Japon Güzeli Mazda CX- 5 - Son Dakika

Japon Güzeli Mazda CX- 5

25.03.2014 10:35

1
Neredeyse her markanın ben de varım dediği kompakt SUV segmentindeki Mazda'nın yarışçısı CX-5'i Haberler.com okurları için test ettik. işte teknik ve tasarım bakışıyla Mazda Cx-5…

2
Tasarımıyla dikkat çeken CX-5, Skyactiv teknolojisi ile de bir adım öne çıkıyor. Motor, aktarma organları ve daha bir çok noktada yeniden elden geçirilen parçalar gereksiz ağırlığı ortadan kaldırarak ekonomik bir otomobili karşımıza çıkarıyor.

3
İki farklı donanım, dört farklı motor ve şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulan Mazda CX-5, 2.0 litre benzinli 4x4 modeliyle Haberler.Com'da test konuğumuz oluyor.

4
Mazda CX-5'de geriye doğru uzanmış farlar göze çarpıyor. Kaput üzerinden ön ızgaraya uzanan hatlar otomobilin dinamik bir duruşa kavuşmasını sağlamış. Büyük bir arma şeklindeki ızgara aracı oldukça heybetli göstermiş.

5
Bu ızgarayı büyük marka logosu ve ince bir çizgi halinde ızgaranın alt kısmını saran krom çıta süslemiş. Tamponun alt bölümü gövdeden farklı renkte olan siyah bölüm hareketlendirmiş. Bu plastik detay tekerlek kemelerinden kapı altlarına kadar çevreleyerek bütünlük sağlamış.

6
Yan bölümde ağırlıklı olarak oval hatlar göze çarpıyor. Su dalgasını andıran tasarım detayları akıcı bir görselin oluşmasını sağlamış. 17 ve 19 inç seçenekli jant grubu otomobilin sportif karakterini ön plana çıkarıyor.

7
Arka bölümde bolca kıvrım ve keskin hatların yer aldığı bir tasarım bizleri karşılıyor. Ön farlar gibi stoplar da yana doğru uzanıyor. Arka tamponun alt bölümü gövdeden farklı renkte oluşu aracın arazi karakterini yansıtmasının yanı sıra iki yandan egzoz ile otomobilin sportif duruşunu niteliyor.

8
Aracın boyutlarına baktığımızda ise Mazda CX-5; 4.555 mm uzunluğa, 1.840 mm genişliğe, 1.670 mm yüksekliğe ve 2.700 mm dingil mesafesine sahip. Bu boyutlar heybetli bir aracı ve geniş bir kabini meydana getirmiş.

9
CX-5 artık tüm yeni Mazda modellerinde rastlamaya alıştığımız bir kokpit tasarımıyla bize merhaba diyor. Dört kollu deri direksiyon simidi krom detay ile şık görünüyor.

10
Krom detaylara kapı kollarında ve cam kontrol tuşlarının hemen yanında rastlamak mümkün. Direksiyon üzerindeki tuşlar ile otomobilin ergonomik sıkıntısı kalmamış.

11
Ön konsolda 5.8 inç'lik dokunmatik bir ekrana yer verilmiş. Başlangıç donanımından itibaren standart sunulan bu ekran müzik sistemi, yol bilgisayarı ve navigasyon gibi özelliklere sahip. Vitesi "R" konumuna aldığınızda bu ekran geri park kamerası olarak görev yapıyor.

12
Arka koltuklarda baş ve diz mesafesi olarak oldukça geniş bir alan sunan Mazda CX-5'de deri koltukların sağladı konforla keyifli bir yolculuk vaat ediyor.

13
Bose müzik sistemi de otomobilin içinde keyifli dakikalar geçirmeniz için elinden geleni yapıyor. Müzik sisteminin yönetildiği 5.8 inç'lik bu ekran el freninin yanına konumlandırılan joystick ile de kontrol edilebiliyor.

14
Klima sisteminin kullanılması kolay ancak ekranının parlak plastikle kaplı olması bu alana ışık düştüğünde ayarların görünmesini engelliyor.

15
Vites önünde arkasında ve kapı kenarlarında sunulan küçük eşya gözleri yeterli. İç hacim konusunda da Mazda CX-5 misafirlerine yerli bir alan sunuyor.

16
Geniş iç hacmin yanında sunduğu 503 litrelik bagaj hacmiyle oldukça geniş bir yükleme alanı sunuyor.

17
Mazda CX-5, 2.0 litre Skyactiv-G motora sahip. 14:1 gibi yüksek sıkıştırma oranına sahip bu motor daha az yakıtla daha fazla güç üretmek amacıyla geliştirilmiş.

18
Benzinli motorda bu kadar yüksek sıkıştırma oranının vuruntuya yol açmaması için Mazda mühendisleri bu konuyu özel bir egzoz manifoldu, püskürtme özelliklerini iyileştiren altı delikli enjektörler ve özel tasarımlı pistonlar kullanarak aşmış.

19
Model bu sayede 6.000 d/d'de 160 Bg güç, 4.000 d/d'de ise 208 Nm tork değeri elde ediyor. Sürekli dört çeker olan Mazda CX-5, 0-100 Km/s hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlarken maksimum 187 Km/s hız değerine sahip.

20
1.455 Kg ağırlığındaki test aracımızın ortalama tüketim değeri ise 6.6 litre olarak belirlenmiş. Skyactiv-G teknolojili motor size tatminkâr bir performans sağlıyor. Alt devirlerde de canlı kalabilen motor üst devirlerde gerçek gücünü gösteriyor.

21
Yüksek performans göstermesinin yanında ekonomik de olan motor ile sakin kullanımlarda 7.8 litre, performanslı kullanımlarda 9 litrelik değer elde edilmekte.

22
Modelde orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Aracın sert şasi yapısı bir SUV'den çok sedan kullanıyormuşsunuz hissi yaşatıyor. Gövde gereksiz salınımlarda bulunmuyor ve direksiyon tepkileri yeterince iyi.

23
Bu doğrultuda virajlarda başarılı bir performans gösteren model limitleri zorlandığında ise önden kayma yaşatıyor. Ancak ESP sistemi anında devreye girerek tehlikeyi engelliyor.

24
Mazda'nın Skyactiv teknolojisi ile üretilen ilk modeli olma unvanını taşıyan CX-5, EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız aldı.

25
26
27
28
29

YORUMLAR
500

Son Dakika Japon Güzeli Mazda CX- 5 - Son Dakika


Advertisement