yaptı.
27
15.Kirovsky Zavod İstasyonu – St. Petersburg, Rusya Moskova'daki kardeşi kadar görkemli olmasa da Kirovsky İstasyonu en iyiler arasında sayılmayı hak ediyor çünkü tüm hatların ortalaması alındığında dünyanın en derin metro istasyonu burası. 1955'de yapılan istasyonu bir de Lenin heykeli süslüyor.
28
UNUTULAN SIĞINAKLAR/


ABD'nin Neenah kentinede yaşayan Zwick ailesi 10 yıldır yaşadıkları evin bahçesinde Soğuk Savaş döneminden kalma bir sığınak buldu...

29
Zwick ailesi, bahçede bir sığınak olduğunu bildiklerini ama içinin boş olduğunu düşünerek hiç bakmadıklarını dile getirdi...
30
Bazı Amerikalılar, Sovyet Rusya ile yaşanan gerginliğin bir nükleer savaşa neden olabileceği korkusuyla evlerinin bahçelerinde sığınaklar açmıştı...
31
Sığınağın, radyasyona karşı korunmak için düşünüldüğü ve çıkan malzemeler arasında...
32
Patlamış mısır, tuvalet kağıdı, tıbbi malzemeler ve giysiler olduğu görülüyor.
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46


Haber Yayın Tarihi: 12.07.2015 03:04 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü yıldız yüz gerdirme sonrası çekilen fotoğraflarıyla korkuttu Deprem kahini Türkiye'yi uyardı: 14-18 Ağustos'a dikkat! Burası Eminönü! Sağanak, alt geçiti yerle bir etti! Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi